Înmatriculări în județul Constanța, martie 2024

Noi202-36,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare649-3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.345-9,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri635

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 53 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 161 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 39 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200005
200100
200206
200306
2004015
2005015
2006027
2007026
2008036
2009033
2010044
2011044
2012044
2013129
2014029
2015035
2016022
2017034
2018049
2019053
2020045
2021018
2022117
202316111
2024390

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16719,6%
AUDI829,6%
BMW688,0%
MERCEDES-BENZ617,2%
SKODA596,9%
DACIA516,0%
RENAULT445,2%
FORD323,8%
PEUGEOT323,8%
TOYOTA293,4%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI242,8%
SEAT232,7%
VOLVO232,7%
OPEL222,6%
SSANGYONG161,9%
MAZDA151,8%
NISSAN141,6%
KIA131,5%
SUZUKI101,2%
CITROEN91,1%
JAGUAR80,9%
LAND ROVER80,9%
PORSCHE60,7%
LEXUS50,6%
MINI40,5%
CHEVROLET30,4%
FIAT30,4%
MG30,4%
MITSUBISHI30,4%
SMART30,4%
CUPRA20,2%
DS20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF414,8%
VOLKSWAGEN PASSAT414,8%
SKODA OCTAVIA293,4%
AUDI A4242,8%
DACIA DUSTER202,4%
BMW SERIA 3192,2%
DACIA LOGAN192,2%
VOLKSWAGEN TAIGO182,1%
BMW SERIA 5172,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,0%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q5131,5%
AUDI A5111,3%
FORD FOCUS111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,3%
SEAT LEON111,3%
AUDI A6101,2%
HYUNDAI TUCSON101,2%
SKODA SUPERB101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
NISSAN QASHQAI91,1%
SKODA KODIAQ91,1%
SSANGYONG KORANDO91,1%
TOYOTA C-HR91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN91,1%
AUDI A380,9%
KIA SPORTAGE80,9%
MERCEDES-BENZ GLC80,9%
MERCEDES-BENZ GLE80,9%
OPEL ASTRA80,9%
PEUGEOT 300880,9%
RENAULT MEGANE80,9%
VOLKSWAGEN CC80,9%
AUDI Q370,8%
BMW X670,8%
PEUGEOT 50870,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
BMW X360,7%
FORD MONDEO60,7%
RENAULT CAPTUR60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
VOLVO XC6060,7%
AUDI A850,6%
BMW SERIA 150,6%
DACIA SANDERO50,6%
DACIA SPRING50,6%
FORD PUMA50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
OPEL CORSA50,6%
PEUGEOT 30850,6%
PORSCHE CAYENNE50,6%
SKODA FABIA50,6%
VOLKSWAGEN JETTA50,6%
BMW X140,5%
HYUNDAI I2040,5%
KIA CEED40,5%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT40,5%
MAZDA CX-3040,5%
MAZDA CX-540,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
SUZUKI SX440,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
TOYOTA RAV440,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLKSWAGEN T-ROC40,5%
BMW X530,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,4%
MINI COOPER30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 20830,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SEAT TOLEDO30,4%
SKODA SCALA30,4%
SSANGYONG TIVOLI30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V6030,4%
VOLVO XC9030,4%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JAGUAR X-TYPE20,2%
JAGUAR XF20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS310,1%
AUDI SQ510,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW M310,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAMARO10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD KA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR F-TYPE10,1%
JAGUAR I-PACE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31236,7%
Compacte (C)18121,3%
Medii (D)15818,6%
Mici (B)677,9%
Mari și de lux (E)566,6%
Monovolume (MPV)505,9%
Mini (A)151,8%
Sport60,7%
Neclasificate40,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64976,3%
Noi20223,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47455,7%
Benzină20023,5%
Hibrid14817,4%
GPL182,1%
Electric111,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68280,1%
Companie16919,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39145,9%
Berlină18421,6%
Berlină cu hayon13315,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13115,4%
Cupeu91,1%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13616,0%
75-109 kW31336,8%
110-149 kW28032,9%
150-219 kW688,0%
220 kW și peste435,1%
Necompletat111,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc677,9%
1000-1399 cmc849,9%
1400-1599 cmc19422,8%
1600-1999 cmc38144,8%
2000-2999 cmc10612,5%
3000 cmc și peste80,9%
Necompletat111,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN48220,6%
SKODA2139,1%
BMW2068,8%
DACIA1908,1%
AUDI1878,0%
MERCEDES-BENZ1626,9%
FORD1496,4%
OPEL1375,8%
RENAULT954,1%
PEUGEOT612,6%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI542,3%
SEAT522,2%
TOYOTA331,4%
CITROEN291,2%
KIA291,2%
NISSAN261,1%
FIAT251,1%
LAND ROVER251,1%
VOLVO220,9%
CHEVROLET200,9%
MAZDA200,9%
DAEWOO180,8%
MITSUBISHI180,8%
SUZUKI140,6%
HONDA110,5%
MINI110,5%
JEEP90,4%
SMART80,3%
JAGUAR70,3%
ALFA ROMEO60,3%
LEXUS50,2%
SSANGYONG40,2%
PORSCHE30,1%
SUBARU30,1%
LANCIA20,1%
DAIHATSU10,0%
GWM10,0%
INFINITI10,0%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,0%
MASERATI10,0%
MCC10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
SAAB10,0%
YAMAHA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare59493,5%
Export416,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10716,9%
VOLKSWAGEN8713,7%
OPEL8613,5%
DAEWOO568,8%
FORD528,2%
RENAULT487,6%
MERCEDES-BENZ253,9%
PEUGEOT213,3%
FIAT193,0%
SEAT182,8%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA182,8%
AUDI172,7%
BMW152,4%
HYUNDAI111,7%
CITROEN101,6%
CHEVROLET71,1%
MAZDA71,1%
ALFA ROMEO50,8%
TOYOTA50,8%
NISSAN40,6%
SUZUKI30,5%
JAGUAR20,3%
KIA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
VOLVO20,3%
CHRYSLER10,2%
LAND ROVER10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.