Înmatriculări în județul Timiș, martie 2024

Noi208-38,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.222-11,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.970-13,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri642

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 316 noinov 24: 1.400 rulate, prima înmatricularedec 24: 307 noidec 24: 1.107 rulate, prima înmatriculareian 25: 316 noiian 25: 1.027 rulate, prima înmatricularefeb 25: 291 noifeb 25: 1.376 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.408 rulate, prima înmatriculareapr 25: 370 noiapr 25: 1.621 rulate, prima înmatricularemai 25: 369 noimai 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareiun 25: 282 noiiun 25: 1.459 rulate, prima înmatriculareiul 25: 457 noiiul 25: 1.578 rulate, prima înmatriculareaug 25: 454 noiaug 25: 1.227 rulate, prima înmatricularesep 25: 297 noisep 25: 1.194 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.580 rulate, prima înmatricularenov 25: 417 noinov 25: 1.366 rulate, prima înmatricularedec 25: 546 noidec 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareian 26: 203 noiian 26: 965 rulate, prima înmatricularefeb 26: 243 noifeb 26: 1.194 rulate, prima înmatricularemar 26: 260 noimar 26: 1.297 rulate, prima înmatriculareapr 26: 299 noiapr 26: 1.227 rulate, prima înmatricularemai 26: 313 noimai 26: 1.104 rulate, prima înmatriculareiun 26: 453 noiiun 26: 1.227 rulate, prima înmatriculareiul 26: 298 noiiul 26: 1.280 rulate, prima înmatriculareaug 26: 247 noiaug 26: 1.062 rulate, prima înmatricularesep 26: 315 noisep 26: 1.188 rulate, prima înmatriculareoct 26: 421 noioct 26: 1.245 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243161.400
dec 243071.107
ian 253161.027
feb 252911.376
mar 252371.408
apr 253701.621
mai 253691.501
iun 252821.459
iul 254571.578
aug 254541.227
sep 252971.194
oct 253291.580
nov 254171.366
dec 255461.234
ian 26203965
feb 262431.194
mar 262601.297
apr 262991.227
mai 263131.104
iun 264531.227
iul 262981.280
aug 262471.062
sep 263151.188
oct 264211.245

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 15 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 31 rulate, prima înmatriculare2004: 47 rulate, prima înmatriculare2005: 44 rulate, prima înmatriculare2006: 69 rulate, prima înmatriculare2007: 76 rulate, prima înmatriculare2008: 68 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 89 rulate, prima înmatriculare2012: 104 rulate, prima înmatriculare2013: 69 rulate, prima înmatriculare2014: 89 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 56 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 66 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 166 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 34 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000015
200009
2001017
2002014
2003031
2004047
2005044
2006069
2007076
2008068
2009063
2010071
2011089
20120104
2013069
2014089
2015055
2016056
2017045
2018049
2019166
2020033
2021020
2022714
20231669
2024340

