Înmatriculări în județul Mureș, august 2026

Noi147-57,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare785-17,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.132-7,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri533

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 19 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 60 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 30 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 27 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 120 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002019
200204
200308
2004011
2005020
2006023
2007020
2008039
2009045
2010057
2011053
2012069
2013061
2014050
2015060
2016044
2017032
2018034
2019031
2020018
2021030
2022026
2023019
202404
2025277
20261201

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19821,2%
AUDI879,3%
DACIA879,3%
BMW859,1%
MERCEDES-BENZ636,8%
SKODA586,2%
FORD505,4%
RENAULT495,3%
OPEL293,1%
TOYOTA283,0%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN252,7%
PEUGEOT181,9%
VOLVO171,8%
SEAT161,7%
SUZUKI151,6%
BYD141,5%
HYUNDAI111,2%
CITROEN91,0%
MAZDA91,0%
MITSUBISHI91,0%
CHERY60,6%
KIA60,6%
FIAT50,5%
MINI50,5%
GEELY40,4%
LAND ROVER40,4%
MG40,4%
TESLA40,4%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LEXUS20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LEPAS10,1%
PORSCHE10,1%
SAMSUNG10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF636,8%
VOLKSWAGEN PASSAT333,6%
AUDI A4313,3%
DACIA SANDERO313,3%
DACIA DUSTER293,1%
BMW SERIA 3262,8%
SKODA OCTAVIA242,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,5%
NISSAN QASHQAI181,9%
BMW SERIA 5171,8%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6151,6%
BMW X1131,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,4%
DACIA LOGAN121,3%
VOLKSWAGEN POLO121,3%
VOLKSWAGEN TOURAN121,3%
AUDI A3111,2%
BMW X3111,2%
DACIA BIGSTER111,2%
FORD FOCUS111,2%
RENAULT MEGANE111,2%
SKODA FABIA111,2%
AUDI Q5101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,1%
RENAULT CLIO101,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,9%
OPEL ASTRA80,9%
SKODA KAROQ80,9%
VOLVO XC6080,9%
FORD KUGA70,8%
SKODA SCALA70,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,8%
AUDI Q360,6%
BMW X560,6%
BYD SEAL U60,6%
RENAULT KADJAR60,6%
SEAT LEON60,6%
TOYOTA RAV460,6%
VOLKSWAGEN MULTIVAN60,6%
BMW SERIA 150,5%
HYUNDAI TUCSON50,5%
OPEL MOKKA50,5%
TOYOTA YARIS50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
AUDI A540,4%
FORD MONDEO40,4%
FORD TRANSIT40,4%
FORD TRANSIT CUSTOM40,4%
GEELY CITYRAY40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MG ZS40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
OPEL CORSA40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TESLA MODEL 340,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,4%
AUDI A730,3%
BYD DOLPHIN SURF30,3%
CHERY TIGGO730,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD GRAND C-MAX30,3%
FORD PUMA30,3%
JEEP COMPASS30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MINI MINI30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO XC4030,3%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BYD SEAL20,2%
CHERY TIGGO420,2%
CITROEN C320,2%
FIAT 50020,2%
FIAT 500X20,2%
FORD KA20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CITAN20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN NV20020,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PEUGEOT EXPERT20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S610,1%
AUDI SQ510,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL 510,1%
BYD SEALION 510,1%
CHERY TIGGO910,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31734,0%
Compacte (C)18820,2%
Medii (D)13013,9%
Mici (B)11612,4%
Monovolume (MPV)929,9%
Mari și de lux (E)495,3%
Utilitare121,3%
Neclasificate101,1%
Mini (A)91,0%
Sport91,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78584,2%
Noi14715,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52756,5%
Benzină25227,0%
Hibrid10210,9%
GPL323,4%
Electric192,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75280,7%
Companie18019,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45949,2%
Berlină cu hayon19420,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16417,6%
Berlină9510,2%
Cabriolet131,4%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13514,5%
75-109 kW44447,6%
110-149 kW26228,1%
150-219 kW545,8%
220 kW și peste181,9%
Necompletat192,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc545,8%
1000-1399 cmc14615,7%
1400-1599 cmc21523,1%
1600-1999 cmc39942,8%
2000-2999 cmc9410,1%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat192,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25722,7%
AUDI14412,7%
BMW968,5%
DACIA786,9%
MERCEDES-BENZ736,4%
OPEL686,0%
FORD575,0%
RENAULT575,0%
SKODA564,9%
TOYOTA413,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT211,9%
HYUNDAI191,7%
MAZDA191,7%
SEAT181,6%
LAND ROVER151,3%
NISSAN151,3%
SUZUKI131,1%
VOLVO111,0%
CITROEN100,9%
HONDA70,6%
MITSUBISHI70,6%
CHEVROLET60,5%
FIAT60,5%
SMART60,5%
MINI50,4%
KIA40,4%
LEXUS40,4%
JEEP30,3%
TESLA30,3%
GEELY20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare51797,0%
Export152,8%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11621,8%
OPEL8916,7%
FORD5610,5%
DACIA529,8%
AUDI346,4%
SKODA336,2%
PEUGEOT326,0%
RENAULT275,1%
FIAT132,4%
SEAT122,3%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN91,7%
MERCEDES-BENZ91,7%
BMW81,5%
CHEVROLET71,3%
DAEWOO71,3%
NISSAN71,3%
TOYOTA50,9%
HYUNDAI40,8%
MAZDA40,8%
ALFA ROMEO20,4%
DAIHATSU20,4%
SUZUKI20,4%
KIA10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.