Înmatriculări în județul Vrancea, martie 2024

Noi26-57,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare428-6,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări926-8,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri216

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 19 noi2024: 6 noi2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200004
200101
200203
200303
200403
2005013
2006021
2007030
2008030
2009019
2010026
2011047
2012028
2013043
2014024
2015027
2016026
2017016
2018021
2019019
2020016
202102
202216
2023190
202460

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8518,7%
BMW4610,1%
AUDI459,9%
OPEL337,3%
RENAULT337,3%
FORD327,0%
VOLVO255,5%
MERCEDES-BENZ204,4%
SKODA204,4%
DACIA194,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI184,0%
NISSAN153,3%
TOYOTA122,6%
PEUGEOT92,0%
SEAT71,5%
MAZDA40,9%
ALFA ROMEO30,7%
CITROEN30,7%
MITSUBISHI30,7%
TESLA30,7%
FIAT20,4%
KIA20,4%
LAND ROVER20,4%
SUZUKI20,4%
BENTLEY10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
MASERATI10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF276,0%
RENAULT MEGANE194,2%
VOLKSWAGEN PASSAT184,0%
FORD FOCUS153,3%
BMW SERIA 3132,9%
OPEL ASTRA132,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,9%
AUDI A4112,4%
NISSAN QASHQAI112,4%
AUDI Q5102,2%
Toate (147)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 592,0%
VOLKSWAGEN TOURAN92,0%
VOLVO XC6092,0%
AUDI A681,8%
DACIA DUSTER81,8%
SKODA OCTAVIA81,8%
BMW X371,5%
DACIA LOGAN71,5%
OPEL CORSA71,5%
SKODA SUPERB71,5%
FORD MONDEO61,3%
RENAULT SCENIC61,3%
AUDI A351,1%
BMW X151,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,1%
VOLVO V4051,1%
VOLVO V5051,1%
BMW SERIA 140,9%
FORD FIESTA40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,9%
OPEL ZAFIRA40,9%
SEAT LEON40,9%
VOLKSWAGEN POLO40,9%
AUDI Q330,7%
FORD C-MAX30,7%
HYUNDAI BAYON30,7%
HYUNDAI IX3530,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,7%
MITSUBISHI ASX30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
RENAULT KADJAR30,7%
SKODA KODIAQ30,7%
TOYOTA YARIS30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
AUDI A720,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X520,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD GALAXY20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI KONA20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 40720,4%
PEUGEOT 500820,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC4020,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q410,2%
AUDI TT10,2%
BENTLEY CONTINENTAL10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C810,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SANDERO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MASERATI GHIBLI10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MG ZS10,2%
MINI ONE10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL AMPERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13128,9%
Compacte (C)12527,5%
Medii (D)7316,1%
Monovolume (MPV)5111,2%
Mici (B)337,3%
Mari și de lux (E)316,8%
Mini (A)61,3%
Neclasificate20,4%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42894,3%
Noi265,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34074,9%
Benzină7616,7%
Hibrid296,4%
Electric81,8%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38484,6%
Companie7015,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24353,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8318,3%
Berlină cu hayon6213,7%
Berlină5512,1%
Cupeu102,2%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6614,5%
75-109 kW22349,1%
110-149 kW12728,0%
150-219 kW245,3%
220 kW și peste61,3%
Necompletat81,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc132,9%
1000-1399 cmc439,5%
1400-1599 cmc13229,1%
1600-1999 cmc21747,8%
2000-2999 cmc388,4%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat81,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19020,5%
OPEL9410,2%
BMW839,0%
DACIA788,4%
AUDI717,7%
FORD626,7%
RENAULT586,3%
MERCEDES-BENZ394,2%
SKODA313,3%
HYUNDAI262,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT232,5%
FIAT202,2%
SUZUKI192,1%
TOYOTA192,1%
CHEVROLET121,3%
PEUGEOT121,3%
VOLVO101,1%
MAZDA80,9%
NISSAN80,9%
SMART80,9%
CITROEN60,6%
HONDA60,6%
KIA60,6%
LAND ROVER60,6%
DAEWOO40,4%
MITSUBISHI40,4%
ALFA ROMEO30,3%
JAGUAR30,3%
SUBARU30,3%
JEEP20,2%
LADA20,2%
ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20695,4%
Export104,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4018,5%
DACIA3918,1%
VOLKSWAGEN2612,0%
FORD2411,1%
DAEWOO219,7%
FIAT146,5%
RENAULT136,0%
SKODA94,2%
AUDI62,8%
BMW52,3%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT41,9%
MERCEDES-BENZ31,4%
ALFA ROMEO20,9%
ROVER20,9%
VAUXHALL20,9%
CITROEN10,5%
HONDA10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
NISSAN10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.