Înmatriculări în județul Teleorman, martie 2024

Noi24-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare243+14,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări986+6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri279

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200101
200201
200303
200406
200508
2006015
2007014
2008022
2009014
2010016
2011028
2012013
2013013
2014013
2015010
2016010
2017012
201806
201909
202009
202103
202219
2023184
202450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5319,9%
BMW3212,0%
DACIA269,7%
AUDI228,2%
MERCEDES-BENZ197,1%
RENAULT186,7%
OPEL166,0%
SKODA134,9%
FORD103,7%
SEAT103,7%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT72,6%
NISSAN62,2%
MAZDA51,9%
TOYOTA51,9%
HYUNDAI41,5%
SUZUKI41,5%
CHEVROLET20,7%
CITROEN20,7%
JAGUAR20,7%
KIA20,7%
MITSUBISHI20,7%
VOLVO20,7%
LAMBORGHINI10,4%
LAND ROVER10,4%
LEXUS10,4%
ROLLS-ROYCE10,4%
SSANGYONG10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT238,6%
VOLKSWAGEN GOLF134,9%
DACIA DUSTER124,5%
DACIA LOGAN103,8%
BMW SERIA 593,4%
AUDI A483,0%
BMW SERIA 383,0%
OPEL ASTRA83,0%
RENAULT MEGANE72,6%
AUDI A662,3%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X362,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E62,3%
SEAT LEON62,3%
NISSAN QASHQAI51,9%
SKODA SUPERB51,9%
DACIA SANDERO41,5%
MERCEDES-BENZ GLE41,5%
PEUGEOT 500841,5%
RENAULT SCENIC41,5%
SEAT IBIZA41,5%
SKODA OCTAVIA41,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,5%
VOLKSWAGEN TOURAN41,5%
AUDI A331,1%
BMW SERIA 131,1%
BMW X131,1%
FORD FOCUS31,1%
MERCEDES-BENZ ML31,1%
OPEL ZAFIRA31,1%
SKODA FABIA31,1%
VOLKSWAGEN POLO31,1%
AUDI A520,8%
CHEVROLET CAPTIVA20,8%
FORD FIESTA20,8%
HYUNDAI SANTA FE20,8%
MAZDA MX-520,8%
MERCEDES-BENZ GLC20,8%
RENAULT CAPTUR20,8%
RENAULT LAGUNA20,8%
SUZUKI VITARA20,8%
TOYOTA AVENSIS20,8%
TOYOTA COROLLA20,8%
AUDI Q510,4%
AUDI Q710,4%
AUDI S610,4%
BMW M510,4%
BMW SERIA 710,4%
BMW X510,4%
CITROEN BERLINGO10,4%
CITROEN C-ELYSEE10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD GALAXY10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD MONDEO10,4%
HYUNDAI IX2010,4%
HYUNDAI KONA10,4%
JAGUAR XE10,4%
JAGUAR XF10,4%
KIA RIO10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
LAMBORGHINI URUS10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LEXUS IS10,4%
MAZDA 210,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ EQE10,4%
MERCEDES-BENZ GLB10,4%
MITSUBISHI LANCER10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL MOKKA10,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
ROLLS-ROYCE CULLINAN10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SSANGYONG TORRES10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
SUZUKI SX410,4%
TOYOTA YARIS10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN T-ROC10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7528,1%
Medii (D)5721,3%
Compacte (C)5520,6%
Mici (B)3212,0%
Mari și de lux (E)249,0%
Monovolume (MPV)197,1%
Sport41,5%
Neclasificate10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24391,0%
Noi249,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18167,8%
Benzină5319,9%
Hibrid269,7%
GPL62,2%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22082,4%
Companie4717,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11141,6%
Berlină7026,2%
Berlină cu hayon4316,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4015,0%
Cabriolet20,7%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5119,1%
75-109 kW12346,1%
110-149 kW6825,5%
150-219 kW166,0%
220 kW și peste83,0%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc155,6%
1000-1399 cmc238,6%
1400-1599 cmc7628,5%
1600-1999 cmc12446,4%
2000-2999 cmc259,4%
3000 cmc și peste31,1%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19720,0%
DACIA13814,0%
OPEL11611,8%
BMW10811,0%
AUDI727,3%
SKODA707,1%
RENAULT636,4%
FORD575,8%
MERCEDES-BENZ323,2%
PEUGEOT202,0%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN101,0%
HYUNDAI101,0%
TOYOTA101,0%
VOLVO101,0%
SEAT90,9%
DAEWOO80,8%
LAND ROVER80,8%
MAZDA70,7%
FIAT60,6%
NISSAN50,5%
CHEVROLET40,4%
JEEP40,4%
SMART40,4%
SUZUKI40,4%
HONDA20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
KIA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MITSUBISHI10,1%
ROVER10,1%
SCION10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare26996,4%
Export103,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7526,9%
OPEL5118,3%
DAEWOO3010,8%
VOLKSWAGEN2810,0%
RENAULT217,5%
FORD145,0%
PEUGEOT93,2%
FIAT72,5%
BMW62,2%
MERCEDES-BENZ62,2%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT62,2%
SKODA62,2%
CITROEN51,8%
AUDI31,1%
HYUNDAI20,7%
NISSAN20,7%
PORSCHE20,7%
TOYOTA20,7%
CHEVROLET10,4%
KIA10,4%
MAZDA10,4%
MG10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.