Noi 176 -22,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.482 +25,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.819 +9,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 253 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2001: 28 rulate, prima înmatriculare 2001: 36 rulate, prima înmatriculare 2002: 42 rulate, prima înmatriculare 2003: 78 rulate, prima înmatriculare 2004: 77 rulate, prima înmatriculare 2005: 106 rulate, prima înmatriculare 2006: 171 rulate, prima înmatriculare 2007: 188 rulate, prima înmatriculare 2008: 1 noi 2008: 200 rulate, prima înmatriculare 2009: 231 rulate, prima înmatriculare 2010: 1 noi 2010: 258 rulate, prima înmatriculare 2011: 253 rulate, prima înmatriculare 2012: 253 rulate, prima înmatriculare 2013: 229 rulate, prima înmatriculare 2014: 202 rulate, prima înmatriculare 2015: 182 rulate, prima înmatriculare 2016: 156 rulate, prima înmatriculare 2017: 126 rulate, prima înmatriculare 2018: 99 rulate, prima înmatriculare 2019: 152 rulate, prima înmatriculare 2020: 179 rulate, prima înmatriculare 2021: 124 rulate, prima înmatriculare 2022: 44 rulate, prima înmatriculare 2023: 42 rulate, prima înmatriculare 2024: 94 noi 2024: 24 rulate, prima înmatriculare 2025: 80 noi 2025: 2 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 28 2001 0 36 2002 0 42 2003 0 78 2004 0 77 2005 0 106 2006 0 171 2007 0 188 2008 1 200 2009 0 231 2010 1 258 2011 0 253 2012 0 253 2013 0 229 2014 0 202 2015 0 182 2016 0 156 2017 0 126 2018 0 99 2019 0 152 2020 0 179 2021 0 124 2022 0 44 2023 0 42 2024 94 24 2025 80 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.306 35,7% A6 585 16,0% A3 454 12,4% Q5 382 10,4% A5 303 8,3% Q3 178 4,9% Q7 95 2,6% Q8 66 1,8% A7 59 1,6% A8 44 1,2%
Toate (40) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 30 0,8% Model necompletat 23 0,6% Q2 23 0,6% TT 20 0,5% SQ5 11 0,3% E-TRON 10 0,3% SQ8 9 0,2% S6 7 0,2% RS Q8 6 0,2% S3 6 0,2% S7 5 0,1% S5 4 0,1% A2 3 0,1% R8 3 0,1% RS3 3 0,1% S8 3 0,1% 80 2 0,1% E-TRON GT 2 0,1% Q4 2 0,1% RS5 2 0,1% RS6 2 0,1% RS7 2 0,1% 100 1 0,0% COUPE 1 0,0% Q6 1 0,0% RS Q3 1 0,0% S1 1 0,0% S4 1 0,0% SQ2 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.610 44,0% SUV 778 21,3% Mari și de lux (E) 688 18,8% Compacte (C) 456 12,5% Sport 67 1,8% Mici (B) 33 0,9% Neclasificate 26 0,7%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 366 10,0% Suceava 158 4,3% Mureș 153 4,2% Bihor 148 4,0% Timiș 136 3,7% Cluj 130 3,6% Arad 117 3,2% Prahova 114 3,1% Maramureș 113 3,1% Constanța 105 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bistrița-Năsăud 104 2,8% Brașov 103 2,8% Iași 100 2,7% Bacău 99 2,7% Neamț 98 2,7% Sibiu 98 2,7% Satu Mare 94 2,6% Alba 91 2,5% Dolj 90 2,5% Sălaj 83 2,3% Argeș 81 2,2% Dâmbovița 78 2,1% Mehedinți 75 2,1% Hunedoara 74 2,0% Ilfov 71 1,9% Botoșani 68 1,9% Galați 68 1,9% Gorj 68 1,9% Vâlcea 65 1,8% Caraș-Severin 64 1,7% Vrancea 61 1,7% Vaslui 53 1,4% Covasna 52 1,4% Buzău 47 1,3% Harghita 46 1,3% Olt 46 1,3% Brăila 34 0,9% Ialomița 25 0,7% Teleorman 25 0,7% Tulcea 23 0,6% Giurgiu 18 0,5% Călărași 16 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.482 95,2% Noi 176 4,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.591 70,8% Hibrid 553 15,1% Benzină 497 13,6% Electric 17 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.136 85,7% Companie 521 14,2% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.024 55,3% Berlină 802 21,9% Berlină cu hayon 762 20,8% Cupeu 52 1,4% Cabriolet 18 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 62 1,7% 75-109 kW 1.298 35,5% 110-149 kW 1.460 39,9% 150-219 kW 649 17,7% 220 kW și peste 172 4,7% Necompletat 17 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 0,4% 1000-1399 cmc 93 2,5% 1400-1599 cmc 187 5,1% 1600-1999 cmc 2.730 74,6% 2000-2999 cmc 579 15,8% 3000 cmc și peste 39 1,1% Necompletat 17 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.