Înmatriculări VOLVO, august 2026

Noi86-27,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare617-20,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări640-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri70

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 91 noinov 24: 789 rulate, prima înmatricularedec 24: 134 noidec 24: 848 rulate, prima înmatriculareian 25: 105 noiian 25: 864 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 936 rulate, prima înmatricularemar 25: 93 noimar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 noiapr 25: 1.042 rulate, prima înmatricularemai 25: 114 noimai 25: 894 rulate, prima înmatriculareiun 25: 165 noiiun 25: 854 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 977 rulate, prima înmatriculareaug 25: 119 noiaug 25: 774 rulate, prima înmatricularesep 25: 146 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 873 rulate, prima înmatricularenov 25: 112 noinov 25: 747 rulate, prima înmatricularedec 25: 157 noidec 25: 687 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 589 rulate, prima înmatricularefeb 26: 126 noifeb 26: 751 rulate, prima înmatricularemar 26: 118 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 621 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 614 rulate, prima înmatriculareiun 26: 110 noiiun 26: 680 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 674 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 617 rulate, prima înmatricularesep 26: 104 noisep 26: 635 rulate, prima înmatriculareoct 26: 117 noioct 26: 576 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2491789
dec 24134848
ian 25105864
feb 25112936
mar 25931.013
apr 25881.042
mai 25114894
iun 25165854
iul 25114977
aug 25119774
sep 25146852
oct 25152873
nov 25112747
dec 25157687
ian 26143589
feb 26126751
mar 26118736
apr 2698621
mai 26116614
iun 26110680
iul 26136674
aug 2686617
sep 26104635
oct 26117576

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 60 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 53 rulate, prima înmatriculare2021: 47 rulate, prima înmatriculare2022: 36 rulate, prima înmatriculare2023: 24 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 49 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 34 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200200
200302
200406
200506
200605
200706
2008011
2009014
2010017
2011028
2012020
2013046
2014044
2015060
2016039
2017040
2018047
2019043
2020053
2021047
2022036
2023024
2024311
2025499
2026341

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC6026037,0%
XC4010715,2%
V408211,7%
XC907610,8%
V607110,1%
V50182,6%
S60162,3%
S90121,7%
V90111,6%
EX30101,4%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
V7091,3%
C3071,0%
S4071,0%
C7040,6%
XC7040,6%
Model necompletat30,4%
S8020,3%
C4010,1%
EC4010,1%
EX4010,1%
EX6010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV46065,4%
Compacte (C)11416,2%
Medii (D)9613,7%
Mari și de lux (E)253,6%
Neclasificate40,6%
Sport40,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București11115,8%
Cluj507,1%
Suceava294,1%
Prahova284,0%
Neamț273,8%
Constanța253,6%
Galați253,6%
Bacău243,4%
Iași233,3%
Brașov192,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov192,7%
Satu Mare192,7%
Arad182,6%
Maramureș182,6%
Timiș182,6%
Mureș172,4%
Vrancea172,4%
Argeș152,1%
Sibiu152,1%
Bihor142,0%
Botoșani142,0%
Alba131,8%
Vaslui131,8%
Dolj111,6%
Harghita111,6%
Vâlcea111,6%
Brăila101,4%
Buzău101,4%
Sălaj101,4%
Bistrița-Năsăud91,3%
Caraș-Severin91,3%
Hunedoara81,1%
Olt71,0%
Ialomița60,9%
Covasna50,7%
Dâmbovița50,7%
Gorj50,7%
Giurgiu40,6%
Mehedinți40,6%
Tulcea40,6%
Teleorman20,3%
Călărași10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61787,8%
Noi8612,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40357,3%
Hibrid24434,7%
Benzină385,4%
Electric182,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54777,8%
Companie15622,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49470,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15922,6%
Berlină395,5%
Cupeu81,1%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20,3%
75-109 kW12918,3%
110-149 kW36251,5%
150-219 kW15622,2%
220 kW și peste365,1%
Necompletat182,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc9213,1%
1600-1999 cmc50872,3%
2000-2999 cmc8411,9%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat182,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București10215,9%
Suceava385,9%
Cluj375,8%
Iași284,4%
Ilfov284,4%
Constanța253,9%
Prahova223,4%
Bihor213,3%
Brașov203,1%
Neamț203,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău193,0%
Timiș182,8%
Botoșani172,7%
Harghita162,5%
Maramureș162,5%
Arad142,2%
Galați142,2%
Hunedoara132,0%
Alba121,9%
Bistrița-Năsăud121,9%
Mureș111,7%
Argeș101,6%
Dolj101,6%
Vaslui101,6%
Vrancea101,6%
Brăila91,4%
Gorj91,4%
Satu Mare91,4%
Vâlcea91,4%
Dâmbovița81,2%
Caraș-Severin60,9%
Covasna60,9%
Olt60,9%
Sălaj60,9%
Sibiu60,9%
Buzău50,8%
Teleorman50,8%
Călărași40,6%
Tulcea40,6%
Ialomița30,5%
Giurgiu10,2%
Mehedinți10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6694,3%
Export45,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.