Înmatriculări în județul Ilfov, august 2026

Noi701-13,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare690-17,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.284-1,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri430

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 55 rulate, prima înmatriculare2019: 57 rulate, prima înmatriculare2020: 39 rulate, prima înmatriculare2021: 50 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 76 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 57 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 24 rulate, prima înmatriculare2025: 45 noi2025: 23 rulate, prima înmatriculare2026: 650 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200202
200301
200402
200502
200602
200708
200809
2009010
2010019
2011035
2012027
2013032
2014030
2015039
2016052
2017034
2018055
2019057
2020039
2021050
2022176
2023157
2024424
20254523
20266500

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA28720,6%
SKODA15311,0%
BMW1389,9%
VOLKSWAGEN1077,7%
MERCEDES-BENZ1067,6%
TOYOTA825,9%
RENAULT695,0%
AUDI463,3%
FORD443,2%
PEUGEOT402,9%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI332,4%
SEAT241,7%
MG231,7%
KIA201,4%
BYD191,4%
VOLVO191,4%
OPEL161,2%
SUZUKI151,1%
LAND ROVER141,0%
NISSAN141,0%
CHERY130,9%
CITROEN110,8%
MAZDA100,7%
PORSCHE90,6%
TESLA90,6%
GEELY80,6%
JEEP80,6%
LEXUS80,6%
DS60,4%
CUPRA50,4%
HONDA50,4%
MINI40,3%
MITSUBISHI40,3%
BENTLEY30,2%
FIAT30,2%
JAGUAR30,2%
SSANGYONG30,2%
LYNK&CO20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CADILLAC10,1%
CHEVROLET10,1%
FERRARI10,1%
GMC10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%
ZEEKR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN1178,5%
DACIA DUSTER1148,3%
SKODA SCALA664,8%
BMW SERIA 3392,8%
DACIA SANDERO372,7%
SKODA OCTAVIA312,2%
TOYOTA COROLLA282,0%
BMW X3272,0%
VOLKSWAGEN GOLF261,9%
SKODA KODIAQ241,7%
Toate (260)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD KUGA211,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C201,5%
BMW SERIA 5191,4%
SEAT LEON191,4%
HYUNDAI TUCSON171,2%
RENAULT CLIO161,2%
RENAULT MEGANE161,2%
MERCEDES-BENZ GLC151,1%
VOLKSWAGEN PASSAT151,1%
AUDI A6130,9%
BMW X5130,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E130,9%
SKODA FABIA120,9%
PEUGEOT 3008110,8%
TOYOTA C-HR110,8%
OPEL ASTRA100,7%
PEUGEOT 2008100,7%
TOYOTA YARIS CROSS100,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,7%
KIA SPORTAGE90,7%
DACIA LODGY80,6%
NISSAN QASHQAI80,6%
PEUGEOT 50880,6%
RENAULT SCENIC80,6%
SKODA KAMIQ80,6%
AUDI A470,5%
BYD SEAL U70,5%
GEELY CITYRAY70,5%
MERCEDES-BENZ CLA70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S70,5%
MG MG470,5%
TOYOTA YARIS70,5%
VOLVO XC4070,5%
BMW X160,4%
CHERY TIGGO960,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,4%
RENAULT KADJAR60,4%
SKODA KAROQ60,4%
SKODA SUPERB60,4%
SUZUKI S-CROSS60,4%
TOYOTA RAV460,4%
VOLVO XC6060,4%
AUDI Q550,4%
BMW SERIA 750,4%
BYD SEALION 550,4%
DS DS750,4%
FORD FOCUS50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR50,4%
MERCEDES-BENZ GLA50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MG HS50,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SUZUKI VITARA50,4%
TESLA MODEL Y50,4%
TOYOTA AURIS50,4%
TOYOTA PRIUS PLUS50,4%
VOLKSWAGEN T-ROC50,4%
BMW SERIA 240,3%
BMW SERIA 440,3%
BMW X640,3%
CITROEN SPACETOURER40,3%
DACIA BIGSTER40,3%
DACIA DOKKER40,3%
FORD PUMA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
MERCEDES-BENZ CLE40,3%
PEUGEOT 30840,3%
TESLA MODEL 340,3%
VOLKSWAGEN POLO40,3%
VOLVO V4040,3%
AUDI A530,2%
AUDI A730,2%
BMW SERIA 130,2%
BYD ATTO 230,2%
CHERY TIGGO830,2%
