Înmatriculări în județul Mehedinți, august 2026

Noi30-41,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare328-22,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări612+2,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri106

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 29 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200204
200309
2004010
2005012
2006017
2007015
2008019
2009021
2010027
2011034
2012014
2013016
2014023
2015023
2016019
2017014
2018012
201906
202007
202107
2022011
202300
202402
202511
2026290

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW8323,2%
VOLKSWAGEN6417,9%
DACIA298,1%
AUDI257,0%
MERCEDES-BENZ164,5%
FORD154,2%
NISSAN154,2%
PEUGEOT143,9%
OPEL102,8%
RENAULT102,8%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT82,2%
SKODA82,2%
FIAT72,0%
TOYOTA72,0%
CITROEN61,7%
KIA51,4%
VOLVO41,1%
LAND ROVER30,8%
MINI30,8%
PORSCHE30,8%
BYD20,6%
GEELY20,6%
HONDA20,6%
HYUNDAI20,6%
JEEP20,6%
MG20,6%
ALFA ROMEO10,3%
CHERY10,3%
CHEVROLET10,3%
DS10,3%
MASERATI10,3%
MAZDA10,3%
MITSUBISHI10,3%
SAAB10,3%
SMART10,3%
SUZUKI10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3195,3%
VOLKSWAGEN GOLF174,8%
DACIA DUSTER164,5%
BMW SERIA 5143,9%
BMW X3143,9%
VOLKSWAGEN PASSAT123,4%
BMW X1113,1%
AUDI A4102,8%
NISSAN QASHQAI102,8%
VOLKSWAGEN TOURAN82,2%
Toate (130)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A672,0%
BMW SERIA 172,0%
DACIA LOGAN61,7%
DACIA SANDERO61,7%
VOLKSWAGEN POLO61,7%
VOLKSWAGEN SHARAN61,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,4%
BMW X441,1%
BMW X641,1%
FORD FOCUS41,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A41,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,1%
OPEL CORSA41,1%
OPEL INSIGNIA41,1%
PEUGEOT 200841,1%
RENAULT MEGANE41,1%
SKODA OCTAVIA41,1%
FIAT PUNTO30,8%
FORD KUGA30,8%
KIA SPORTAGE30,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,8%
NISSAN MICRA30,8%
PEUGEOT 30830,8%
PORSCHE CAYENNE30,8%
SEAT ALHAMBRA30,8%
TOYOTA COROLLA30,8%
VOLKSWAGEN CC30,8%
AUDI Q720,6%
BMW SERIA 420,6%
BMW SERIA 720,6%
BMW X520,6%
FIAT 50020,6%
FORD S-MAX20,6%
GEELY CITYRAY20,6%
HYUNDAI TUCSON20,6%
JEEP RENEGADE20,6%
KIA RIO20,6%
LAND ROVER FREELANDER20,6%
MG MG420,6%
MINI COOPER20,6%
PEUGEOT 20620,6%
RENAULT CLIO20,6%
RENAULT KADJAR20,6%
SEAT IBIZA20,6%
SKODA RAPID20,6%
VOLVO XC6020,6%
ALFA ROMEO MITO10,3%
AUDI A310,3%
AUDI A510,3%
AUDI A710,3%
AUDI Q310,3%
AUDI Q410,3%
AUDI TT10,3%
BMW I410,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW SERIA 810,3%
BYD SEAL U10,3%
BYD SEALION 510,3%
CHERY TIGGO410,3%
CHEVROLET MATIZ10,3%
CITROEN C110,3%
CITROEN C210,3%
CITROEN C410,3%
CITROEN C510,3%
CITROEN DS510,3%
CITROEN XSARA PICASSO10,3%
DACIA BIGSTER10,3%
DS DS710,3%
FIAT CROMA10,3%
FIAT SCUDO10,3%
FORD B-MAX10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD MONDEO10,3%
FORD MUSTANG10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD TOURNEO10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HONDA HR-V10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
MASERATI QUATTROPORTE10,3%
MAZDA 32310,3%
MERCEDES-BENZ CLA10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ SLK10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MINI COUNTRYMAN10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL ASTRA10,3%
OPEL MERIVA10,3%
PEUGEOT 20810,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 40710,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
SAAB 9-310,3%
SEAT ATECA10,3%
SEAT LEON10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SKODA FABIA10,3%
SKODA SUPERB10,3%
SMART SMART10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA CAMRY10,3%
TOYOTA RAV410,3%
TOYOTA YARIS CROSS10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,3%
VOLKSWAGEN T-ROC10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO EX3010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11933,2%
Compacte (C)6317,6%
Medii (D)6117,0%
Mici (B)4312,0%
Monovolume (MPV)318,7%
Mari și de lux (E)298,1%
Mini (A)61,7%
Sport41,1%
Neclasificate20,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32891,6%
Noi308,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24367,9%
Benzină7220,1%
Hibrid267,3%
GPL102,8%
Electric72,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33192,5%
Companie277,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14440,2%
Berlină7520,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6819,0%
Berlină cu hayon6217,3%
Cabriolet51,4%
Cupeu41,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5916,5%
75-109 kW16044,7%
110-149 kW10529,3%
150-219 kW185,0%
220 kW și peste92,5%
Necompletat72,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,7%
1000-1399 cmc5214,5%
1400-1599 cmc7821,8%
1600-1999 cmc17749,4%
2000-2999 cmc3610,1%
3000 cmc și peste20,6%
Necompletat72,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13021,2%
BMW9715,8%
AUDI7612,4%
OPEL477,7%
FORD335,4%
DACIA325,2%
SKODA304,9%
MERCEDES-BENZ284,6%
RENAULT254,1%
PEUGEOT223,6%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT203,3%
NISSAN122,0%
TOYOTA81,3%
SUZUKI71,1%
HYUNDAI50,8%
MAZDA50,8%
ALFA ROMEO40,7%
MITSUBISHI40,7%
PORSCHE40,7%
CITROEN30,5%
FIAT30,5%
JEEP30,5%
DAEWOO20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
MINI20,3%
SMART20,3%
HONDA10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%
VOLVO10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9892,5%
Export87,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2119,8%
DACIA1917,9%
VOLKSWAGEN1413,2%
RENAULT1312,3%
FORD76,6%
AUDI65,7%
DAEWOO65,7%
PEUGEOT65,7%
MERCEDES-BENZ32,8%
SKODA32,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,9%
FIAT21,9%
CHEVROLET10,9%
HYUNDAI10,9%
JEEP10,9%
SEAT10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.