Înmatriculări în județul Hunedoara, martie 2024

Noi91-40,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare596-13,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.056-8,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri521

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 46 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 45 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200006
200108
200208
200309
2004015
2005030
2006030
2007038
2008041
2009038
2010044
2011045
2012051
2013037
2014030
2015031
2016025
2017032
2018013
2019027
2020013
202108
202205
2023463
2024450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10815,7%
DACIA10415,1%
AUDI669,6%
RENAULT436,3%
FORD416,0%
BMW395,7%
OPEL375,4%
NISSAN334,8%
SKODA243,5%
MERCEDES-BENZ233,3%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,8%
PEUGEOT182,6%
SUZUKI182,6%
VOLVO172,5%
CITROEN152,2%
MAZDA152,2%
SEAT101,5%
TOYOTA101,5%
MITSUBISHI91,3%
KIA60,9%
LAND ROVER50,7%
FIAT40,6%
SSANGYONG40,6%
CHEVROLET20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER598,6%
DACIA SANDERO324,7%
VOLKSWAGEN GOLF314,5%
AUDI A4294,2%
NISSAN QASHQAI253,6%
VOLKSWAGEN PASSAT243,5%
AUDI A3162,3%
SKODA OCTAVIA162,3%
BMW SERIA 3142,0%
OPEL ASTRA131,9%
Toate (195)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN121,7%
FORD FOCUS111,6%
RENAULT MEGANE111,6%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
OPEL CORSA101,5%
AUDI A691,3%
FORD KUGA91,3%
BMW SERIA 581,2%
SUZUKI GRAND VITARA81,2%
DACIA LOGAN71,0%
HYUNDAI TUCSON60,9%
VOLKSWAGEN TOURAN60,9%
CITROEN C450,7%
FORD FIESTA50,7%
FORD MONDEO50,7%
MAZDA 350,7%
MITSUBISHI ASX50,7%
RENAULT CLIO50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
VOLVO XC6050,7%
AUDI A540,6%
BMW X540,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
PEUGEOT 30840,6%
PEUGEOT 500840,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SEAT LEON40,6%
TOYOTA RAV440,6%
BMW SERIA 130,4%
BMW X330,4%
CITROEN C330,4%
FORD GALAXY30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
OPEL ANTARA30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
SUZUKI SX430,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI Q220,3%
AUDI Q320,3%
BMW X120,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA SPRING20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I2020,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN PATHFINDER20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 400820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q510,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE CHALLENGER R/T SCAT PACK10,1%
FERRARI ROMA10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI STARIA10,1%
JAGUAR XF10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS ES10,1%
LEXUS IS10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24736,0%
Compacte (C)14421,0%
Medii (D)10415,1%
Mici (B)9213,4%
Monovolume (MPV)497,1%
Mari și de lux (E)273,9%
Mini (A)111,6%
Neclasificate50,7%
Sport40,6%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59686,8%
Noi9113,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42061,1%
Benzină21331,0%
Hibrid355,1%
GPL152,2%
Electric40,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59987,2%
Companie8812,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31846,3%
Berlină cu hayon14521,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13419,5%
Berlină7911,5%
Cupeu71,0%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14521,1%
75-109 kW33048,0%
110-149 kW17024,7%
150-219 kW304,4%
220 kW și peste81,2%
Necompletat40,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc497,1%
1000-1399 cmc11316,4%
1400-1599 cmc18526,9%
1600-1999 cmc26939,2%
2000-2999 cmc649,3%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat40,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16115,2%
DACIA12712,0%
BMW928,7%
OPEL898,4%
AUDI858,0%
FORD817,7%
RENAULT636,0%
SKODA565,3%
MERCEDES-BENZ494,6%
PEUGEOT424,0%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI312,9%
HYUNDAI252,4%
SEAT171,6%
NISSAN151,4%
MITSUBISHI131,2%
TOYOTA121,1%
VOLVO111,0%
CITROEN100,9%
FIAT90,9%
KIA80,8%
HONDA70,7%
JEEP70,7%
LAND ROVER70,7%
MAZDA70,7%
ALFA ROMEO60,6%
CHEVROLET50,5%
SMART40,4%
DAEWOO30,3%
DAIHATSU20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare49194,2%
Export295,6%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9718,6%
OPEL7314,0%
DACIA6512,5%
FORD6512,5%
RENAULT428,1%
PEUGEOT234,4%
SKODA214,0%
DAEWOO203,8%
FIAT173,3%
BMW152,9%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI122,3%
SEAT101,9%
MERCEDES-BENZ81,5%
CITROEN71,3%
ALFA ROMEO61,2%
HYUNDAI61,2%
SUZUKI61,2%
CHEVROLET51,0%
MAZDA51,0%
NISSAN30,6%
CHRYSLER20,4%
KIA20,4%
TOYOTA20,4%
VOLVO20,4%
ARO10,2%
HUMMER10,2%
MCC10,2%
MITSUBISHI10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.