Înmatriculări în județul Vâlcea, august 2026

Noi75-53,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare482-13,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.013-11,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.134

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 13 rulate, prima înmatriculare2025: 9 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 65 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200200
200304
200409
200509
2006017
2007018
2008017
2009033
2010029
2011035
2012038
2013035
2014024
2015035
2016028
2017029
2018023
2019016
2020017
2021019
2022012
2023014
2024113
202591
2026650

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10819,4%
DACIA7012,6%
BMW6111,0%
AUDI468,3%
RENAULT427,5%
MERCEDES-BENZ346,1%
SKODA325,7%
PEUGEOT162,9%
FORD142,5%
TOYOTA142,5%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT122,2%
NISSAN112,0%
VOLVO112,0%
CITROEN101,8%
OPEL101,8%
SUZUKI91,6%
HYUNDAI81,4%
KIA61,1%
BYD40,7%
CHERY40,7%
JAGUAR30,5%
PORSCHE30,5%
CHEVROLET20,4%
CUPRA20,4%
DS20,4%
FIAT20,4%
LAND ROVER20,4%
LEAPMOTOR20,4%
MAZDA20,4%
MG20,4%
SUBARU20,4%
DFSK10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LYNK&CO10,2%
MINI10,2%
POLESTAR10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SSANGYONG10,2%
SWM10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER285,1%
VOLKSWAGEN GOLF264,7%
DACIA LOGAN213,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN193,4%
AUDI A4183,2%
SKODA OCTAVIA183,2%
VOLKSWAGEN PASSAT183,2%
RENAULT MEGANE162,9%
BMW SERIA 3152,7%
VOLKSWAGEN POLO152,7%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5142,5%
DACIA SANDERO101,8%
BMW X181,4%
RENAULT CLIO81,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,3%
NISSAN QASHQAI71,3%
AUDI A561,1%
BMW X361,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MERCEDES-BENZ GLC61,1%
AUDI A350,9%
AUDI A650,9%
BMW SERIA 150,9%
FORD FIESTA50,9%
FORD FOCUS50,9%
PEUGEOT 300850,9%
RENAULT CAPTUR50,9%
SEAT LEON50,9%
SUZUKI VITARA50,9%
TOYOTA COROLLA50,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,9%
AUDI Q540,7%
DACIA BIGSTER40,7%
DACIA LODGY40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
MERCEDES-BENZ GLB40,7%
OPEL ASTRA40,7%
RENAULT KADJAR40,7%
SKODA FABIA40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
BMW X630,5%
BYD SEAL 530,5%
CITROEN C4 PICASSO30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
PEUGEOT 20830,5%
PORSCHE CAYENNE30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA SUPERB30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN T-ROC30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
VOLVO XC4030,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI Q320,4%
AUDI Q720,4%
BMW X420,4%
CHERY TIGGO720,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN BERLINGO20,4%
CITROEN C520,4%
CITROEN DS520,4%
CUPRA FORMENTOR20,4%
DACIA DOKKER20,4%
DS DS720,4%
FORD MONDEO20,4%
JAGUAR F-PACE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MG MG420,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT TOLEDO20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA RAPID20,4%
SUBARU FORESTER20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLVO V4020,4%
AUDI A810,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S710,2%
AUDI S810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
BMW X510,2%
BMW Z410,2%
BYD SEAL U10,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHERY TIGGO910,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DFSK E510,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LEAPMOTOR B1010,2%
LEAPMOTOR T0310,2%
LYNK&CO 0810,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI MINI10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
POLESTAR 210,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
ROLLS-ROYCE SPECTRE10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT MII10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19234,5%
Compacte (C)11921,4%
Mici (B)8314,9%
Medii (D)8114,5%
Monovolume (MPV)397,0%
Mari și de lux (E)285,0%
Neclasificate50,9%
Mini (A)50,9%
Sport50,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48286,5%
Noi7513,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31957,3%
Benzină12622,6%
Hibrid7814,0%
GPL285,0%
Electric61,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49488,7%
Companie6311,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26848,1%
Berlină cu hayon11220,1%
Berlină10018,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6712,0%
Cabriolet71,3%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11119,9%
75-109 kW24944,7%
110-149 kW15227,3%
150-219 kW285,0%
220 kW și peste112,0%
Necompletat61,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc234,1%
1000-1399 cmc9016,2%
1400-1599 cmc17431,2%
1600-1999 cmc22239,9%
2000-2999 cmc397,0%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat61,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19319,1%
BMW13913,7%
DACIA10710,6%
AUDI858,4%
OPEL676,6%
FORD595,8%
MERCEDES-BENZ585,7%
RENAULT525,1%
SKODA504,9%
TOYOTA232,3%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI191,9%
PEUGEOT181,8%
SUZUKI181,8%
CITROEN151,5%
CHEVROLET111,1%
SEAT111,1%
LAND ROVER90,9%
NISSAN90,9%
VOLVO90,9%
FIAT80,8%
MAZDA80,8%
HONDA50,5%
KIA50,5%
SMART50,5%
PORSCHE40,4%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
DAEWOO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MITSUBISHI20,2%
SAAB20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DR10,1%
DRAGASANI10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.09396,4%
Export413,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22519,8%
OPEL18316,1%
FORD15813,9%
DACIA13411,8%
RENAULT706,2%
SKODA534,7%
DAEWOO433,8%
PEUGEOT403,5%
FIAT393,4%
AUDI353,1%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW221,9%
SEAT191,7%
CITROEN181,6%
MERCEDES-BENZ171,5%
CHEVROLET121,1%
MAZDA70,6%
ALFA ROMEO60,5%
SUZUKI60,5%
TOYOTA60,5%
SMART50,4%
HONDA40,4%
HYUNDAI40,4%
LAND ROVER40,4%
ARO30,3%
MG30,3%
MITSUBISHI30,3%
NISSAN30,3%
VAUXHALL30,3%
VOLVO20,2%
KIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
TRABANT10,1%
WARTBURG10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.