CUPRA TERRAMAR30,2%
DACIA JOGGER30,2%
FORD MONDEO30,2%
FORD TRANSIT CUSTOM30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
MAZDA 330,2%
MERCEDES-BENZ GLS30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
MG MG330,2%
MG S930,2%
MG ZS30,2%
PEUGEOT 20830,2%
PORSCHE MACAN30,2%
RENAULT SYMBIOZ30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
AUDI A120,1%
AUDI A320,1%
AUDI Q320,1%
AUDI S520,1%
BENTLEY CONTINENTAL20,1%
BMW IX320,1%
BMW M220,1%
BMW X420,1%
BYD SEAL 520,1%
CHERY TIGGO420,1%
CHERY TIGGO720,1%
CUPRA FORMENTOR20,1%
FIAT 50020,1%
FORD CAPRI20,1%
FORD EDGE20,1%
FORD EXPLORER20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HYUNDAI I2020,1%
JEEP GRAND CHEROKEE20,1%
KIA CEED20,1%
KIA SORENTO20,1%
KIA XCEED20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
LEXUS RX20,1%
LEXUS UX20,1%
LYNK&CO 0120,1%
MAZDA 520,1%
MAZDA CX-8020,1%
MG EHS20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL CORSA20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
PEUGEOT 20720,1%
PORSCHE 91120,1%
PORSCHE CAYENNE20,1%
PORSCHE TAYCAN20,1%
RENAULT ESPACE20,1%
RENAULT KOLEOS20,1%
RENAULT TRAFIC20,1%
RENAULT ZOE20,1%
SEAT IBIZA20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV60143,2%
Mici (B)28920,8%
Compacte (C)21715,6%
Medii (D)1077,7%
Mari și de lux (E)715,1%
Monovolume (MPV)624,5%
Sport191,4%
Neclasificate161,2%
Mini (A)50,4%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi70150,4%
Rulate, prima înmatriculare69049,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid43831,5%
Benzină42430,5%
Motorină33023,7%
GPL1389,9%
Electric614,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie76254,8%
Persoană fizică62945,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44932,3%
Berlină cu hayon40629,2%
Berlină30021,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20414,7%
Cupeu221,6%
Cabriolet100,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24517,6%
75-109 kW50736,4%
110-149 kW41229,6%
150-219 kW1047,5%
220 kW și peste624,5%
Necompletat614,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17412,5%
1000-1399 cmc26018,7%
1400-1599 cmc35425,4%
1600-1999 cmc39228,2%
2000-2999 cmc1269,1%
3000 cmc și peste241,7%
Necompletat614,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA31313,7%
VOLKSWAGEN27712,1%
BMW25111,0%
MERCEDES-BENZ1657,2%
SKODA1597,0%
FORD1506,6%
RENAULT1245,4%
TOYOTA1134,9%
AUDI1114,9%
OPEL1004,4%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT642,8%
HYUNDAI612,7%
KIA411,8%
SEAT301,3%
MAZDA281,2%
VOLVO281,2%
CITROEN261,1%
LAND ROVER261,1%
NISSAN231,0%
FIAT210,9%
CHEVROLET200,9%
MINI190,8%
SUZUKI170,7%
HONDA150,7%
TESLA140,6%
PORSCHE130,6%
JEEP100,4%
SMART90,4%
SSANGYONG90,4%
ALFA ROMEO70,3%
MITSUBISHI60,3%
LEXUS50,2%
MG50,2%
CUPRA30,1%
DS30,1%
FERRARI30,1%
JAGUAR30,1%
DAEWOO20,1%
LAMBORGHINI20,1%
BYD10,0%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
GEELY10,0%
GWM10,0%
LINCOLN10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37587,2%
Export4911,4%
Înmatriculat pentru export61,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8319,3%
OPEL6014,0%
VOLKSWAGEN5212,1%
RENAULT347,9%
FORD307,0%
SKODA194,4%
MERCEDES-BENZ174,0%
CHEVROLET163,7%
DAEWOO143,3%
PEUGEOT133,0%
Toate (37)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN122,8%
BMW102,3%
AUDI81,9%
FIAT81,9%
HYUNDAI71,6%
KIA71,6%
SEAT51,2%
MAZDA40,9%
PORSCHE40,9%
TOYOTA40,9%
NISSAN30,7%
ALFA ROMEO20,5%
MINI20,5%
MITSUBISHI20,5%
VOLVO20,5%
ASTON MARTIN10,2%
DS10,2%
FERRARI10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MCC10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.