Înmatriculări în județul Harghita, august 2026

Noi54-70,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare428-10,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări755-33,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri234

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 9 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 45 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200206
200301
200403
200506
2006011
2007023
2008024
2009016
2010033
2011039
2012031
2013028
2014036
2015033
2016025
2017023
2018023
2019012
202006
2021015
2022018
202306
202401
202593
2026450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8617,8%
VOLKSWAGEN7214,9%
AUDI357,3%
OPEL357,3%
FORD347,1%
SKODA296,0%
BMW255,2%
RENAULT255,2%
TOYOTA204,1%
MERCEDES-BENZ173,5%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI142,9%
HYUNDAI132,7%
NISSAN112,3%
VOLVO112,3%
KIA71,5%
SEAT51,0%
MAZDA40,8%
MG40,8%
CITROEN30,6%
FIAT30,6%
MITSUBISHI30,6%
BYD20,4%
CHEVROLET20,4%
DAIHATSU20,4%
HONDA20,4%
JEEP20,4%
OMODA20,4%
PORSCHE20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CADILLAC10,2%
CHERY10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
JAECOO10,2%
LAND ROVER10,2%
LEAPMOTOR10,2%
PEUGEOT10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER377,7%
DACIA SANDERO306,3%
VOLKSWAGEN GOLF204,2%
AUDI A4173,5%
SKODA OCTAVIA163,3%
VOLKSWAGEN PASSAT163,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,7%
DACIA LOGAN102,1%
FORD FOCUS102,1%
OPEL ASTRA102,1%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON91,9%
AUDI A681,7%
NISSAN QASHQAI81,7%
OPEL CORSA81,7%
VOLVO XC6081,7%
BMW SERIA 371,5%
RENAULT KADJAR71,5%
BMW SERIA 561,3%
FORD KUGA61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
VOLKSWAGEN POLO61,3%
TOYOTA COROLLA51,0%
TOYOTA YARIS CROSS51,0%
AUDI Q340,8%
DACIA BIGSTER40,8%
FORD TRANSIT40,8%
KIA SPORTAGE40,8%
MAZDA 340,8%
OPEL INSIGNIA40,8%
RENAULT CLIO40,8%
SKODA RAPID40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
BMW X330,6%
DACIA LODGY30,6%
FORD ECOSPORT30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
SKODA FABIA30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
SUZUKI SWIFT30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
AUDI A320,4%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 220,4%
BMW X120,4%
BMW X520,4%
BYD SEAL U20,4%
CITROEN C320,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD S-MAX20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OMODA 920,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A510,2%
AUDI S610,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 410,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU MATERIA10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAECOO JAECOO510,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEAPMOTOR B1010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MG EHS10,2%
MG MARVEL R ELECTRIC10,2%
MG MG410,2%
MG MG510,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18137,6%
Compacte (C)9118,9%
Mici (B)8016,6%
Medii (D)5411,2%
Monovolume (MPV)377,7%
Mari și de lux (E)153,1%
Mini (A)91,9%
Utilitare81,7%
Neclasificate40,8%
Sport30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42888,8%
Noi5411,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25753,3%
Benzină14830,7%
Hibrid5511,4%
GPL132,7%
Electric91,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41886,7%
Companie6413,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24550,8%
Berlină cu hayon10922,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9419,5%
Berlină296,0%
Cupeu30,6%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10722,2%
75-109 kW22446,5%
110-149 kW11423,7%
150-219 kW204,1%
220 kW și peste81,7%
Necompletat91,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc255,2%
1000-1399 cmc7816,2%
1400-1599 cmc15231,5%
1600-1999 cmc16734,6%
2000-2999 cmc4910,2%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat91,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16521,9%
DACIA719,4%
OPEL689,0%
AUDI597,8%
SKODA476,2%
BMW425,6%
SUZUKI415,4%
RENAULT374,9%
MERCEDES-BENZ324,2%
FORD304,0%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA263,4%
SEAT172,3%
NISSAN162,1%
VOLVO162,1%
PEUGEOT152,0%
HYUNDAI141,9%
LAND ROVER70,9%
CITROEN60,8%
MAZDA60,8%
CHEVROLET40,5%
DAIHATSU40,5%
JEEP40,5%
MITSUBISHI40,5%
FIAT30,4%
KIA30,4%
LADA20,3%
MINI20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
IMS10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23399,6%
Export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5222,2%
VOLKSWAGEN3615,4%
DACIA3213,7%
FORD187,7%
FIAT156,4%
RENAULT146,0%
PEUGEOT114,7%
SKODA93,8%
BMW73,0%
DAEWOO73,0%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET41,7%
SEAT41,7%
CITROEN31,3%
MAZDA31,3%
MITSUBISHI31,3%
TOYOTA31,3%
AUDI20,9%
HYUNDAI20,9%
MERCEDES-BENZ20,9%
DAIHATSU10,4%
KIA10,4%
ROVER10,4%
SAAB10,4%
SUZUKI10,4%
VAUXHALL10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.