Înmatriculări în județul Constanța, august 2026

Noi226-54,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare576-15,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.232-13,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri447

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 32 rulate, prima înmatriculare2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 17 rulate, prima înmatriculare2025: 32 noi2025: 18 rulate, prima înmatriculare2026: 190 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200202
200302
200405
2005014
2006014
2007016
2008020
2009024
2010021
2011032
2012033
2013037
2014048
2015023
2016029
2017042
2018027
2019037
2020032
2021032
2022024
2023319
2024117
20253218
20261900

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11714,6%
BMW799,9%
MERCEDES-BENZ597,4%
AUDI526,5%
DACIA506,2%
BYD496,1%
FORD435,4%
SKODA425,2%
TOYOTA425,2%
RENAULT344,2%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI334,1%
VOLVO253,1%
PEUGEOT243,0%
NISSAN141,7%
OPEL141,7%
KIA121,5%
MAZDA121,5%
MITSUBISHI121,5%
LAND ROVER111,4%
MG111,4%
SEAT81,0%
SUZUKI81,0%
CITROEN70,9%
DS60,7%
MINI40,5%
CHERY30,4%
CUPRA30,4%
FIAT30,4%
GEELY30,4%
HONDA30,4%
LEXUS30,4%
BENTLEY20,2%
LYNK&CO20,2%
OMODA20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
LAMBORGHINI10,1%
PONTIAC10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
ZEEKR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF303,8%
BYD SEAL U283,5%
VOLKSWAGEN PASSAT222,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,7%
DACIA DUSTER182,3%
HYUNDAI TUCSON182,3%
SKODA OCTAVIA182,3%
DACIA LOGAN172,2%
BMW SERIA 3151,9%
FORD FOCUS151,9%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE141,8%
VOLKSWAGEN TOURAN131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,5%
TOYOTA COROLLA121,5%
BMW SERIA 5111,4%
VOLVO XC60111,4%
AUDI A4101,3%
AUDI A6101,3%
TOYOTA RAV4101,3%
BYD SEALION 591,1%
TOYOTA YARIS CROSS91,1%
AUDI Q381,0%
NISSAN QASHQAI81,0%
PEUGEOT 300881,0%
BMW SERIA 170,9%
BMW X370,9%
BMW X570,9%
FORD KUGA70,9%
AUDI A360,8%
DACIA BIGSTER60,8%
DACIA SANDERO60,8%
DS DS760,8%
FORD PUMA60,8%
KIA SPORTAGE60,8%
PEUGEOT 50860,8%
SKODA KODIAQ60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
AUDI A550,6%
BMW SERIA 750,6%
BYD SEALION 750,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
OPEL ASTRA50,6%
PEUGEOT 20850,6%
SKODA FABIA50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
VOLKSWAGEN POLO50,6%
VOLVO XC9050,6%
AUDI Q740,5%
BMW X140,5%
BMW X640,5%
BYD ATTO 240,5%
HYUNDAI KONA40,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MG MG440,5%
MG ZS40,5%
MITSUBISHI OUTLANDER40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
AUDI Q530,4%
BMW X230,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD BRONCO30,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
LAND ROVER DEFENDER30,4%
MAZDA 6E30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT CLIO30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SKODA YETI30,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO XC4030,4%
AUDI E-TRON20,3%
BENTLEY BENTAYGA20,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD MONDEO20,3%
GEELY CITYRAY20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI IONIQ20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
LEXUS NX20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-6020,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLE20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLB20,3%
MITSUBISHI GRANDIS20,3%
OMODA 920,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 16610,1%
AUDI A710,1%
AUDI RS Q810,1%
BMW IX310,1%
BMW Z410,1%
BYD ATTO 310,1%
BYD SEAL10,1%
BYD SEAL 510,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA LEON10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TALENTO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD MUSTANG10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36645,6%
Compacte (C)15419,2%
Medii (D)8410,5%
Mici (B)668,2%
Monovolume (MPV)567,0%
Mari și de lux (E)425,2%
Neclasificate151,9%
Sport101,2%
Mini (A)60,7%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57671,8%
Noi22628,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34743,3%
Hibrid23829,7%
Benzină16220,2%
Electric313,9%
GPL243,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62878,3%
Companie17421,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32840,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18823,4%
Berlină cu hayon14317,8%
Berlină12215,2%
Cupeu121,5%
Cabriolet91,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13617,0%
75-109 kW32340,3%
110-149 kW21026,2%
150-219 kW698,6%
220 kW și peste344,2%
Necompletat303,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc253,1%
1000-1399 cmc10513,1%
1400-1599 cmc23529,3%
1600-1999 cmc29837,2%
2000-2999 cmc9311,6%
3000 cmc și peste151,9%
Necompletat313,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN45020,2%
BMW23210,4%
SKODA1868,3%
AUDI1798,0%
MERCEDES-BENZ1788,0%
DACIA1627,3%
FORD1315,9%
OPEL984,4%
RENAULT873,9%
PEUGEOT683,0%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI602,7%
SEAT562,5%
TOYOTA522,3%
KIA281,3%
VOLVO251,1%
LAND ROVER231,0%
MAZDA231,0%
NISSAN221,0%
CITROEN170,8%
SUZUKI170,8%
FIAT150,7%
HONDA150,7%
MITSUBISHI140,6%
MINI130,6%
CHEVROLET100,4%
SMART100,4%
JEEP90,4%
PORSCHE90,4%
SSANGYONG80,4%
JAGUAR60,3%
ALFA ROMEO40,2%
DAEWOO40,2%
SAAB30,1%
TESLA30,1%
LEXUS20,1%
POLESTAR20,1%
ROVER20,1%
BENTLEY10,0%
BYD10,0%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
INFINITI10,0%
JAECOO10,0%
LINCOLN10,0%
MASERATI10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare43797,8%
Export102,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6614,8%
VOLKSWAGEN6113,6%
FORD5211,6%
OPEL4610,3%
RENAULT429,4%
DAEWOO419,2%
SKODA286,3%
PEUGEOT153,4%
HYUNDAI112,5%
AUDI102,2%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW102,2%
CITROEN102,2%
FIAT92,0%
CHEVROLET61,3%
SEAT61,3%
KIA51,1%
MERCEDES-BENZ51,1%
MITSUBISHI30,7%
NISSAN30,7%
SMART30,7%
VOLVO30,7%
HONDA20,4%
MINI20,4%
SUZUKI20,4%
TOYOTA20,4%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
ROVER10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.