Înmatriculări în județul Mureș, martie 2024

Noi202-3,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare929-1,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.305-15,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.129

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 15 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 41 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 68 rulate, prima înmatriculare2011: 77 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 116 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 84 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000015
200007
2001011
200207
2003020
2004041
2005027
2006045
2007047
2008055
2009051
2010068
2011077
2012069
2013063
2014049
2015043
2016043
2017034
2018039
2019050
2020030
2021020
202229
20231169
2024840

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24621,8%
DACIA17715,6%
AUDI13812,2%
BMW716,3%
SKODA554,9%
MERCEDES-BENZ504,4%
NISSAN433,8%
RENAULT433,8%
OPEL393,4%
FORD383,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA292,6%
VOLVO292,6%
PEUGEOT262,3%
SEAT211,9%
MITSUBISHI191,7%
HYUNDAI171,5%
SUZUKI161,4%
CITROEN100,9%
MAZDA100,9%
KIA80,7%
FIAT60,5%
JEEP50,4%
TESLA50,4%
SMART40,4%
CUPRA30,3%
HONDA30,3%
LAND ROVER30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER14512,8%
VOLKSWAGEN GOLF797,0%
AUDI A4544,8%
VOLKSWAGEN PASSAT454,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN332,9%
SKODA OCTAVIA312,7%
NISSAN QASHQAI272,4%
AUDI A3252,2%
BMW SERIA 3232,0%
VOLKSWAGEN TOURAN191,7%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6181,6%
VOLKSWAGEN POLO181,6%
AUDI Q5171,5%
BMW X3161,4%
VOLVO XC60141,2%
DACIA SANDERO131,2%
RENAULT MEGANE131,2%
FORD KUGA121,1%
BMW SERIA 5111,0%
DACIA LOGAN111,0%
MITSUBISHI ASX111,0%
SKODA FABIA111,0%
OPEL ASTRA90,8%
FORD MONDEO80,7%
OPEL CORSA80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
SEAT LEON80,7%
FORD FIESTA70,6%
FORD FOCUS70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
PEUGEOT 30870,6%
SEAT IBIZA70,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,6%
AUDI A560,5%
AUDI Q360,5%
MAZDA 360,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
NISSAN JUKE60,5%
NISSAN QASHQAI+260,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
RENAULT CLIO50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
AUDI Q740,4%
BMW SERIA 140,4%
BMW X140,4%
DACIA SPRING40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
OPEL MERIVA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 200840,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SKODA YETI40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO V6040,4%
BMW X530,3%
CITROEN C4 AIRCROSS30,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
HYUNDAI I3030,3%
KIA SPORTAGE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 50830,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN UP30,3%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN DS420,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI TUCSON20,2%
JEEP COMPASS20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW I310,1%
BMW I710,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45940,6%
Compacte (C)23620,9%
Medii (D)17215,2%
Mici (B)1008,8%
Monovolume (MPV)857,5%
Mari și de lux (E)454,0%
Mini (A)191,7%
Sport70,6%
Utilitare50,4%
Neclasificate30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92982,1%
Noi20217,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină78469,3%
Benzină24821,9%
Hibrid726,4%
Electric211,9%
GPL60,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică85875,9%
Companie27324,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break66959,2%
Berlină cu hayon17115,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16914,9%
Berlină1049,2%
Cabriolet100,9%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16714,8%
75-109 kW57450,8%
110-149 kW29826,3%
150-219 kW565,0%
220 kW și peste151,3%
Necompletat211,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc433,8%
1000-1399 cmc13912,3%
1400-1599 cmc32628,8%
1600-1999 cmc49743,9%
2000-2999 cmc1008,8%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat211,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31824,4%
AUDI1249,5%
OPEL997,6%
FORD977,4%
BMW957,3%
DACIA876,7%
MERCEDES-BENZ786,0%
RENAULT725,5%
SKODA513,9%
PEUGEOT332,5%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA292,2%
SUZUKI251,9%
SEAT221,7%
HYUNDAI211,6%
NISSAN181,4%
LAND ROVER161,2%
VOLVO120,9%
CITROEN110,8%
KIA100,8%
MAZDA100,8%
FIAT90,7%
MITSUBISHI90,7%
CHEVROLET80,6%
SMART80,6%
DAEWOO70,5%
MINI70,5%
DAIHATSU50,4%
JEEP40,3%
JAGUAR30,2%
PORSCHE30,2%
SSANGYONG30,2%
HONDA20,2%
MASERATI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BRILLIANCE10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.06794,5%
Export615,4%
Înmatriculat pentru export10,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29025,7%
OPEL19116,9%
FORD12310,9%
DACIA1039,1%
RENAULT686,0%
AUDI665,8%
SKODA433,8%
PEUGEOT413,6%
FIAT302,7%
BMW262,3%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ232,0%
DAEWOO221,9%
CITROEN151,3%
MAZDA151,3%
SEAT141,2%
ALFA ROMEO70,6%
NISSAN70,6%
TOYOTA60,5%
VOLVO60,5%
HYUNDAI50,4%
ROVER50,4%
SUZUKI50,4%
LAND ROVER40,4%
CHEVROLET30,3%
MITSUBISHI30,3%
DAIHATSU20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
KIA10,1%
VAUXHALL10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.