Înmatriculări în județul Maramureș, august 2026

Noi75-54,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare735-9,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări942-17,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri383

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 27 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare2026: 66 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002027
200207
200308
2004010
2005017
2006019
2007026
2008041
2009037
2010037
2011053
2012052
2013062
2014041
2015047
2016050
2017042
2018035
2019029
2020029
2021022
2022018
202307
202418
2025811
2026660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12215,1%
BMW9311,5%
AUDI8410,4%
MERCEDES-BENZ668,1%
RENAULT607,4%
DACIA475,8%
FORD415,1%
TOYOTA313,8%
SKODA273,3%
NISSAN243,0%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,8%
SEAT192,3%
HYUNDAI182,2%
SUZUKI182,2%
VOLVO182,2%
OPEL172,1%
BYD111,4%
CITROEN101,2%
MAZDA101,2%
JEEP91,1%
KIA91,1%
FIAT81,0%
LAND ROVER70,9%
HONDA50,6%
MINI50,6%
MG40,5%
MITSUBISHI40,5%
CHERY30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4374,6%
BMW SERIA 3283,5%
VOLKSWAGEN GOLF283,5%
DACIA DUSTER263,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,5%
AUDI Q5182,2%
RENAULT MEGANE182,2%
NISSAN QASHQAI172,1%
BMW X1151,9%
FORD FOCUS141,7%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5131,6%
VOLKSWAGEN PASSAT131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
SKODA OCTAVIA101,2%
TOYOTA RAV4101,2%
DACIA SANDERO91,1%
FORD KUGA91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
HYUNDAI TUCSON81,0%
MERCEDES-BENZ GLE81,0%
PEUGEOT 50881,0%
SUZUKI GRAND VITARA81,0%
VOLKSWAGEN CADDY81,0%
VOLKSWAGEN POLO81,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
VOLVO XC6081,0%
AUDI A670,9%
BMW X570,9%
RENAULT KOLEOS70,9%
VOLKSWAGEN SHARAN70,9%
AUDI A360,7%
AUDI Q360,7%
BMW SERIA 160,7%
BMW X360,7%
BMW X460,7%
DACIA LOGAN60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SEAT IBIZA60,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
CITROEN C4 PICASSO50,6%
FORD MONDEO50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
PEUGEOT 300850,6%
RENAULT TRAFIC50,6%
SEAT ALTEA50,6%
SKODA FABIA50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
VOLKSWAGEN MULTIVAN50,6%
BYD DOLPHIN40,5%
DACIA BIGSTER40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
LAND ROVER FREELANDER40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
OPEL ASTRA40,5%
OPEL CORSA40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN T-ROC40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
AUDI A530,4%
BMW SERIA 730,4%
BYD SEAL 530,4%
FORD FIESTA30,4%
HYUNDAI GALLOPER30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
JEEP CHEROKEE30,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MG ZS30,4%
MINI COOPER30,4%
PEUGEOT 20730,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SKODA RAPID30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X620,2%
BYD SEAL 620,2%
BYD SEAL U20,2%
CHERY TIGGO420,2%
CITROEN C420,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JEEP COMPASS20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SEAT ARONA20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO XC4020,2%
ARO DR10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
BMW I510,1%
BMW M210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT QUBO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD PUMA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32440,0%
Compacte (C)14417,8%
Medii (D)12315,2%
Monovolume (MPV)8710,7%
Mici (B)658,0%
Mari și de lux (E)455,6%
Sport70,9%
Neclasificate50,6%
Mini (A)50,6%
Utilitare50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73590,7%
Noi759,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57370,7%
Benzină12215,1%
Hibrid9111,2%
GPL131,6%
Electric111,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70787,3%
Companie10312,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39849,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15118,6%
Berlină cu hayon13716,9%
Berlină10012,3%
Cabriolet151,9%
Cupeu91,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13016,0%
75-109 kW35744,1%
110-149 kW23228,6%
150-219 kW597,3%
220 kW și peste212,6%
Necompletat111,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,0%
1000-1399 cmc688,4%
1400-1599 cmc23829,4%
1600-1999 cmc36344,8%
2000-2999 cmc11113,7%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat111,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17518,6%
BMW10911,6%
AUDI10310,9%
FORD606,4%
DACIA596,3%
RENAULT576,1%
MERCEDES-BENZ535,6%
SKODA343,6%
OPEL313,3%
TOYOTA293,1%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT262,8%
SUZUKI222,3%
SEAT202,1%
CITROEN181,9%
VOLVO161,7%
KIA151,6%
FIAT131,4%
HYUNDAI121,3%
LAND ROVER121,3%
NISSAN111,2%
MAZDA101,1%
JEEP80,8%
MITSUBISHI60,6%
PORSCHE60,6%
HONDA50,5%
ALFA ROMEO40,4%
MINI40,4%
SMART40,4%
JAGUAR30,3%
LEXUS30,3%
CHEVROLET20,2%
DAIHATSU20,2%
BENTLEY10,1%
CHERY10,1%
DAEWOO10,1%
GEELY10,1%
GEO10,1%
LOTUS10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36996,3%
Export102,6%
Înmatriculat pentru export41,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD6617,2%
VOLKSWAGEN6517,0%
DACIA369,4%
RENAULT359,1%
OPEL328,4%
PEUGEOT236,0%
AUDI225,7%
SKODA225,7%
MERCEDES-BENZ153,9%
FIAT123,1%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW71,8%
CITROEN71,8%
DAEWOO61,6%
CHEVROLET51,3%
MAZDA41,0%
VOLVO41,0%
DAIHATSU30,8%
LAND ROVER30,8%
SEAT30,8%
HYUNDAI20,5%
PORSCHE20,5%
SMART20,5%
TOYOTA20,5%
ALFA ROMEO10,3%
KIA10,3%
MCC10,3%
NISSAN10,3%
SSANGYONG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.