Înmatriculări BMW X3, martie 2024

Noi42-30,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare457+23,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 22 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 22 noidec 24: 490 rulate, prima înmatriculareian 25: 35 noiian 25: 488 rulate, prima înmatricularefeb 25: 58 noifeb 25: 581 rulate, prima înmatricularemar 25: 43 noimar 25: 602 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 noiapr 25: 582 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 563 rulate, prima înmatriculareiun 25: 50 noiiun 25: 535 rulate, prima înmatriculareiul 25: 41 noiiul 25: 593 rulate, prima înmatriculareaug 25: 54 noiaug 25: 508 rulate, prima înmatricularesep 25: 32 noisep 25: 515 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 595 rulate, prima înmatricularenov 25: 76 noinov 25: 498 rulate, prima înmatricularedec 25: 62 noidec 25: 495 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 452 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 556 rulate, prima înmatricularemar 26: 61 noimar 26: 623 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 455 rulate, prima înmatricularemai 26: 39 noimai 26: 456 rulate, prima înmatriculareiun 26: 66 noiiun 26: 488 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 475 rulate, prima înmatriculareaug 26: 56 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 50 noisep 26: 502 rulate, prima înmatriculareoct 26: 37 noioct 26: 460 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422431
dec 2422490
ian 2535488
feb 2558581
mar 2543602
apr 2532582
mai 2524563
iun 2550535
iul 2541593
aug 2554508
sep 2532515
oct 2567595
nov 2576498
dec 2562495
ian 2635452
feb 2674556
mar 2661623
apr 2645455
mai 2639456
iun 2666488
iul 2653475
aug 2656428
sep 2650502
oct 2637460

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 40 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200408
2005018
2006031
2007034
2008017
2009012
2010017
2011061
2012044
2013031
2014026
2015014
2016011
2017014
2018035
2019028
2020022
2021012
2022020
2023402
202420

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV499100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8817,6%
Suceava295,8%
Cluj265,2%
Argeș244,8%
Timiș193,8%
Ilfov183,6%
Bacău173,4%
Dolj173,4%
Iași173,4%
Bistrița-Năsăud163,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș163,2%
Brașov142,8%
Maramureș132,6%
Prahova132,6%
Alba122,4%
Galați122,4%
Sălaj112,2%
Gorj91,8%
Olt91,8%
Satu Mare91,8%
Arad81,6%
Bihor81,6%
Botoșani81,6%
Dâmbovița81,6%
Sibiu81,6%
Vâlcea71,4%
Vrancea71,4%
Constanța61,2%
Teleorman61,2%
Harghita51,0%
Mehedinți51,0%
Neamț51,0%
Brăila40,8%
Călărași40,8%
Caraș-Severin40,8%
Buzău30,6%
Hunedoara30,6%
Tulcea30,6%
Vaslui30,6%
Giurgiu20,4%
Ialomița20,4%
Covasna10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45791,6%
Noi428,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39779,6%
Hibrid8517,0%
Benzină173,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39378,8%
Companie10621,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42384,8%
Berlină7615,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW183,6%
110-149 kW42485,0%
150-219 kW448,8%
220 kW și peste132,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc46292,6%
2000-2999 cmc377,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1184,6%
Dezmembrare215,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.