Înmatriculări în județul Neamț, martie 2024

Noi70-21,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare562-13,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.108-7,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri300

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 39 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 31 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200006
200103
200205
200309
2004014
2005029
2006030
2007034
2008040
2009037
2010052
2011047
2012045
2013032
2014034
2015029
2016013
2017017
2018024
2019027
2020020
202103
202203
2023392
2024310

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13220,9%
DACIA6510,3%
AUDI528,2%
BMW457,1%
FORD375,9%
RENAULT375,9%
SKODA355,5%
MERCEDES-BENZ345,4%
NISSAN243,8%
OPEL243,8%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO203,2%
HYUNDAI142,2%
SEAT142,2%
TOYOTA132,1%
KIA111,7%
PEUGEOT101,6%
SUZUKI91,4%
MITSUBISHI81,3%
CITROEN71,1%
MAZDA71,1%
FIAT60,9%
JEEP40,6%
LAND ROVER40,6%
HONDA20,3%
LANCIA20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LEXUS10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER345,4%
VOLKSWAGEN PASSAT335,2%
VOLKSWAGEN GOLF264,1%
AUDI A4254,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,8%
BMW SERIA 3172,7%
DACIA LOGAN172,7%
FORD FOCUS162,5%
SKODA OCTAVIA162,5%
NISSAN QASHQAI152,4%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60121,9%
VOLKSWAGEN TOURAN111,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,6%
DACIA SANDERO91,4%
RENAULT MEGANE91,4%
VOLKSWAGEN POLO91,4%
AUDI A681,3%
KIA SPORTAGE71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,1%
OPEL ASTRA71,1%
VOLKSWAGEN CADDY71,1%
BMW SERIA 560,9%
FORD FIESTA60,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
OPEL CORSA60,9%
RENAULT SCENIC60,9%
AUDI A350,8%
BMW SERIA 150,8%
BMW X350,8%
FORD KUGA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
RENAULT CLIO50,8%
SEAT IBIZA50,8%
SEAT LEON50,8%
SKODA FABIA50,8%
SUZUKI GRAND VITARA50,8%
AUDI Q540,6%
BMW X140,6%
DACIA SPRING40,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,6%
MITSUBISHI OUTLANDER40,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
RENAULT KADJAR40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLVO V6040,6%
AUDI A530,5%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 230,5%
BMW X530,5%
FORD MONDEO30,5%
FORD S-MAX30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
PEUGEOT 30730,5%
SEAT ALTEA30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI Q720,3%
FIAT PUNTO20,3%
HYUNDAI I2020,3%
JEEP COMPASS20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA XCEED20,3%
LANCIA DELTA20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT FLUENCE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA YETI20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A110,2%
AUDI Q210,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS310,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS710,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22335,3%
Compacte (C)12219,3%
Medii (D)10516,6%
Mici (B)7111,2%
Monovolume (MPV)6810,8%
Mari și de lux (E)243,8%
Mini (A)101,6%
Utilitare71,1%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56288,9%
Noi7011,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45171,4%
Benzină12820,3%
Hibrid386,0%
GPL81,3%
Electric60,9%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54886,7%
Companie8413,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33653,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12920,4%
Berlină cu hayon8813,9%
Berlină7211,4%
Cabriolet40,6%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12319,5%
75-109 kW29546,7%
110-149 kW17026,9%
150-219 kW284,4%
220 kW și peste101,6%
Necompletat60,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc233,6%
1000-1399 cmc6710,6%
1400-1599 cmc18429,1%
1600-1999 cmc28845,6%
2000-2999 cmc609,5%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat60,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32929,7%
AUDI988,8%
OPEL827,4%
DACIA756,8%
SKODA706,3%
BMW686,1%
FORD666,0%
MERCEDES-BENZ494,4%
RENAULT494,4%
SEAT262,3%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI201,8%
SUZUKI181,6%
PEUGEOT151,4%
TOYOTA141,3%
NISSAN131,2%
CHEVROLET100,9%
FIAT100,9%
MITSUBISHI100,9%
VOLVO100,9%
ALFA ROMEO90,8%
CITROEN90,8%
SMART80,7%
MAZDA70,6%
JEEP60,5%
LAND ROVER50,5%
PORSCHE50,5%
HONDA40,4%
LANCIA40,4%
LEXUS40,4%
KIA30,3%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
SUBARU20,2%
DR10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28093,3%
Export206,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5719,0%
OPEL4816,0%
DACIA3913,0%
FORD3913,0%
FIAT144,7%
MERCEDES-BENZ124,0%
RENAULT124,0%
AUDI103,3%
DAEWOO103,3%
SEAT103,3%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT72,3%
CITROEN62,0%
BMW51,7%
SKODA51,7%
HYUNDAI41,3%
ROVER41,3%
HONDA31,0%
VOLVO31,0%
ALFA ROMEO20,7%
KIA20,7%
MAZDA20,7%
TOYOTA20,7%
JEEP10,3%
OLTCIT10,3%
TATA10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.