Înmatriculări în județul Suceava, august 2026

Noi98-37,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare996-21,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.800-5,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri527

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 105 rulate, prima înmatriculare2012: 86 rulate, prima înmatriculare2013: 83 rulate, prima înmatriculare2014: 91 rulate, prima înmatriculare2015: 64 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 19 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare2026: 79 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002015
200206
2003012
2004016
2005016
2006040
2007036
2008043
2009051
2010064
20110105
2012086
2013083
2014091
2015064
2016052
2017044
2018036
2019032
2020029
2021021
2022025
2023014
202403
20251911
2026791

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25022,9%
AUDI17516,0%
BMW11510,5%
MERCEDES-BENZ777,0%
DACIA666,0%
NISSAN444,0%
SKODA433,9%
RENAULT423,8%
FORD353,2%
VOLVO292,7%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA272,5%
OPEL222,0%
HYUNDAI181,6%
KIA171,6%
PEUGEOT171,6%
SUZUKI141,3%
CITROEN121,1%
SEAT111,0%
BYD90,8%
MAZDA70,6%
FIAT60,5%
GEELY60,5%
LAND ROVER60,5%
MINI60,5%
MITSUBISHI60,5%
TESLA60,5%
HONDA50,5%
JEEP50,5%
CHEVROLET30,3%
MG30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHERY20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
JAGUAR10,1%
OMODA10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4686,2%
VOLKSWAGEN GOLF464,2%
VOLKSWAGEN PASSAT454,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN454,1%
AUDI A6343,1%
DACIA DUSTER333,0%
BMW SERIA 3282,6%
BMW SERIA 5282,6%
AUDI Q5272,5%
NISSAN QASHQAI262,4%
Toate (234)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO232,1%
SKODA OCTAVIA222,0%
VOLKSWAGEN CADDY191,7%
BMW X3171,6%
AUDI A3161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,2%
RENAULT MEGANE131,2%
VOLKSWAGEN TOURAN131,2%
FORD FOCUS121,1%
VOLKSWAGEN SHARAN121,1%
AUDI Q3111,0%
VOLVO XC60111,0%
DACIA BIGSTER100,9%
DACIA LOGAN100,9%
DACIA SANDERO100,9%
KIA SPORTAGE100,9%
OPEL ASTRA90,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,8%
BMW SERIA 180,7%
HYUNDAI TUCSON80,7%
AUDI A570,6%
BMW X170,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
MERCEDES-BENZ VITO70,6%
NISSAN X-TRAIL70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,6%
NISSAN JUKE60,6%
TOYOTA YARIS CROSS60,6%
BMW SERIA 450,5%
BMW SERIA 750,5%
BYD SEAL U50,5%
FORD KUGA50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MERCEDES-BENZ ML50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN50,5%
VOLKSWAGEN T-ROC50,5%
VOLVO XC9050,5%
BMW X540,4%
BMW X640,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT CLIO40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SKODA RAPID40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,4%
VOLVO V6040,4%
BMW SERIA 230,3%
BYD DOLPHIN SURF30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD S-MAX30,3%
GEELY CITYRAY30,3%
GEELY COOLRAY30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI KONA30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 500830,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA SCALA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLVO S6030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q820,2%
BMW X420,2%
CITROEN C420,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MG MG420,2%
MINI COOPER20,2%
MINI ONE20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS510,1%
AUDI S410,1%
AUDI S510,1%
AUDI S710,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
BYD SEAL10,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39936,5%
Compacte (C)18617,0%
Medii (D)18016,5%
Monovolume (MPV)11910,9%
Mici (B)898,1%
Mari și de lux (E)898,1%
Mini (A)90,8%
Neclasificate80,7%
Sport80,7%
Utilitare70,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99691,0%
Noi989,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină75268,7%
Benzină19217,6%
Hibrid11010,1%
Electric211,9%
GPL191,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97188,8%
Companie12311,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54850,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20318,6%
Berlină cu hayon17415,9%
Berlină14513,3%
Cabriolet161,5%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14012,8%
75-109 kW49845,5%
110-149 kW33730,8%
150-219 kW787,1%
220 kW și peste211,9%
Necompletat201,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc191,7%
1000-1399 cmc11110,1%
1400-1599 cmc26223,9%
1600-1999 cmc53348,7%
2000-2999 cmc14112,9%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat211,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN47926,6%
AUDI25714,3%
BMW1719,5%
MERCEDES-BENZ1337,4%
DACIA1216,7%
FORD905,0%
OPEL804,4%
SKODA724,0%
RENAULT593,3%
TOYOTA472,6%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT422,3%
VOLVO382,1%
NISSAN301,7%
PEUGEOT231,3%
HYUNDAI191,1%
SUZUKI191,1%
FIAT130,7%
KIA130,7%
MAZDA130,7%
LAND ROVER120,7%
HONDA110,6%
CITROEN100,6%
MINI70,4%
MITSUBISHI50,3%
ALFA ROMEO40,2%
CHEVROLET40,2%
JAGUAR30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
TESLA30,2%
LANCIA20,1%
SMART20,1%
TRABANT20,1%
BEAUFORD10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare47590,1%
Export346,5%
Înmatriculat pentru export183,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14627,7%
DACIA7313,9%
OPEL5911,2%
FORD448,3%
AUDI356,6%
SKODA214,0%
RENAULT193,6%
MERCEDES-BENZ163,0%
PEUGEOT122,3%
SEAT122,3%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT112,1%
BMW91,7%
CITROEN81,5%
ALFA ROMEO71,3%
DAEWOO71,3%
MAZDA71,3%
TOYOTA71,3%
SMART61,1%
HYUNDAI50,9%
CHEVROLET30,6%
NISSAN30,6%
VOLVO30,6%
LANCIA20,4%
MITSUBISHI20,4%
SAAB20,4%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LAND ROVER10,2%
MCC10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.