Înmatriculări în județul Caraș-Severin, august 2026

Noi29-57,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare419-17,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări596+1,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri132

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 27 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200203
200206
200309
2004011
2005015
2006027
2007018
2008034
2009023
2010027
2011039
2012028
2013031
2014033
2015027
2016017
2017011
2018012
2019014
2020011
202101
2022010
202305
202404
202522
2026271

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7617,0%
BMW4810,7%
DACIA439,6%
AUDI429,4%
FORD337,4%
MERCEDES-BENZ316,9%
OPEL255,6%
RENAULT245,4%
NISSAN153,3%
PEUGEOT132,9%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT122,7%
SKODA122,7%
HYUNDAI112,5%
TOYOTA92,0%
VOLVO92,0%
CITROEN61,3%
FIAT61,3%
MAZDA61,3%
SUZUKI51,1%
LAND ROVER30,7%
PORSCHE30,7%
ALFA ROMEO20,4%
BYD20,4%
KIA20,4%
MG20,4%
MINI20,4%
CHERY10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
MITSUBISHI10,2%
SANTANA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER235,1%
VOLKSWAGEN PASSAT163,6%
AUDI A4143,1%
NISSAN QASHQAI132,9%
VOLKSWAGEN GOLF132,9%
AUDI A6122,7%
VOLKSWAGEN TOURAN112,5%
BMW SERIA 5102,2%
FORD FOCUS102,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C102,2%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA102,2%
BMW SERIA 392,0%
DACIA LOGAN92,0%
VOLKSWAGEN POLO92,0%
BMW X171,6%
BMW X371,6%
RENAULT MEGANE71,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,6%
AUDI A361,3%
DACIA SANDERO61,3%
OPEL CORSA61,3%
FORD FIESTA51,1%
HYUNDAI TUCSON51,1%
SKODA OCTAVIA51,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,1%
AUDI Q540,9%
BMW X540,9%
BMW X640,9%
FORD GALAXY40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
PEUGEOT 200840,9%
PEUGEOT 20640,9%
RENAULT SCENIC40,9%
SEAT ALHAMBRA40,9%
SEAT LEON40,9%
VOLKSWAGEN SHARAN40,9%
BMW SERIA 430,7%
FORD MONDEO30,7%
MAZDA 630,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,7%
MERCEDES-BENZ GLA30,7%
MERCEDES-BENZ VIANO30,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
RENAULT CLIO30,7%
SEAT IBIZA30,7%
SKODA FABIA30,7%
SUZUKI JIMNY30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,7%
VOLVO V6030,7%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI A520,4%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 120,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
DACIA LODGY20,4%
FIAT PANDA20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD ECOSPORT20,4%
FORD KA20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 220,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MG MG420,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL COMBO20,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V5020,4%
AUDI SQ810,2%
AUDI TT10,2%
BMW M310,2%
BMW X410,2%
BYD DOLPHIN10,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SANTANA SAMURAI10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PROACE CITY10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VAUXHALL VECTRA10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13229,5%
Compacte (C)8519,0%
Medii (D)7316,3%
Mici (B)6013,4%
Monovolume (MPV)6013,4%
Mari și de lux (E)286,2%
Mini (A)61,3%
Sport20,4%
Neclasificate10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41993,5%
Noi296,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28563,6%
Benzină12026,8%
Hibrid265,8%
GPL132,9%
Electric40,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42995,8%
Companie194,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20946,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9320,8%
Berlină cu hayon8418,8%
Berlină5512,3%
Cabriolet51,1%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9621,4%
75-109 kW20746,2%
110-149 kW10723,9%
150-219 kW255,6%
220 kW și peste92,0%
Necompletat40,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc132,9%
1000-1399 cmc8919,9%
1400-1599 cmc10022,3%
1600-1999 cmc18040,2%
2000-2999 cmc5812,9%
3000 cmc și peste40,9%
Necompletat40,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11519,3%
AUDI6811,4%
BMW6010,1%
DACIA589,7%
FORD579,6%
SKODA325,4%
MERCEDES-BENZ294,9%
OPEL274,5%
RENAULT244,0%
PEUGEOT213,5%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI122,0%
SUZUKI122,0%
MAZDA91,5%
CITROEN81,3%
SEAT81,3%
FIAT71,2%
NISSAN71,2%
TOYOTA61,0%
VOLVO61,0%
MINI50,8%
ALFA ROMEO40,7%
KIA40,7%
MITSUBISHI40,7%
CHEVROLET30,5%
LAND ROVER20,3%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LYNK&CO10,2%
MG10,2%
SAAB10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12897,0%
Export43,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2922,0%
DACIA2115,9%
OPEL1813,6%
FORD96,8%
RENAULT86,1%
SKODA86,1%
PEUGEOT75,3%
FIAT64,5%
SEAT43,0%
BMW32,3%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,3%
MAZDA32,3%
MERCEDES-BENZ32,3%
ALFA ROMEO21,5%
DAEWOO21,5%
NISSAN21,5%
ROVER21,5%
AUDI10,8%
HYUNDAI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.