Înmatriculări în județul Ilfov, martie 2024

Noi437-19,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare689+9,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.147-10,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri438

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 75 rulate, prima înmatriculare2019: 71 rulate, prima înmatriculare2020: 49 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 37 rulate, prima înmatriculare2023: 296 noi2023: 23 rulate, prima înmatriculare2024: 134 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200003
200101
200201
200302
200408
2005014
2006013
2007014
2008020
2009022
2010029
2011044
2012039
2013032
2014040
2015040
2016032
2017047
2018075
2019071
2020049
2021026
2022737
202329623
20241341

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA13712,2%
VOLKSWAGEN12210,8%
BMW11410,1%
RENAULT1099,7%
MERCEDES-BENZ1079,5%
AUDI877,7%
DACIA807,1%
TOYOTA554,9%
FORD524,6%
VOLVO302,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI262,3%
PEUGEOT252,2%
OPEL211,9%
KIA191,7%
SUZUKI191,7%
MAZDA131,2%
LAND ROVER111,0%
NISSAN111,0%
PORSCHE100,9%
SEAT100,9%
CUPRA90,8%
LEXUS90,8%
TESLA90,8%
MINI70,6%
SSANGYONG60,5%
FIAT40,4%
ALFA ROMEO30,3%
BENTLEY30,3%
HONDA30,3%
MG30,3%
MITSUBISHI30,3%
SMART30,3%
CITROEN20,2%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA SCALA534,7%
SKODA OCTAVIA484,3%
RENAULT MEGANE322,9%
FORD FOCUS282,5%
RENAULT CLIO282,5%
VOLKSWAGEN GOLF282,5%
BMW SERIA 3272,4%
VOLKSWAGEN PASSAT252,2%
DACIA DUSTER232,1%
AUDI A4211,9%
Toate (239)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3201,8%
BMW SERIA 5201,8%
SKODA FABIA191,7%
BMW X3181,6%
DACIA LOGAN181,6%
DACIA SANDERO151,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A151,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,2%
RENAULT TRAFIC141,2%
MERCEDES-BENZ GLC131,2%
TOYOTA PRIUS121,1%
AUDI Q5111,0%
KIA SPORTAGE111,0%
MERCEDES-BENZ GLA111,0%
TOYOTA COROLLA111,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,0%
VOLVO XC90111,0%
BMW SERIA 1100,9%
DACIA SPRING100,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,9%
SUZUKI VITARA100,9%
TOYOTA RAV4100,9%
DACIA JOGGER90,8%
OPEL ASTRA90,8%
AUDI A680,7%
NISSAN QASHQAI80,7%
RENAULT KADJAR80,7%
BMW SERIA 770,6%
BMW X570,6%
FORD MONDEO70,6%
HYUNDAI TUCSON70,6%
VOLKSWAGEN CADDY70,6%
VOLVO XC6070,6%
AUDI A560,5%
AUDI Q360,5%
CUPRA FORMENTOR60,5%
FORD KUGA60,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
MERCEDES-BENZ GLE60,5%
PEUGEOT 300860,5%
PEUGEOT 50860,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA KODIAQ60,5%
VOLKSWAGEN POLO60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
BMW X150,4%
DACIA LODGY50,4%
MERCEDES-BENZ GLB50,4%
MINI COOPER50,4%
PEUGEOT 30850,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
TESLA MODEL 350,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN TAIGO50,4%
VOLKSWAGEN TOURAN50,4%
AUDI Q840,4%
BMW SERIA 440,4%
HYUNDAI I3040,4%
LAND ROVER RANGE ROVER40,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT40,4%
MAZDA CX-6040,4%
OPEL MOKKA40,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
PORSCHE MACAN40,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO XC4040,4%
BMW SERIA 230,3%
CUPRA BORN30,3%
FORD FIESTA30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
LEXUS UX30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ CLS30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI SX430,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA CAMRY30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN ID 330,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLVO V4030,3%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
AUDI TT20,2%
BENTLEY CONTINENTAL20,2%
BMW M220,2%
BMW X420,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS NX20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ EQS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT MODUS20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO S9020,2%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q410,1%
AUDI RS310,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36932,8%
Compacte (C)27224,2%
Mici (B)16614,7%
Medii (D)13011,5%
Monovolume (MPV)716,3%
Mari și de lux (E)676,0%
Mini (A)242,1%
Sport171,5%
Neclasificate90,8%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68961,2%
Noi43738,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43638,7%
Benzină35931,9%
Hibrid26023,1%
Electric544,8%
GPL171,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie57050,6%
Persoană fizică55649,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46441,2%
Berlină cu hayon27424,3%
Berlină21218,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13912,3%
Cupeu211,9%
Cabriolet161,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17615,6%
75-109 kW38233,9%
110-149 kW36932,8%
150-219 kW938,3%
220 kW și peste524,6%
Necompletat544,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc16714,8%
1000-1399 cmc11310,0%
1400-1599 cmc24822,0%
1600-1999 cmc39835,3%
2000-2999 cmc13211,7%
3000 cmc și peste141,2%
Necompletat544,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA29713,8%
VOLKSWAGEN27012,6%
BMW2139,9%
SKODA1587,4%
FORD1507,0%
OPEL1426,6%
RENAULT1426,6%
AUDI1286,0%
MERCEDES-BENZ1265,9%
TOYOTA653,0%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI552,6%
PEUGEOT452,1%
SEAT391,8%
KIA321,5%
FIAT251,2%
CITROEN231,1%
NISSAN211,0%
LAND ROVER200,9%
MAZDA200,9%
VOLVO200,9%
CHEVROLET190,9%
SUZUKI180,8%
MINI160,7%
SMART140,7%
HONDA130,6%
MITSUBISHI120,6%
PORSCHE120,6%
ALFA ROMEO100,5%
JAGUAR70,3%
SUBARU70,3%
DAEWOO50,2%
JEEP40,2%
LEXUS40,2%
TESLA40,2%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
DODGE10,0%
INFINITI10,0%
LAMBORGHINI10,0%
MASERATI10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SCHMITZ CARGOBULL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35681,3%
Export7617,4%
Înmatriculat pentru export61,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8820,1%
OPEL6514,8%
VOLKSWAGEN4410,0%
RENAULT306,8%
MERCEDES-BENZ276,2%
DAEWOO235,3%
PEUGEOT225,0%
SKODA225,0%
FORD204,6%
BMW153,4%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN133,0%
HYUNDAI102,3%
FIAT81,8%
CHEVROLET71,6%
TOYOTA71,6%
AUDI61,4%
NISSAN40,9%
PORSCHE40,9%
SEAT40,9%
ALFA ROMEO30,7%
CUPRA20,5%
KIA20,5%
MAZDA20,5%
MITSUBISHI20,5%
HONDA10,2%
LEXUS10,2%
MCC10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.