Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, august 2026

Noi44-10,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare545-1,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări703-4,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri122

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 35 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002013
200202
200305
2004015
2005016
2006018
2007021
2008028
2009030
2010048
2011054
2012038
2013058
2014023
2015023
2016026
2017027
2018022
2019015
2020011
2021017
2022019
2023110
202403
202582
2026351

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9916,8%
AUDI8614,6%
BMW8414,3%
FORD417,0%
MERCEDES-BENZ396,6%
DACIA315,3%
SKODA223,7%
OPEL172,9%
RENAULT172,9%
NISSAN162,7%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI152,5%
SEAT132,2%
TOYOTA111,9%
MAZDA101,7%
SUZUKI101,7%
VOLVO91,5%
CITROEN71,2%
MG71,2%
MITSUBISHI71,2%
KIA61,0%
MINI61,0%
BYD50,8%
JEEP50,8%
PEUGEOT50,8%
GEELY30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
FIAT20,3%
LAND ROVER20,3%
SMART20,3%
TESLA20,3%
HONDA10,2%
LAMBORGHINI10,2%
MASERATI10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4335,6%
BMW SERIA 3244,1%
AUDI A3203,4%
DACIA DUSTER193,2%
VOLKSWAGEN GOLF193,2%
VOLKSWAGEN PASSAT193,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,7%
BMW X3152,6%
AUDI A6142,4%
BMW SERIA 1111,9%
Toate (188)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X1111,9%
VOLKSWAGEN POLO111,9%
FORD FOCUS101,7%
BMW SERIA 591,5%
FORD KUGA91,5%
NISSAN QASHQAI91,5%
SKODA OCTAVIA91,5%
AUDI Q581,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
FORD GALAXY61,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
OPEL ASTRA61,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,0%
BMW X550,9%
DACIA SANDERO50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,9%
MITSUBISHI ASX50,9%
RENAULT MEGANE50,9%
SUZUKI GRAND VITARA50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
AUDI Q340,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
MINI COOPER40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
SEAT ALTEA40,7%
SKODA FABIA40,7%
VOLVO XC6040,7%
BMW X630,5%
DACIA LOGAN30,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD PUMA30,5%
GEELY CITYRAY30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
JEEP CHEROKEE30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
AUDI A120,3%
AUDI A520,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
BYD SEALION 720,3%
CITROEN C120,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG HS20,3%
MG MG420,3%
MG ZS20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL FRONTERA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SMART FORTWO20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S710,2%
BMW X210,2%
BMW XM10,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEAL 610,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD BRONCO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG S910,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22438,0%
Compacte (C)10718,2%
Medii (D)10017,0%
Monovolume (MPV)6010,2%
Mici (B)437,3%
Mari și de lux (E)345,8%
Mini (A)71,2%
Neclasificate50,8%
Sport50,8%
Utilitare40,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54592,5%
Noi447,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41871,0%
Benzină10017,0%
Hibrid528,8%
Electric132,2%
GPL61,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51487,3%
Companie7512,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29249,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10918,5%
Berlină cu hayon9616,3%
Berlină7713,1%
Cupeu91,5%
Cabriolet61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7312,4%
75-109 kW29650,3%
110-149 kW15826,8%
150-219 kW376,3%
220 kW și peste122,0%
Necompletat132,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,0%
1000-1399 cmc579,7%
1400-1599 cmc13322,6%
1600-1999 cmc30551,8%
2000-2999 cmc6410,9%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat132,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17024,2%
BMW10615,1%
AUDI7811,1%
FORD456,4%
MERCEDES-BENZ405,7%
OPEL344,8%
DACIA284,0%
SKODA213,0%
TOYOTA182,6%
SUZUKI172,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN131,8%
PEUGEOT121,7%
VOLVO121,7%
CITROEN111,6%
SEAT111,6%
LAND ROVER101,4%
MITSUBISHI91,3%
HYUNDAI81,1%
RENAULT81,1%
ALFA ROMEO71,0%
MAZDA71,0%
SSANGYONG60,9%
TESLA50,7%
KIA40,6%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
FIAT20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
MG20,3%
BYD10,1%
CUPRA10,1%
HONDA10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11795,9%
Export54,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2823,0%
FORD1915,6%
DACIA1310,7%
OPEL129,8%
SKODA97,4%
AUDI64,9%
PEUGEOT64,9%
MERCEDES-BENZ43,3%
RENAULT43,3%
BMW32,5%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI32,5%
SEAT32,5%
SUZUKI32,5%
CHEVROLET21,6%
DAEWOO10,8%
FIAT10,8%
KIA10,8%
MAZDA10,8%
NISSAN10,8%
SAAB10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.