Înmatriculări în județul Bacău, martie 2024

Noi89-29,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare771+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.556-3,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri377

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 70 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 18 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200006
2001011
200207
2003016
2004012
2005035
2006032
2007038
2008042
2009047
2010061
2011084
2012066
2013048
2014041
2015042
2016039
2017040
2018031
2019030
2020014
202109
202215
2023703
2024180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16319,0%
BMW8810,2%
AUDI839,7%
DACIA708,1%
FORD566,5%
RENAULT505,8%
MERCEDES-BENZ445,1%
SKODA394,5%
HYUNDAI384,4%
OPEL303,5%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO303,5%
NISSAN202,3%
SEAT202,3%
TOYOTA161,9%
PEUGEOT151,7%
FIAT111,3%
SUZUKI111,3%
CITROEN80,9%
MG80,9%
KIA60,7%
MAZDA60,7%
MITSUBISHI60,7%
ALFA ROMEO50,6%
CHEVROLET40,5%
LEXUS40,5%
PORSCHE40,5%
HONDA30,3%
TESLA30,3%
CHRYSLER20,2%
CUPRA20,2%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
LANCIA20,2%
LAND ROVER20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER404,7%
VOLKSWAGEN GOLF364,2%
VOLKSWAGEN PASSAT333,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN273,1%
BMW SERIA 3263,0%
AUDI A4252,9%
RENAULT MEGANE232,7%
FORD FOCUS212,4%
AUDI A6172,0%
BMW X3172,0%
Toate (208)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60161,9%
NISSAN QASHQAI151,7%
SKODA OCTAVIA151,7%
BMW SERIA 1141,6%
AUDI Q5131,5%
BMW SERIA 5131,5%
OPEL ASTRA121,4%
VOLKSWAGEN POLO121,4%
DACIA SANDERO111,3%
HYUNDAI TUCSON111,3%
VOLKSWAGEN TOURAN111,3%
FORD FIESTA101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
SKODA FABIA101,2%
AUDI A591,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,0%
HYUNDAI IX3580,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,9%
DACIA LOGAN70,8%
HYUNDAI I3070,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,8%
DACIA SPRING60,7%
SEAT IBIZA60,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
AUDI A350,6%
BMW X150,6%
DACIA LODGY50,6%
FORD MONDEO50,6%
MG ZS50,6%
OPEL CORSA50,6%
PEUGEOT 20750,6%
RENAULT KADJAR50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
AUDI Q740,5%
BMW X540,5%
BMW X640,5%
CITROEN C4 PICASSO40,5%
HYUNDAI ELANTRA40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
OPEL MERIVA40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SEAT ALTEA40,5%
SEAT EXEO40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SKODA SUPERB40,5%
SKODA YETI40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN TAIGO40,5%
FIAT PANDA30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD KUGA30,3%
HYUNDAI I4030,3%
KIA SPORTAGE30,3%
MAZDA CX-530,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT LEON30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CHEVROLET CRUZE20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD MUSTANG20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CEED20,2%
LANCIA YPSILON20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG MG420,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT CLIO20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q410,1%
AUDI S310,1%
AUDI S610,1%
BMW SERIA 210,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29334,1%
Compacte (C)18821,9%
Medii (D)13816,0%
Monovolume (MPV)829,5%
Mici (B)819,4%
Mari și de lux (E)505,8%
Mini (A)172,0%
Sport70,8%
Utilitare30,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77189,7%
Noi8910,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58467,9%
Benzină18821,9%
Hibrid677,8%
Electric161,9%
GPL40,5%
GPL/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74586,6%
Companie11513,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41147,8%
Berlină cu hayon15618,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14416,7%
Berlină13115,2%
Cupeu151,7%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14416,7%
75-109 kW39946,4%
110-149 kW23627,4%
150-219 kW505,8%
220 kW și peste151,7%
Necompletat161,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc273,1%
1000-1399 cmc10211,9%
1400-1599 cmc23727,6%
1600-1999 cmc38845,1%
2000-2999 cmc8610,0%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat161,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36023,1%
OPEL1459,3%
AUDI1388,9%
BMW1308,4%
DACIA1268,1%
FORD1086,9%
RENAULT845,4%
SKODA805,1%
MERCEDES-BENZ704,5%
TOYOTA372,4%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI352,2%
SUZUKI291,9%
SEAT271,7%
FIAT251,6%
PEUGEOT251,6%
MAZDA161,0%
NISSAN140,9%
CITROEN130,8%
KIA100,6%
LAND ROVER100,6%
VOLVO90,6%
HONDA80,5%
CHEVROLET70,4%
MITSUBISHI70,4%
ALFA ROMEO50,3%
MINI50,3%
PORSCHE50,3%
DAEWOO40,3%
SMART40,3%
JEEP30,2%
LEXUS30,2%
SSANGYONG30,2%
LANCIA20,1%
TESLA20,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35393,6%
Export246,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL6717,8%
VOLKSWAGEN6316,7%
DACIA4712,5%
FORD4110,9%
RENAULT297,7%
DAEWOO236,1%
FIAT205,3%
BMW133,4%
SKODA133,4%
PEUGEOT123,2%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI92,4%
MERCEDES-BENZ82,1%
SEAT51,3%
NISSAN41,1%
ALFA ROMEO30,8%
CITROEN30,8%
TOYOTA30,8%
LAND ROVER20,5%
MAZDA20,5%
MITSUBISHI20,5%
ARO10,3%
DODGE10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
SUBARU10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.