Înmatriculări în județul Ialomița, august 2026

Noi25-63,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare217-17,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări728-17,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri133

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2002: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 20 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200203
200201
200300
200401
200501
200608
200704
200803
2009010
201009
2011016
2012024
2013019
2014015
2015012
2016016
2017016
2018012
2019019
202004
2021012
202203
202305
202401
202552
2026201

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4418,2%
BMW3815,7%
AUDI249,9%
RENAULT239,5%
DACIA145,8%
MERCEDES-BENZ135,4%
SKODA135,4%
FORD93,7%
HYUNDAI72,9%
OPEL72,9%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,5%
VOLVO62,5%
CITROEN41,7%
KIA41,7%
MG41,7%
NISSAN41,7%
SUZUKI41,7%
TOYOTA41,7%
BYD31,2%
JAGUAR20,8%
LAND ROVER20,8%
MAZDA20,8%
SEAT20,8%
CHERY10,4%
DS10,4%
HONDA10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3145,8%
VOLKSWAGEN PASSAT125,0%
SKODA OCTAVIA114,6%
BMW SERIA 5104,1%
RENAULT MEGANE93,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN93,7%
AUDI A483,3%
VOLKSWAGEN GOLF83,3%
DACIA LOGAN72,9%
AUDI A562,5%
Toate (104)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER52,1%
VOLKSWAGEN TOURAN52,1%
NISSAN QASHQAI41,7%
BMW SERIA 731,2%
BMW X131,2%
BMW X631,2%
FORD FIESTA31,2%
HYUNDAI I3031,2%
MERCEDES-BENZ GLC31,2%
OPEL ASTRA31,2%
RENAULT SCENIC31,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
AUDI A320,8%
AUDI A720,8%
AUDI Q520,8%
BMW SERIA 120,8%
BMW X320,8%
BYD SEAL U20,8%
CITROEN C4 CACTUS20,8%
DACIA SANDERO20,8%
FORD FOCUS20,8%
FORD KUGA20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,8%
MG ZS20,8%
OPEL CORSA20,8%
PEUGEOT 50820,8%
RENAULT ARKANA20,8%
RENAULT CAPTUR20,8%
RENAULT CLIO20,8%
RENAULT KADJAR20,8%
SUZUKI S-CROSS20,8%
SUZUKI VITARA20,8%
VOLKSWAGEN SHARAN20,8%
VOLVO V4020,8%
VOLVO XC9020,8%
AUDI A610,4%
AUDI Q310,4%
AUDI Q810,4%
AUDI TT10,4%
BMW M510,4%
BYD SEALION 510,4%
CHERY TIGGO410,4%
CITROEN C510,4%
CITROEN NEMO10,4%
DS DS710,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI I4010,4%
HYUNDAI KONA10,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
JAGUAR E-PACE10,4%
JAGUAR I-PACE10,4%
KIA CEED10,4%
KIA SORENTO10,4%
KIA SOUL10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,4%
MAZDA 6E10,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,4%
MG HS10,4%
MG MG410,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 500810,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT LEON10,4%
SEAT TARRACO10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,4%
VOLKSWAGEN T-ROC10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8133,5%
Medii (D)5020,7%
Compacte (C)4920,2%
Mici (B)218,7%
Mari și de lux (E)197,9%
Monovolume (MPV)177,0%
Sport31,2%
Neclasificate10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21789,7%
Noi2510,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15865,3%
Hibrid3715,3%
Benzină3414,0%
GPL93,7%
Electric41,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22392,1%
Companie197,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10844,6%
Berlină cu hayon4920,2%
Berlină4719,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3614,9%
Cupeu20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3414,0%
75-109 kW9940,9%
110-149 kW7430,6%
150-219 kW229,1%
220 kW și peste93,7%
Necompletat41,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc62,5%
1000-1399 cmc3213,2%
1400-1599 cmc6526,9%
1600-1999 cmc10543,4%
2000-2999 cmc2711,2%
3000 cmc și peste31,2%
Necompletat41,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14519,9%
BMW8611,8%
DACIA679,2%
AUDI669,1%
OPEL628,5%
SKODA557,6%
RENAULT496,7%
MERCEDES-BENZ456,2%
FORD324,4%
HYUNDAI182,5%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,2%
NISSAN121,6%
SEAT111,5%
CITROEN91,2%
TOYOTA81,1%
CHEVROLET60,8%
HONDA50,7%
MAZDA50,7%
MITSUBISHI40,5%
FIAT30,4%
KIA30,4%
PORSCHE30,4%
VOLVO30,4%
ALFA ROMEO20,3%
LAND ROVER20,3%
SSANGYONG20,3%
SUZUKI20,3%
CHERY10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11586,5%
Export1813,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2216,5%
OPEL2115,8%
VOLKSWAGEN1712,8%
RENAULT118,3%
FORD107,5%
DAEWOO96,8%
AUDI75,3%
MERCEDES-BENZ64,5%
BMW53,8%
SKODA53,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT43,0%
CHEVROLET32,3%
MAZDA32,3%
CITROEN21,5%
FIAT21,5%
KIA21,5%
SEAT21,5%
HYUNDAI10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.