Înmatriculări în județul Covasna, martie 2024

Noi40-28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare324+11,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări495-16,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri200

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 12 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 29 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200002
200101
200205
2003010
2004013
2005017
2006017
2007025
2008021
2009032
2010012
2011020
2012023
2013016
2014020
2015019
201608
2017010
2018011
2019021
202008
202103
202212
2023292
2024100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6718,4%
SKODA4612,6%
DACIA4512,4%
AUDI359,6%
FORD246,6%
NISSAN226,0%
OPEL184,9%
BMW113,0%
MERCEDES-BENZ113,0%
RENAULT113,0%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI102,7%
SEAT71,9%
VOLVO71,9%
TOYOTA61,6%
HYUNDAI51,4%
LAND ROVER51,4%
KIA41,1%
MITSUBISHI41,1%
PEUGEOT41,1%
MAZDA30,8%
MINI30,8%
ALFA ROMEO20,5%
CITROEN20,5%
JEEP20,5%
TESLA20,5%
CHEVROLET10,3%
DAIHATSU10,3%
FIAT10,3%
MG10,3%
SANTANA10,3%
SSANGYONG10,3%
SUBARU10,3%
VAUXHALL10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA267,2%
DACIA DUSTER154,1%
VOLKSWAGEN GOLF154,1%
DACIA LOGAN143,9%
VOLKSWAGEN PASSAT133,6%
AUDI A4113,0%
NISSAN QASHQAI113,0%
VOLKSWAGEN POLO113,0%
AUDI A671,9%
DACIA SANDERO71,9%
Toate (133)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA71,9%
OPEL CORSA71,9%
AUDI A361,7%
DACIA SPRING61,7%
FORD FOCUS61,7%
SKODA FABIA61,7%
AUDI Q551,4%
NISSAN QASHQAI+251,4%
SKODA KODIAQ51,4%
FORD KUGA41,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,1%
VOLKSWAGEN TOURAN41,1%
VOLVO XC6041,1%
BMW SERIA 130,8%
BMW SERIA 330,8%
BMW SERIA 530,8%
DACIA DOKKER30,8%
FORD FIESTA30,8%
FORD FUSION30,8%
FORD TRANSIT30,8%
HYUNDAI TUCSON30,8%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,8%
RENAULT TALISMAN30,8%
SEAT LEON30,8%
SKODA KAROQ30,8%
SUZUKI GRAND VITARA30,8%
SUZUKI JIMNY30,8%
TOYOTA RAV430,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,8%
AUDI A520,6%
AUDI Q320,6%
KIA SPORTAGE20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,6%
MERCEDES-BENZ GLC20,6%
MINI ONE20,6%
MITSUBISHI ASX20,6%
MITSUBISHI OUTLANDER20,6%
NISSAN JUKE20,6%
NISSAN X-TRAIL20,6%
PEUGEOT 20720,6%
RENAULT KADJAR20,6%
RENAULT MEGANE20,6%
SEAT IBIZA20,6%
SKODA SUPERB20,6%
SUZUKI SX420,6%
SUZUKI VITARA20,6%
VOLKSWAGEN CADDY20,6%
VOLKSWAGEN SHARAN20,6%
VOLKSWAGEN TAIGO20,6%
ALFA ROMEO 14710,3%
ALFA ROMEO 16610,3%
AUDI A810,3%
AUDI Q810,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW X310,3%
CHEVROLET AVEO10,3%
CITROEN C410,3%
CITROEN JUMPY10,3%
DAIHATSU FEROZA10,3%
FIAT 50010,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD MONDEO10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
JEEP CHEROKEE10,3%
JEEP GRAND CHEROKEE10,3%
KIA PICANTO10,3%
KIA SORENTO10,3%
LAND ROVER DISCOVERY10,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-3010,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,3%
MERCEDES-BENZ GLK10,3%
MERCEDES-BENZ SLK10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MG ZS10,3%
MINI COOPER10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN PATROL10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 500810,3%
RENAULT ARKANA10,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SANTANA 30010,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT ALTEA10,3%
SKODA KAMIQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SKODA YETI10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SUBARU JUSTY10,3%
TESLA MODEL S10,3%
TESLA MODEL Y10,3%
TOYOTA AYGO X10,3%
TOYOTA CAMRY10,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VAUXHALL ASTRA10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,3%
VOLKSWAGEN ID 410,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,3%
VOLKSWAGEN T-ROC10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO V5010,3%
VOLVO V6010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11932,7%
Compacte (C)7721,2%
Mici (B)6517,9%
Medii (D)4011,0%
Monovolume (MPV)308,2%
Mari și de lux (E)143,8%
Mini (A)92,5%
Utilitare61,6%
Neclasificate30,8%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32489,0%
Noi4011,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21960,2%
Benzină11130,5%
Hibrid154,1%
GPL102,7%
Electric92,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31987,6%
Companie4512,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18550,8%
Berlină cu hayon7320,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6919,0%
Berlină328,8%
Cabriolet51,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8824,2%
75-109 kW16144,2%
110-149 kW9225,3%
150-219 kW102,7%
220 kW și peste41,1%
Necompletat92,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc205,5%
1000-1399 cmc5916,2%
1400-1599 cmc10629,1%
1600-1999 cmc13236,3%
2000-2999 cmc3710,2%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat92,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11122,4%
OPEL5010,1%
DACIA459,1%
SKODA438,7%
AUDI346,9%
BMW306,1%
FORD295,9%
RENAULT204,0%
SUZUKI193,8%
MERCEDES-BENZ153,0%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA132,6%
PEUGEOT102,0%
VOLVO91,8%
SEAT81,6%
HYUNDAI71,4%
NISSAN71,4%
CITROEN61,2%
FIAT61,2%
CHEVROLET51,0%
JEEP51,0%
KIA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19095,0%
Export105,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5025,0%
VOLKSWAGEN4020,0%
DACIA3216,0%
FORD157,5%
RENAULT105,0%
SKODA105,0%
DAEWOO73,5%
FIAT73,5%
AUDI63,0%
BMW42,0%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT42,0%
SUZUKI42,0%
CITROEN31,5%
TOYOTA21,0%
CHEVROLET10,5%
DAIHATSU10,5%
HONDA10,5%
MERCEDES-BENZ10,5%
NISSAN10,5%
SEAT10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.