Înmatriculări în județul Călărași, august 2026

Noi26-68,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare116-39,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări747-2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri126

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 23 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200200
200301
200400
200502
200603
200701
200803
200906
201004
201104
2012010
201305
201405
2015011
2016013
201708
201807
201902
202005
2021011
202209
202303
202401
202531
2026230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2618,3%
BMW2215,5%
DACIA1913,4%
SKODA139,2%
AUDI117,7%
RENAULT107,0%
MERCEDES-BENZ64,2%
FORD53,5%
OPEL53,5%
HYUNDAI42,8%
Toate (23)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA42,8%
NISSAN32,1%
BYD21,4%
LAND ROVER21,4%
SEAT21,4%
CITROEN10,7%
KIA10,7%
MASERATI10,7%
MAZDA10,7%
MG10,7%
MITSUBISHI10,7%
PEUGEOT10,7%
VOLVO10,7%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT85,7%
DACIA LOGAN75,0%
VOLKSWAGEN GOLF75,0%
BMW SERIA 564,3%
DACIA DUSTER64,3%
BMW SERIA 353,5%
SKODA OCTAVIA53,5%
AUDI A442,8%
DACIA SANDERO42,8%
RENAULT CLIO42,8%
Toate (78)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A632,1%
BMW SERIA 132,1%
SKODA FABIA32,1%
AUDI A521,4%
BMW X321,4%
FORD FOCUS21,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT21,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A21,4%
OPEL CORSA21,4%
RENAULT CAPTUR21,4%
RENAULT MEGANE21,4%
SKODA SUPERB21,4%
TOYOTA RAV421,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN21,4%
AUDI A810,7%
AUDI Q410,7%
BMW I410,7%
BMW SERIA 410,7%
BMW X410,7%
BMW X510,7%
BMW X610,7%
BYD SEAL 510,7%
BYD SEAL U10,7%
CITROEN C310,7%
DACIA DOKKER10,7%
DACIA LODGY10,7%
FORD KUGA10,7%
FORD MONDEO10,7%
FORD TRANSIT CUSTOM10,7%
HYUNDAI I1010,7%
HYUNDAI IX2010,7%
HYUNDAI KONA10,7%
HYUNDAI TUCSON10,7%
KIA XCEED10,7%
MASERATI GRECALE10,7%
MAZDA 310,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,7%
MERCEDES-BENZ EQS10,7%
MERCEDES-BENZ GLC10,7%
MERCEDES-BENZ VITO10,7%
MG ZS10,7%
MITSUBISHI ASX10,7%
NISSAN LEAF10,7%
NISSAN QASHQAI10,7%
NISSAN QASHQAI+210,7%
OPEL ASTRA10,7%
OPEL MERIVA10,7%
OPEL VIVARO10,7%
PEUGEOT 200810,7%
RENAULT KADJAR10,7%
RENAULT SYMBIOZ10,7%
SEAT ATECA10,7%
SEAT IBIZA10,7%
SKODA KODIAQ10,7%
SKODA RAPID10,7%
SKODA SCALA10,7%
TOYOTA AURIS10,7%
TOYOTA PRIUS PLUS10,7%
VOLKSWAGEN CADDY10,7%
VOLKSWAGEN CC10,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,7%
VOLKSWAGEN ID 310,7%
VOLKSWAGEN ID 410,7%
VOLKSWAGEN POLO10,7%
VOLKSWAGEN TAIGO10,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,7%
VOLVO V4010,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4028,2%
Compacte (C)2819,7%
Medii (D)2618,3%
Mici (B)2517,6%
Mari și de lux (E)107,0%
Monovolume (MPV)107,0%
Neclasificate10,7%
Mini (A)10,7%
Utilitare10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11681,7%
Noi2618,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5941,5%
Benzină3524,6%
Hibrid3021,1%
GPL128,5%
Electric64,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12285,9%
Companie2014,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6143,0%
Berlină3423,9%
Berlină cu hayon2819,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1913,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2920,4%
75-109 kW4833,8%
110-149 kW5035,2%
150-219 kW64,2%
220 kW și peste32,1%
Necompletat64,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc64,2%
1000-1399 cmc3021,1%
1400-1599 cmc3021,1%
1600-1999 cmc5538,7%
2000-2999 cmc1510,6%
Necompletat64,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12416,6%
DACIA11415,3%
BMW8511,4%
OPEL709,4%
SKODA628,3%
RENAULT608,0%
FORD506,7%
AUDI425,6%
MERCEDES-BENZ233,1%
HYUNDAI141,9%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT131,7%
NISSAN111,5%
CITROEN101,3%
TOYOTA91,2%
MAZDA81,1%
SEAT81,1%
SUZUKI70,9%
LAND ROVER60,8%
HONDA40,5%
VOLVO40,5%
MITSUBISHI30,4%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,3%
FIAT20,3%
KIA20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
SMART20,3%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12296,8%
Export32,4%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2822,2%
OPEL2318,3%
DAEWOO1310,3%
VOLKSWAGEN129,5%
FORD107,9%
RENAULT107,9%
SKODA54,0%
BMW43,2%
PEUGEOT43,2%
CHEVROLET32,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,4%
CITROEN21,6%
SEAT21,6%
AUDI10,8%
FIAT10,8%
HYUNDAI10,8%
MAZDA10,8%
ROVER10,8%
SUZUKI10,8%
VAUXHALL10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.