Înmatriculări în județul Argeș, martie 2024

Noi220-23,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.028+15,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.252-4,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.140

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 61 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 93 rulate, prima înmatriculare2013: 90 rulate, prima înmatriculare2014: 72 rulate, prima înmatriculare2015: 70 rulate, prima înmatriculare2016: 60 rulate, prima înmatriculare2017: 55 rulate, prima înmatriculare2018: 67 rulate, prima înmatriculare2019: 67 rulate, prima înmatriculare2020: 46 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 90 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 125 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200002
200102
200206
2003010
2004015
2005020
2006038
2007030
2008041
2009061
2010061
2011083
2012093
2013090
2014072
2015070
2016060
2017055
2018067
2019067
2020046
2021013
2022511
2023907
20241251

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA29924,0%
RENAULT18114,5%
BMW15112,1%
VOLKSWAGEN14111,3%
AUDI756,0%
MERCEDES-BENZ594,7%
SKODA504,0%
FORD383,0%
OPEL342,7%
NISSAN262,1%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT241,9%
VOLVO181,4%
TOYOTA171,4%
SUZUKI161,3%
SEAT151,2%
HYUNDAI121,0%
MAZDA90,7%
PORSCHE90,7%
KIA80,6%
FIAT70,6%
MG70,6%
MITSUBISHI70,6%
CITROEN60,5%
LAND ROVER50,4%
TESLA50,4%
JAGUAR40,3%
ALFA ROMEO30,2%
HONDA30,2%
JEEP30,2%
SUBARU30,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
FORTHING10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER13010,4%
RENAULT MEGANE846,7%
DACIA LOGAN745,9%
DACIA SANDERO534,3%
VOLKSWAGEN PASSAT383,0%
BMW SERIA 3362,9%
BMW SERIA 5362,9%
VOLKSWAGEN GOLF342,7%
AUDI A4282,2%
SKODA OCTAVIA272,2%
Toate (209)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN252,0%
BMW X3241,9%
RENAULT CLIO231,8%
RENAULT KADJAR211,7%
FORD FOCUS201,6%
NISSAN QASHQAI201,6%
DACIA JOGGER191,5%
OPEL ASTRA161,3%
AUDI A5151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,2%
RENAULT SCENIC141,1%
BMW X1131,0%
AUDI A6121,0%
DACIA LODGY121,0%
BMW SERIA 1100,8%
RENAULT LAGUNA100,8%
RENAULT TALISMAN100,8%
VOLKSWAGEN TOURAN100,8%
MERCEDES-BENZ GLE90,7%
DACIA SPRING80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
VOLKSWAGEN POLO80,6%
SEAT LEON70,6%
SKODA SUPERB70,6%
TOYOTA RAV470,6%
VOLVO V4070,6%
AUDI A360,5%
BMW X460,5%
BMW X560,5%
OPEL CORSA60,5%
PEUGEOT 300860,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SKODA FABIA60,5%
VOLVO XC6060,5%
BMW SERIA 450,4%
HYUNDAI TUCSON50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
PEUGEOT 50850,4%
PORSCHE CAYENNE50,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
AUDI Q340,3%
BMW X640,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD KUGA40,3%
FORD MONDEO40,3%
HYUNDAI KONA40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SUZUKI SX440,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
AUDI Q530,2%
BMW SERIA 230,2%
CITROEN C430,2%
DACIA DOKKER30,2%
FIAT PUNTO30,2%
HONDA CIVIC30,2%
KIA SPORTAGE30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MG ZS30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 30830,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SEAT IBIZA30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
ALFA ROMEO GIULIA20,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X220,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN VANTAGE10,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
FORTHING 510,1%
HYUNDAI I3010,1%
INFINITI QX3010,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
KIA PROCEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA XCEED10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42033,7%
Compacte (C)26221,0%
Mici (B)19415,5%
Medii (D)17814,3%
Monovolume (MPV)987,9%
Mari și de lux (E)715,7%
Mini (A)121,0%
Sport90,7%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.02882,4%
Noi22017,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină79163,4%
Benzină30624,5%
Hibrid745,9%
GPL584,6%
Electric191,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică94775,9%
Companie30124,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break66453,2%
Berlină cu hayon23218,6%
Berlină19215,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12910,3%
Cupeu221,8%
Cabriolet90,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25620,5%
75-109 kW57345,9%
110-149 kW30624,5%
150-219 kW635,0%
220 kW și peste322,6%
Necompletat181,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1179,4%
1000-1399 cmc12910,3%
1400-1599 cmc44735,8%
1600-1999 cmc41233,0%
2000-2999 cmc1159,2%
3000 cmc și peste90,7%
Necompletat191,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA48821,7%
VOLKSWAGEN36116,0%
BMW24410,8%
RENAULT1828,1%
OPEL1677,4%
AUDI1335,9%
SKODA1295,7%
FORD894,0%
MERCEDES-BENZ843,7%
SEAT391,7%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT361,6%
TOYOTA351,6%
FIAT261,2%
NISSAN261,2%
SUZUKI231,0%
KIA221,0%
HYUNDAI180,8%
VOLVO160,7%
CHEVROLET150,7%
DAEWOO140,6%
CITROEN120,5%
MAZDA120,5%
MITSUBISHI110,5%
HONDA100,4%
LAND ROVER100,4%
PORSCHE80,4%
JAGUAR60,3%
ALFA ROMEO50,2%
MINI40,2%
SMART40,2%
JEEP30,1%
VAUXHALL30,1%
ARO20,1%
ROVER20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
DAIHATSU10,0%
DODGE10,0%
GWM10,0%
LADA10,0%
LEXUS10,0%
MCC10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.03991,1%
Export1018,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA32428,4%
OPEL17115,0%
VOLKSWAGEN13311,7%
FORD837,3%
RENAULT837,3%
DAEWOO675,9%
SKODA413,6%
PEUGEOT383,3%
BMW363,2%
FIAT312,7%
Toate (37)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ201,8%
SEAT161,4%
CHEVROLET151,3%
AUDI141,2%
CITROEN121,1%
MITSUBISHI70,6%
NISSAN70,6%
SMART50,4%
HYUNDAI40,4%
TOYOTA40,4%
VOLVO40,4%
KIA30,3%
ROVER30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
SUZUKI20,2%
VAUXHALL20,2%
ARO10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
MAZDA10,1%
MCC10,1%
OLTCIT10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.