Înmatriculări în județul Satu Mare, martie 2024

Noi52-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare559-4,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări699-13,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri567

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 30 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 22 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200003
2001010
200207
2003013
2004016
2005026
2006033
2007032
2008032
2009031
2010039
2011045
2012042
2013031
2014034
2015025
2016023
2017017
2018015
2019032
2020012
2021012
202209
20233010
2024220

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12320,1%
BMW6510,6%
MERCEDES-BENZ579,3%
AUDI569,2%
FORD447,2%
DACIA376,1%
SKODA365,9%
RENAULT254,1%
VOLVO233,8%
OPEL213,4%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,9%
SEAT142,3%
NISSAN132,1%
CITROEN91,5%
TOYOTA91,5%
HYUNDAI81,3%
LAND ROVER71,1%
MAZDA71,1%
SSANGYONG71,1%
FIAT50,8%
SUZUKI50,8%
KIA30,5%
MINI30,5%
PORSCHE30,5%
ALFA ROMEO20,3%
HONDA20,3%
LANCIA20,3%
MG20,3%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
JAGUAR10,2%
MITSUBISHI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF416,7%
DACIA DUSTER264,3%
AUDI A4213,4%
VOLKSWAGEN PASSAT213,4%
BMW SERIA 3203,3%
SKODA OCTAVIA152,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,1%
AUDI A6122,0%
FORD FOCUS122,0%
VOLVO XC60122,0%
Toate (187)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 591,5%
BMW X391,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,5%
OPEL ASTRA91,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,5%
FORD KUGA81,3%
MERCEDES-BENZ GLC81,3%
AUDI Q571,1%
BMW SERIA 171,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,1%
RENAULT MEGANE71,1%
SKODA ENYAQ71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN POLO71,1%
VOLKSWAGEN TOURAN71,1%
FORD MONDEO61,0%
RENAULT TRAFIC61,0%
SEAT IBIZA61,0%
VOLKSWAGEN SHARAN61,0%
AUDI A350,8%
DACIA SANDERO50,8%
FORD FIESTA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,8%
PEUGEOT 300850,8%
PEUGEOT 50850,8%
TOYOTA RAV450,8%
BMW X440,7%
CITROEN C4 PICASSO40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,7%
MERCEDES-BENZ GLE40,7%
MERCEDES-BENZ VITO40,7%
NISSAN QASHQAI40,7%
SSANGYONG KORANDO40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 730,5%
BMW X530,5%
DACIA LOGAN30,5%
MAZDA CX-530,5%
OPEL MERIVA30,5%
PEUGEOT 20730,5%
RENAULT CLIO30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI A720,3%
BMW X220,3%
BMW X620,3%
CITROEN C420,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT 50020,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LANCIA YPSILON20,3%
LAND ROVER DISCOVERY20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
NISSAN PATROL20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS Q310,2%
AUDI RS410,2%
BMW I410,2%
BMW I710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW Z310,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD SIERRA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG HS10,2%
MG MG410,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19131,3%
Compacte (C)13722,4%
Medii (D)9114,9%
Monovolume (MPV)6911,3%
Mici (B)579,3%
Mari și de lux (E)376,1%
Sport91,5%
Utilitare91,5%
Mini (A)81,3%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55991,5%
Noi528,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41768,2%
Benzină13522,1%
Hibrid365,9%
Electric162,6%
GPL71,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50682,8%
Companie10517,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31451,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10316,9%
Berlină cu hayon9916,2%
Berlină8714,2%
Cabriolet40,7%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10417,0%
75-109 kW24339,8%
110-149 kW19031,1%
150-219 kW437,0%
220 kW și peste152,5%
Necompletat162,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc203,3%
1000-1399 cmc7412,1%
1400-1599 cmc12520,5%
1600-1999 cmc28246,2%
2000-2999 cmc9114,9%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat162,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17725,3%
AUDI7210,3%
MERCEDES-BENZ598,4%
BMW547,7%
FORD547,7%
DACIA415,9%
OPEL385,4%
SKODA365,2%
RENAULT304,3%
SEAT182,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA131,9%
TOYOTA131,9%
PEUGEOT121,7%
CITROEN111,6%
VOLVO91,3%
CHEVROLET71,0%
FIAT60,9%
HYUNDAI60,9%
SUZUKI60,9%
MITSUBISHI50,7%
PORSCHE40,6%
ALFA ROMEO30,4%
JEEP30,4%
KIA30,4%
LAND ROVER30,4%
MINI30,4%
NISSAN30,4%
DAEWOO20,3%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare55898,4%
Export91,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13824,3%
FORD10117,8%
OPEL7112,5%
DACIA5710,1%
RENAULT356,2%
FIAT213,7%
AUDI203,5%
BMW193,4%
PEUGEOT193,4%
MERCEDES-BENZ152,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA152,6%
DAEWOO101,8%
SEAT101,8%
CITROEN50,9%
MAZDA50,9%
CHEVROLET40,7%
HYUNDAI40,7%
SMART40,7%
MITSUBISHI20,4%
NISSAN20,4%
SUZUKI20,4%
TOYOTA20,4%
VOLVO20,4%
ALFA ROMEO10,2%
MINI10,2%
ROVER10,2%
TRABANT10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.