Înmatriculări în județul Satu Mare, august 2026

Noi45-63,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare599-1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări775-4,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri300

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 36 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002017
200204
200309
200409
2005017
2006012
2007021
2008021
2009033
2010035
2011051
2012048
2013038
2014037
2015037
2016027
2017040
2018024
2019020
2020025
2021023
2022026
2023113
202423
202568
2026361

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10516,3%
BMW7511,6%
AUDI7411,5%
MERCEDES-BENZ7111,0%
RENAULT467,1%
FORD416,4%
SKODA264,0%
DACIA243,7%
PEUGEOT193,0%
VOLVO193,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL182,8%
TOYOTA162,5%
HYUNDAI152,3%
NISSAN142,2%
PORSCHE101,6%
FIAT71,1%
SEAT71,1%
CITROEN60,9%
KIA60,9%
MAZDA60,9%
BYD50,8%
MG50,8%
CHERY30,5%
DS30,5%
JAGUAR30,5%
MINI30,5%
MITSUBISHI30,5%
SUZUKI30,5%
JEEP20,3%
LAND ROVER20,3%
BENTLEY10,2%
CADILLAC10,2%
CHEVROLET10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
NISAN10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF284,4%
AUDI A4264,1%
VOLKSWAGEN PASSAT243,7%
BMW SERIA 3172,7%
BMW SERIA 5162,5%
FORD FOCUS152,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C152,3%
AUDI A6142,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E142,2%
SKODA OCTAVIA142,2%
Toate (197)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN121,9%
VOLVO XC60121,9%
DACIA DUSTER111,7%
RENAULT CLIO111,7%
BMW SERIA 191,4%
BMW X391,4%
MERCEDES-BENZ GLC91,4%
RENAULT MEGANE81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
AUDI A571,1%
FORD KUGA71,1%
NISSAN QASHQAI71,1%
AUDI A360,9%
BMW X160,9%
BMW X560,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,9%
RENAULT SCENIC60,9%
SKODA FABIA60,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,9%
AUDI Q350,8%
AUDI Q550,8%
DACIA BIGSTER50,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ GLE50,8%
OPEL ASTRA50,8%
PORSCHE CAYENNE50,8%
RENAULT KADJAR50,8%
RENAULT TRAFIC50,8%
VOLKSWAGEN CADDY50,8%
VOLKSWAGEN TOURAN50,8%
BMW SERIA 440,6%
FORD PUMA40,6%
HYUNDAI IX3540,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
PEUGEOT 300840,6%
RENAULT KOLEOS40,6%
AUDI A730,5%
AUDI Q730,5%
DACIA LOGAN30,5%
DACIA SANDERO30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,5%
MINI COOPER30,5%
PEUGEOT 20730,5%
PEUGEOT 50830,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SEAT IBIZA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI A120,3%
BMW X420,3%
BYD SEAL 620,3%
DACIA LODGY20,3%
DS DS720,3%
FIAT 50020,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JAGUAR XF20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ SL20,3%
MG MG420,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
PORSCHE MACAN20,3%
PORSCHE PANAMERA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SKODA YETI20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLVO V6020,3%
AUDI 10010,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS510,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW IX310,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X610,2%
BYD HAN10,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHERY TIGGO810,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
DS DS410,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD BRONCO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ610,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XJ10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LAND ROVER RANGR ROVER SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20431,7%
Compacte (C)12920,0%
Medii (D)10616,5%
Monovolume (MPV)629,6%
Mici (B)609,3%
Mari și de lux (E)589,0%
Neclasificate111,7%
Sport71,1%
Mini (A)40,6%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59993,0%
Noi457,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40062,1%
Benzină14021,7%
Hibrid7812,1%
Electric152,3%
GPL111,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58090,1%
Companie649,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30948,0%
Berlină cu hayon11217,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10616,5%
Berlină9815,2%
Cupeu132,0%
Cabriolet60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9014,0%
75-109 kW26641,3%
110-149 kW20231,4%
150-219 kW507,8%
220 kW și peste213,3%
Necompletat152,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,4%
1000-1399 cmc8212,7%
1400-1599 cmc14222,0%
1600-1999 cmc31348,6%
2000-2999 cmc7611,8%
3000 cmc și peste71,1%
Necompletat152,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18924,4%
BMW8711,2%
AUDI668,5%
MERCEDES-BENZ628,0%
DACIA617,9%
FORD526,7%
OPEL445,7%
RENAULT324,1%
SKODA263,4%
PEUGEOT202,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI141,8%
LAND ROVER141,8%
TOYOTA121,5%
MAZDA111,4%
VOLVO91,2%
CHEVROLET81,0%
FIAT81,0%
NISSAN81,0%
SEAT81,0%
MITSUBISHI70,9%
CITROEN60,8%
MINI50,6%
SUZUKI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
PORSCHE30,4%
JAGUAR20,3%
MG20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
KIA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28795,7%
Export134,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6421,3%
OPEL4515,0%
FORD4214,0%
DACIA237,7%
RENAULT217,0%
PEUGEOT155,0%
AUDI134,3%
FIAT134,3%
SKODA103,3%
BMW93,0%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ82,7%
SEAT82,7%
DAEWOO62,0%
CHEVROLET51,7%
CITROEN51,7%
NISSAN41,3%
HONDA20,7%
HYUNDAI20,7%
MAZDA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
SUZUKI10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.