Înmatriculări în județul Vrancea, august 2026

Noi39-40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare465-1,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări927-7,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri191

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 38 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200203
200305
200409
2005010
2006015
200709
2008017
2009026
2010030
2011046
2012030
2013030
2014034
2015031
2016032
2017036
2018013
2019017
2020011
2021016
2022019
2023010
202416
202503
2026380

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8015,9%
AUDI499,7%
BMW499,7%
RENAULT499,7%
DACIA377,3%
MERCEDES-BENZ346,7%
FORD316,2%
NISSAN316,2%
OPEL234,6%
TOYOTA173,4%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO173,4%
SEAT132,6%
SKODA132,6%
HYUNDAI122,4%
PEUGEOT122,4%
CITROEN61,2%
SUZUKI61,2%
KIA40,8%
LEXUS40,8%
MITSUBISHI40,8%
MG30,6%
FIAT20,4%
BYD10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
MAZDA10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF285,6%
NISSAN QASHQAI255,0%
RENAULT MEGANE234,6%
DACIA DUSTER163,2%
AUDI A4153,0%
BMW SERIA 3122,4%
DACIA LOGAN122,4%
VOLKSWAGEN PASSAT122,4%
BMW SERIA 5112,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,0%
Toate (154)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN91,8%
AUDI A381,6%
FORD FOCUS81,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,6%
AUDI A671,4%
FORD KUGA71,4%
OPEL ASTRA71,4%
RENAULT CLIO71,4%
TOYOTA COROLLA71,4%
VOLKSWAGEN POLO71,4%
AUDI Q561,2%
BMW X161,2%
OPEL CORSA61,2%
VOLVO XC6061,2%
BMW X351,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
SEAT IBIZA51,0%
SKODA OCTAVIA51,0%
TOYOTA YARIS CROSS51,0%
AUDI A540,8%
DACIA SANDERO40,8%
FORD FIESTA40,8%
FORD MONDEO40,8%
HYUNDAI I3040,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
PEUGEOT 300840,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
HYUNDAI I2030,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ GLB30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
MG ZS30,6%
NISSAN JUKE30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT CAPTUR30,6%
RENAULT KADJAR30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SKODA FABIA30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLVO V5030,6%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X420,4%
BMW X520,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD C-MAX20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT ATECA20,4%
SEAT EXEO20,4%
SEAT LEON20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V6020,4%
VOLVO XC9020,4%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS310,2%
AUDI SQ510,2%
BMW IX10,2%
BMW M510,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 810,2%
BYD SEAL U10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TREVIS10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LEXUS LBX10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN GOLF GTE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17133,9%
Compacte (C)11923,6%
Medii (D)7114,1%
Mici (B)5711,3%
Monovolume (MPV)458,9%
Mari și de lux (E)285,6%
Neclasificate61,2%
Mini (A)30,6%
Sport30,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46592,3%
Noi397,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30760,9%
Benzină11422,6%
Hibrid7514,9%
GPL61,2%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43385,9%
Companie7114,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24248,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11222,2%
Berlină cu hayon7615,1%
Berlină6613,1%
Cupeu61,2%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9418,7%
75-109 kW23947,4%
110-149 kW12524,8%
150-219 kW326,3%
220 kW și peste122,4%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,8%
1000-1399 cmc8316,5%
1400-1599 cmc16532,7%
1600-1999 cmc19739,1%
2000-2999 cmc469,1%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18820,3%
BMW9810,6%
AUDI869,3%
DACIA788,4%
FORD768,2%
OPEL616,6%
MERCEDES-BENZ535,7%
RENAULT475,1%
SKODA414,4%
HYUNDAI232,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,4%
FIAT202,2%
TOYOTA192,0%
SEAT141,5%
MAZDA131,4%
CITROEN111,2%
LAND ROVER101,1%
SUZUKI101,1%
VOLVO101,1%
NISSAN80,9%
HONDA50,5%
MINI40,4%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
PORSCHE30,3%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
KIA20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17491,1%
Export168,4%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3216,8%
OPEL2814,7%
VOLKSWAGEN2412,6%
FORD2111,0%
RENAULT178,9%
FIAT126,3%
BMW94,7%
DAEWOO94,7%
PEUGEOT94,7%
MERCEDES-BENZ42,1%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,1%
SKODA31,6%
ALFA ROMEO21,0%
AUDI21,0%
CHEVROLET21,0%
CITROEN21,0%
DS21,0%
TOYOTA21,0%
HONDA10,5%
HYUNDAI10,5%
JAGUAR10,5%
LAND ROVER10,5%
MASERATI10,5%
MITSUBISHI10,5%
SAAB10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.