Înmatriculări în județul Sălaj, martie 2024

Noi19-34,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare503+9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări516-3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri169

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 14 noi2024: 5 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200003
200108
200203
2003014
2004015
2005018
2006040
2007044
2008031
2009027
2010043
2011048
2012038
2013025
2014028
2015024
2016030
2017010
2018017
2019013
2020012
202106
202202
2023140
202450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12323,6%
AUDI6412,3%
BMW5410,3%
SKODA315,9%
DACIA285,4%
MERCEDES-BENZ275,2%
FORD244,6%
VOLVO203,8%
RENAULT183,4%
SEAT173,3%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL152,9%
HYUNDAI132,5%
NISSAN132,5%
PEUGEOT132,5%
TOYOTA112,1%
MAZDA91,7%
MITSUBISHI71,3%
SUZUKI61,1%
KIA40,8%
CITROEN30,6%
LAND ROVER30,6%
MINI30,6%
CHEVROLET20,4%
FIAT20,4%
JEEP20,4%
LEXUS20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4346,5%
VOLKSWAGEN PASSAT254,8%
VOLKSWAGEN GOLF234,4%
VOLKSWAGEN POLO214,0%
DACIA DUSTER152,9%
SKODA OCTAVIA142,7%
VOLKSWAGEN TOURAN132,5%
BMW SERIA 3122,3%
AUDI A6112,1%
BMW X3112,1%
Toate (161)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60112,1%
BMW SERIA 5101,9%
NISSAN QASHQAI101,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,5%
BMW X171,3%
FORD FOCUS71,3%
SEAT LEON71,3%
VOLKSWAGEN CADDY71,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,3%
AUDI A361,2%
DACIA SANDERO61,2%
SEAT IBIZA61,2%
SKODA SUPERB61,2%
AUDI Q551,0%
FORD KUGA51,0%
HYUNDAI TUCSON51,0%
MERCEDES-BENZ GLC51,0%
RENAULT MEGANE51,0%
VOLKSWAGEN SHARAN51,0%
AUDI Q340,8%
BMW SERIA 740,8%
MAZDA CX-540,8%
OPEL ASTRA40,8%
OPEL INSIGNIA40,8%
SKODA FABIA40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
AUDI A530,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW X530,6%
DACIA LOGAN30,6%
FORD FIESTA30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
LAND ROVER FREELANDER30,6%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT KADJAR30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLVO V5030,6%
BMW X620,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
LEXUS NX20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ EQC20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30720,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA SCALA20,4%
SKODA YETI20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
AUDI S510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA XCEED10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI SWACE10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA PROACE CITY10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16531,6%
Medii (D)10019,2%
Compacte (C)9818,8%
Mici (B)5811,1%
Monovolume (MPV)5710,9%
Mari și de lux (E)295,6%
Mini (A)61,1%
Sport40,8%
Utilitare40,8%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50396,4%
Noi193,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40978,4%
Benzină8816,9%
Hibrid163,1%
Electric71,3%
GPL20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46789,5%
Companie5510,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26550,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9217,6%
Berlină cu hayon7915,1%
Berlină7314,0%
Cabriolet71,3%
Cupeu61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8215,7%
75-109 kW23545,0%
110-149 kW15730,1%
150-219 kW295,6%
220 kW și peste122,3%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc101,9%
1000-1399 cmc499,4%
1400-1599 cmc10419,9%
1600-1999 cmc29356,1%
2000-2999 cmc5610,7%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13926,9%
BMW5610,9%
AUDI479,1%
MERCEDES-BENZ407,8%
FORD356,8%
OPEL336,4%
DACIA275,2%
SKODA234,5%
RENAULT163,1%
VOLVO132,5%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI101,9%
PEUGEOT91,7%
NISSAN81,6%
CHEVROLET61,2%
MAZDA61,2%
SMART61,2%
SUZUKI51,0%
CITROEN40,8%
FIAT40,8%
LAND ROVER40,8%
MITSUBISHI40,8%
PORSCHE40,8%
SEAT40,8%
TOYOTA40,8%
ALFA ROMEO20,4%
HONDA20,4%
JEEP10,2%
KIA10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16497,0%
Export53,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4224,9%
OPEL2112,4%
FORD2011,8%
DACIA1810,7%
RENAULT127,1%
SKODA105,9%
BMW95,3%
AUDI74,1%
PEUGEOT53,0%
FIAT42,4%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,4%
CITROEN31,8%
DAEWOO31,8%
HYUNDAI31,8%
MERCEDES-BENZ21,2%
CHEVROLET10,6%
MAZDA10,6%
MINI10,6%
SMART10,6%
VAUXHALL10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.