Înmatriculări în județul Harghita, martie 2024

Noi53-60,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare446-14,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări940-17,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri513

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 14 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 38 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000014
200003
2001010
200205
2003012
2004020
2005016
2006022
2007028
2008026
2009028
2010033
2011040
2012026
2013026
2014021
2015015
2016015
2017024
2018021
2019022
202008
202103
202216
2023382
2024140

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7014,0%
VOLKSWAGEN6613,2%
AUDI459,0%
SKODA397,8%
OPEL367,2%
SUZUKI357,0%
FORD346,8%
HYUNDAI204,0%
BMW193,8%
NISSAN183,6%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT173,4%
TOYOTA163,2%
MERCEDES-BENZ153,0%
KIA142,8%
VOLVO122,4%
SEAT102,0%
PEUGEOT71,4%
MAZDA40,8%
MITSUBISHI40,8%
CHEVROLET30,6%
CITROEN30,6%
JEEP30,6%
HONDA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CAMI10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
LEXUS10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER275,4%
AUDI A4255,0%
DACIA LOGAN234,6%
VOLKSWAGEN GOLF193,8%
SKODA OCTAVIA183,6%
VOLKSWAGEN PASSAT142,8%
NISSAN QASHQAI122,4%
SUZUKI GRAND VITARA122,4%
HYUNDAI TUCSON112,2%
OPEL ASTRA112,2%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD KUGA102,0%
OPEL CORSA102,0%
SUZUKI VITARA102,0%
FORD FOCUS91,8%
KIA SPORTAGE81,6%
SKODA FABIA81,6%
VOLKSWAGEN POLO81,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
AUDI Q571,4%
DACIA SANDERO71,4%
TOYOTA RAV471,4%
BMW SERIA 361,2%
DACIA SPRING61,2%
AUDI A651,0%
BMW X351,0%
FORD FIESTA51,0%
MERCEDES-BENZ GLC51,0%
VOLKSWAGEN CADDY51,0%
SEAT IBIZA40,8%
SUZUKI SX440,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
AUDI A330,6%
DACIA LODGY30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI SANTA FE30,6%
KIA CEED30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL MOKKA30,6%
OPEL VIVARO30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT TRAFIC30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SKODA YETI30,6%
SUZUKI JIMNY30,6%
SUZUKI SWIFT30,6%
TOYOTA YARIS30,6%
VOLVO V6030,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW X520,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
DACIA DOKKER20,4%
DACIA JOGGER20,4%
FORD GALAXY20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
JEEP GRAND CHEROKEE20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN PATROL20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 10720,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT MEGANE20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A210,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S810,2%
BMW M810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
CAMI GRAND VITARA10,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS410,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SIDEKICK10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA HIACE10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO EX3010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19038,1%
Compacte (C)8517,0%
Mici (B)8016,0%
Medii (D)6813,6%
Monovolume (MPV)469,2%
Mini (A)142,8%
Mari și de lux (E)71,4%
Neclasificate30,6%
Sport30,6%
Utilitare30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44689,4%
Noi5310,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27454,9%
Benzină17735,5%
Hibrid387,6%
Electric81,6%
GPL20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42585,2%
Companie7414,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25450,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10621,2%
Berlină cu hayon9619,2%
Berlină316,2%
Cabriolet102,0%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12625,3%
75-109 kW22945,9%
110-149 kW11623,2%
150-219 kW142,8%
220 kW și peste61,2%
Necompletat81,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc265,2%
1000-1399 cmc8617,2%
1400-1599 cmc12625,3%
1600-1999 cmc20641,3%
2000-2999 cmc459,0%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat81,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18219,4%
OPEL10711,4%
DACIA929,8%
AUDI778,2%
SKODA758,0%
SUZUKI576,1%
BMW464,9%
FORD464,9%
RENAULT434,6%
MERCEDES-BENZ313,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA283,0%
PEUGEOT192,0%
SEAT181,9%
HYUNDAI171,8%
MITSUBISHI131,4%
VOLVO101,1%
MAZDA91,0%
LAND ROVER80,9%
KIA70,7%
NISSAN70,7%
JEEP60,6%
FIAT50,5%
HONDA50,5%
CHEVROLET40,4%
DAIHATSU40,4%
CITROEN30,3%
DAEWOO30,3%
LADA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
GWM10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare48294,0%
Export305,8%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL11422,2%
VOLKSWAGEN10119,7%
DACIA8917,3%
FORD428,2%
SKODA285,5%
RENAULT244,7%
DAEWOO214,1%
PEUGEOT152,9%
FIAT132,5%
AUDI71,4%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA61,2%
MERCEDES-BENZ61,2%
BMW51,0%
SEAT51,0%
CITROEN40,8%
SUZUKI40,8%
CHEVROLET30,6%
DAIHATSU30,6%
LAND ROVER30,6%
SMART30,6%
HONDA20,4%
HYUNDAI20,4%
ROVER20,4%
SUBARU20,4%
VOLVO20,4%
ARO10,2%
LADA10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
TOYOTA10,2%
UAZ10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.