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23016,1%
BMW15410,8%
MERCEDES-BENZ1057,3%
DACIA1047,3%
AUDI946,6%
FORD886,2%
RENAULT755,2%
SKODA715,0%
OPEL694,8%
HYUNDAI553,8%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO412,9%
MAZDA382,7%
NISSAN382,7%
SEAT372,6%
KIA352,4%
TOYOTA282,0%
CITROEN251,7%
PEUGEOT241,7%
FIAT211,5%
SUZUKI120,8%
LAND ROVER110,8%
MITSUBISHI110,8%
HONDA80,6%
TESLA70,5%
SMART60,4%
SSANGYONG60,4%
CHEVROLET50,3%
MINI50,3%
JEEP40,3%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
CUPRA20,1%
DFSK20,1%
DS20,1%
LANCIA20,1%
MG20,1%
ALFA ROMEO10,1%
ALPINA10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT594,1%
VOLKSWAGEN GOLF533,7%
BMW SERIA 3443,1%
AUDI A4392,7%
DACIA DUSTER392,7%
RENAULT MEGANE322,2%
BMW SERIA 5302,1%
SKODA OCTAVIA302,1%
DACIA LOGAN282,0%
NISSAN QASHQAI282,0%
Toate (270)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA241,7%
BMW SERIA 1231,6%
VOLKSWAGEN POLO231,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E211,5%
KIA SPORTAGE201,4%
BMW X3191,3%
FORD FOCUS191,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C181,3%
VOLKSWAGEN TOURAN171,2%
VOLVO XC60171,2%
SKODA FABIA161,1%
AUDI A3151,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,1%
RENAULT CLIO141,0%
BMW X1130,9%
HYUNDAI TUCSON130,9%
VOLKSWAGEN SHARAN130,9%
DACIA SANDERO120,8%
FORD FIESTA120,8%
MERCEDES-BENZ GLE120,8%
SEAT LEON120,8%
BMW X5110,8%
FORD GALAXY110,8%
FORD KUGA110,8%
HYUNDAI I30110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A110,8%
SEAT IBIZA110,8%
AUDI A5100,7%
AUDI A6100,7%
MAZDA 3100,7%
VOLKSWAGEN TAIGO100,7%
HYUNDAI I2090,6%
MAZDA CX-590,6%
SEAT ALHAMBRA90,6%
DACIA LODGY80,6%
DACIA SPRING80,6%
FORD MONDEO80,6%
MERCEDES-BENZ GLA80,6%
OPEL CORSA80,6%
OPEL ZAFIRA80,6%
RENAULT SCENIC80,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,6%
DACIA JOGGER70,5%
FIAT 50070,5%
FORD S-MAX70,5%
MAZDA 670,5%
OPEL MERIVA70,5%
SKODA KAROQ70,5%
FIAT PUNTO60,4%
LAND ROVER FREELANDER60,4%
OPEL MOKKA60,4%
RENAULT LAGUNA60,4%
SUZUKI VITARA60,4%
TOYOTA YARIS60,4%
VOLVO V4060,4%
AUDI Q550,4%
FORD C-MAX50,4%
KIA CEED50,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
BMW SERIA 740,3%
CITROEN C4 PICASSO40,3%
CITROEN C540,3%
HYUNDAI IONIQ540,3%
HYUNDAI IX3540,3%
MAZDA 240,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
PEUGEOT 20640,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 30840,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
SKODA KAMIQ40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SMART FORTWO40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLVO V5040,3%
VOLVO XC9040,3%
AUDI A130,2%
AUDI Q330,2%
BMW X630,2%
CITROEN C430,2%
FIAT PANDA30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA XCEED30,2%
LEXUS RX30,2%
MAZDA 530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ CLK30,2%
MERCEDES-BENZ GLB30,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
OPEL ANTARA30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
OPEL VECTRA30,2%
PEUGEOT 50830,2%
SEAT ALTEA30,2%
SKODA RAPID30,2%
SKODA SUPERB30,2%
SUZUKI SX430,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
TOYOTA RAV430,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO XC4030,2%
AUDI A720,1%
AUDI Q220,1%
AUDI Q720,1%
BMW I320,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW X220,1%
CHEVROLET AVEO20,1%
CHEVROLET ORLANDO20,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C3 PICASSO20,1%
CITROEN DS420,1%
CITROEN XSARA PICASSO20,1%
CUPRA FORMENTOR20,1%
DACIA DOKKER20,1%
DFSK SERES 320,1%
FIAT DOBLO20,1%
FIAT STILO20,1%
FORD ECOSPORT20,1%
FORD PUMA20,1%
FORD TRANSIT CUSTOM20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HONDA CR-V20,1%
HONDA HR-V20,1%
HYUNDAI ELANTRA20,1%
HYUNDAI IONIQ20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42129,4%
Compacte (C)31722,2%
Medii (D)20714,5%
Mici (B)18713,1%
Monovolume (MPV)15911,1%
Mari și de lux (E)785,5%
Mini (A)382,7%
Neclasificate90,6%
Sport90,6%
Utilitare50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.22285,5%
Noi20814,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină83658,5%
Benzină42729,9%
Hibrid1188,3%
Electric312,2%
GPL171,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.21384,8%
Companie21715,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65545,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28319,8%
Berlină cu hayon28219,7%
Berlină18512,9%
Cabriolet141,0%
Cupeu110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW29820,8%
75-109 kW63144,1%
110-149 kW37125,9%
150-219 kW735,1%
220 kW și peste261,8%
Necompletat312,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc765,3%
1000-1399 cmc22115,5%
1400-1599 cmc36925,8%
1600-1999 cmc57440,1%
2000-2999 cmc15310,7%
3000 cmc și peste60,4%
Necompletat312,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35718,1%
BMW20610,5%
DACIA1708,6%
FORD1427,2%
OPEL1387,0%
AUDI1346,8%
MERCEDES-BENZ1286,5%
SKODA1206,1%
RENAULT824,2%
PEUGEOT703,6%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA502,5%
HYUNDAI462,3%
FIAT321,6%
CITROEN301,5%
MAZDA301,5%
LAND ROVER291,5%
SEAT291,5%
NISSAN241,2%
KIA191,0%
VOLVO180,9%
HONDA160,8%
CHEVROLET130,7%
SMART130,7%
SUZUKI130,7%
MINI90,5%
PORSCHE80,4%
ALFA ROMEO70,4%
DAEWOO60,3%
MITSUBISHI50,3%
SUBARU40,2%
JAGUAR30,2%
LADA30,2%
JEEP20,1%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
STEYR PUCH10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare61295,3%
Export284,4%
Înmatriculat pentru export20,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11718,2%
OPEL9414,6%
DACIA9314,5%
FORD7010,9%
RENAULT528,1%
DAEWOO274,2%
AUDI243,7%
MERCEDES-BENZ243,7%
FIAT203,1%
BMW193,0%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,5%
SKODA152,3%
SEAT101,6%
ALFA ROMEO91,4%
CITROEN71,1%
MAZDA71,1%
NISSAN60,9%
CHEVROLET40,6%
LAND ROVER40,6%
SMART40,6%
HONDA30,5%
TOYOTA30,5%
HYUNDAI20,3%
KIA20,3%
LANCIA20,3%
OLTCIT20,3%
SUZUKI20,3%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
MOSKVICH10,2%
TRABANT10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.