Înmatriculări în județul Vâlcea, martie 2024

Noi44-69,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare490+0,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.054-7,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri725

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 32 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200004
200107
2002010
2003011
2004017
2005016
2006032
2007032
2008028
2009027
2010036
2011038
2012034
2013025
2014023
2015018
2016024
2017018
2018020
2019031
2020018
202105
2022210
2023321
2024100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10720,0%
BMW6712,5%
AUDI499,2%
SKODA427,9%
DACIA407,5%
FORD305,6%
OPEL254,7%
RENAULT254,7%
MERCEDES-BENZ224,1%
NISSAN183,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI132,4%
SUZUKI112,1%
SEAT101,9%
TOYOTA101,9%
PEUGEOT91,7%
KIA61,1%
VOLVO61,1%
FIAT50,9%
PORSCHE50,9%
ALFA ROMEO40,7%
MAZDA40,7%
MITSUBISHI30,6%
TESLA30,6%
CITROEN20,4%
HONDA20,4%
JEEP20,4%
LEXUS20,4%
SSANGYONG20,4%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MINI10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF356,6%
BMW SERIA 3264,9%
AUDI A4254,7%
VOLKSWAGEN PASSAT254,7%
SKODA OCTAVIA244,5%
DACIA DUSTER193,6%
BMW SERIA 5132,5%
NISSAN QASHQAI132,5%
FORD FOCUS112,1%
OPEL ASTRA101,9%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO91,7%
VOLKSWAGEN POLO91,7%
BMW X181,5%
DACIA LOGAN81,5%
SEAT LEON81,5%
BMW X371,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,3%
AUDI A361,1%
BMW SERIA 161,1%
RENAULT MEGANE61,1%
SKODA FABIA61,1%
AUDI A650,9%
FORD FIESTA50,9%
FORD MONDEO50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
SKODA SUPERB50,9%
AUDI Q540,8%
FORD KUGA40,8%
MERCEDES-BENZ GLC40,8%
OPEL CORSA40,8%
RENAULT CLIO40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SKODA KODIAQ40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
VOLVO XC6040,8%
ALFA ROMEO 14730,6%
HYUNDAI I3030,6%
PEUGEOT 300830,6%
PEUGEOT 30830,6%
PORSCHE CAYENNE30,6%
RENAULT KOLEOS30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
TOYOTA RAV430,6%
TOYOTA YARIS30,6%
VOLKSWAGEN ARTEON30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 220,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
DACIA JOGGER20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA CEED20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LEXUS NX20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL GRANDLAND20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL VECTRA20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
RENAULT TWINGO20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS510,2%
AUDI S410,2%
BMW GRAN TURISMO10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SOUL10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA DEMIO10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUBARU JUSTY10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SX410,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15228,5%
Compacte (C)13825,8%
Medii (D)10619,9%
Mici (B)5510,3%
Monovolume (MPV)346,4%
Mari și de lux (E)254,7%
Mini (A)81,5%
Neclasificate61,1%
Sport50,9%
Utilitare50,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49091,8%
Noi448,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35265,9%
Benzină12723,8%
Hibrid438,1%
GPL71,3%
Electric50,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47689,1%
Companie5810,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23644,2%
Berlină10519,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9818,4%
Berlină cu hayon8816,5%
Cabriolet40,7%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10920,4%
75-109 kW23944,8%
110-149 kW14226,6%
150-219 kW275,1%
220 kW și peste122,2%
Necompletat50,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc173,2%
1000-1399 cmc5410,1%
1400-1599 cmc15929,8%
1600-1999 cmc24345,5%
2000-2999 cmc529,7%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat50,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24623,3%
BMW10910,3%
DACIA999,4%
AUDI797,5%
FORD736,9%
OPEL696,5%
SKODA666,3%
RENAULT555,2%
MERCEDES-BENZ524,9%
HYUNDAI212,0%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI201,9%
TOYOTA181,7%
CITROEN171,6%
PEUGEOT161,5%
SEAT161,5%
VOLVO131,2%
NISSAN121,1%
FIAT90,9%
LAND ROVER90,9%
MITSUBISHI70,7%
SMART70,7%
DAEWOO60,6%
MAZDA60,6%
KIA50,5%
MINI50,5%
CHEVROLET40,4%
HONDA40,4%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare68995,0%
Export354,8%
Înmatriculat pentru export10,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14920,6%
OPEL9513,1%
DACIA8311,4%
FORD7410,2%
RENAULT476,5%
AUDI365,0%
DAEWOO324,4%
SKODA294,0%
FIAT273,7%
PEUGEOT273,7%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW202,8%
MERCEDES-BENZ152,1%
SEAT152,1%
CITROEN141,9%
SUZUKI91,2%
HYUNDAI81,1%
NISSAN60,8%
ALFA ROMEO50,7%
VOLVO50,7%
MAZDA40,6%
MITSUBISHI30,4%
VAUXHALL30,4%
ARO20,3%
CHEVROLET20,3%
LAND ROVER20,3%
OLTCIT20,3%
ROVER20,3%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
HONDA10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
TOYOTA10,1%
TRABANT10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.