Înmatriculări în județul Caraș-Severin, martie 2024

Noi24-59,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare368-15,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări570-12,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri291

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 20 noi2024: 2 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200006
200105
200209
2003016
2004017
2005019
2006026
2007036
2008025
2009028
2010022
2011020
2012020
2013021
2014010
2015018
2016018
201706
2018013
201909
202008
202103
202223
2023200
202420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7519,1%
BMW379,4%
AUDI328,2%
DACIA307,7%
FORD297,4%
OPEL225,6%
RENAULT225,6%
MERCEDES-BENZ215,4%
NISSAN174,3%
PEUGEOT153,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA153,8%
HYUNDAI92,3%
SEAT82,0%
TOYOTA82,0%
MAZDA71,8%
VOLVO61,5%
SUZUKI51,3%
CITROEN41,0%
KIA41,0%
CHEVROLET30,8%
FIAT30,8%
LAND ROVER30,8%
MITSUBISHI30,8%
CUPRA20,5%
SMART20,5%
CHRYSLER10,3%
DAIHATSU10,3%
DODGE10,3%
HONDA10,3%
JEEP10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SSANGYONG10,3%
SUBARU10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF256,4%
BMW SERIA 3174,4%
VOLKSWAGEN PASSAT153,8%
AUDI A4143,6%
DACIA SANDERO143,6%
NISSAN QASHQAI112,8%
DACIA DUSTER102,6%
FORD FOCUS92,3%
SKODA OCTAVIA92,3%
RENAULT MEGANE82,1%
Toate (143)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 571,8%
MAZDA 361,5%
OPEL ZAFIRA61,5%
VOLKSWAGEN POLO61,5%
VOLKSWAGEN TOURAN61,5%
AUDI A651,3%
DACIA LOGAN51,3%
FORD KUGA51,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,3%
OPEL ASTRA51,3%
AUDI A341,0%
AUDI Q541,0%
BMW SERIA 141,0%
BMW X341,0%
HYUNDAI TUCSON41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,0%
PEUGEOT 20741,0%
RENAULT CLIO41,0%
SEAT LEON41,0%
VOLKSWAGEN CC41,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,0%
HYUNDAI KONA30,8%
KIA SPORTAGE30,8%
OPEL CORSA30,8%
RENAULT SCENIC30,8%
SUZUKI GRAND VITARA30,8%
VOLKSWAGEN BORA30,8%
VOLKSWAGEN SHARAN30,8%
VOLVO XC6030,8%
AUDI A520,5%
BMW X120,5%
BMW X520,5%
CHEVROLET CAPTIVA20,5%
CITROEN C420,5%
CUPRA FORMENTOR20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD GALAXY20,5%
FORD GRAND C-MAX20,5%
FORD MONDEO20,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
NISSAN JUKE20,5%
OPEL ZAFIRA TOURER20,5%
PEUGEOT 20620,5%
PEUGEOT 300820,5%
PEUGEOT 30720,5%
PEUGEOT 30820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SKODA FABIA20,5%
SUZUKI SX420,5%
TOYOTA YARIS20,5%
AUDI 8010,3%
AUDI A810,3%
AUDI Q310,3%
BMW X DRIVE 23D10,3%
CHEVROLET CRUZE10,3%
CHRYSLER 300C10,3%
CITROEN DS510,3%
CITROEN XSARA PICASSO10,3%
DACIA SPRING10,3%
DAIHATSU TERIOS10,3%
DODGE CALIBER10,3%
FIAT BRAVO10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FIAT STILO10,3%
FORD BRONCO10,3%
FORD ECOSPORT10,3%
FORD ESCAPE10,3%
FORD FUSION10,3%
FORD S-MAX10,3%
FORD TOURNEO CONNECT10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI I3010,3%
JEEP GRAND CHEROKEE10,3%
KIA SORENTO10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
MAZDA 210,3%
MERCEDES-BENZ CLA10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MINI COOPER10,3%
MITSUBISHI ASX10,3%
MITSUBISHI PAJERO10,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,3%
NISSAN PATROL10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
NISSAN TERRANO10,3%
NISSAN TERRANO II10,3%
OPEL GRANDLAND10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL MERIVA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
PEUGEOT 80710,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT KADJAR10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT LATITUDE10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SKODA KAROQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SKODA SUPERB10,3%
SKODA YETI10,3%
SMART FORFOUR10,3%
SMART FORTWO10,3%
SSANGYONG REXTON10,3%
SUBARU WRX10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA PRIUS10,3%
TOYOTA RAV410,3%
TOYOTA VERSO10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,3%
VOLKSWAGEN EOS10,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO V6010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)10226,0%
SUV9825,0%
Medii (D)6717,1%
Mici (B)5113,0%
Monovolume (MPV)4411,2%
Mari și de lux (E)174,3%
Neclasificate51,3%
Mini (A)41,0%
Sport20,5%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36893,9%
Noi246,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26367,1%
Benzină10226,0%
Hibrid205,1%
GPL41,0%
Electric30,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36492,9%
Companie287,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16742,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8521,7%
Berlină cu hayon8020,4%
Berlină5614,3%
Cabriolet30,8%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9524,2%
75-109 kW19650,0%
110-149 kW7519,1%
150-219 kW174,3%
220 kW și peste61,5%
Necompletat30,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc164,1%
1000-1399 cmc4912,5%
1400-1599 cmc9123,2%
1600-1999 cmc19449,5%
2000-2999 cmc389,7%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat30,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13223,2%
DACIA6311,1%
OPEL559,6%
FORD508,8%
BMW457,9%
AUDI325,6%
RENAULT284,9%
MERCEDES-BENZ274,7%
SKODA264,6%
FIAT122,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI101,8%
MAZDA101,8%
SEAT91,6%
PEUGEOT81,4%
VOLVO81,4%
NISSAN71,2%
SUZUKI71,2%
CITROEN61,1%
DAEWOO50,9%
CHEVROLET40,7%
LAND ROVER40,7%
TOYOTA40,7%
SMART30,5%
DAIHATSU20,4%
JEEP20,4%
KIA20,4%
SANTANA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27895,5%
Export134,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5017,2%
VOLKSWAGEN4314,8%
DACIA4214,4%
FORD3813,1%
RENAULT217,2%
DAEWOO175,8%
FIAT155,2%
BMW93,1%
PEUGEOT82,7%
MERCEDES-BENZ72,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI62,1%
SEAT62,1%
ALFA ROMEO51,7%
MAZDA51,7%
HYUNDAI41,4%
CITROEN31,0%
MITSUBISHI31,0%
SKODA31,0%
CHEVROLET20,7%
NISSAN20,7%
ROVER10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.