Înmatriculări în județul Neamț, august 2026

Noi73-39,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare646-7,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.261+25,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri223

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 11 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 62 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200204
200302
200408
2005015
200609
2007021
2008034
2009030
2010044
2011063
2012068
2013048
2014044
2015055
2016038
2017037
2018027
2019022
202009
2021018
2022021
202308
202406
2025115
2026622

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12116,8%
BMW679,3%
AUDI638,8%
DACIA547,5%
RENAULT486,7%
FORD344,7%
HYUNDAI344,7%
MERCEDES-BENZ344,7%
SKODA304,2%
VOLVO273,8%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN263,6%
OPEL243,3%
TOYOTA243,3%
PEUGEOT212,9%
SEAT212,9%
KIA172,4%
SUZUKI111,5%
BYD81,1%
FIAT81,1%
CHERY60,8%
MITSUBISHI60,8%
LAND ROVER50,7%
CITROEN40,6%
HONDA30,4%
MINI30,4%
PORSCHE30,4%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
MAZDA20,3%
MG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VOLKWAGEN10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER314,3%
VOLKSWAGEN PASSAT314,3%
VOLKSWAGEN GOLF304,2%
AUDI A4243,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN223,1%
BMW X3142,0%
DACIA SANDERO142,0%
NISSAN QASHQAI142,0%
SKODA OCTAVIA142,0%
AUDI Q5131,8%
Toate (203)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS131,8%
HYUNDAI TUCSON131,8%
BMW SERIA 3121,7%
VOLKSWAGEN TOURAN111,5%
AUDI A6101,4%
RENAULT KADJAR101,4%
OPEL ASTRA91,3%
RENAULT MEGANE91,3%
BMW SERIA 581,1%
HYUNDAI I3081,1%
RENAULT CLIO81,1%
VOLVO XC6081,1%
BMW SERIA 171,0%
KIA SPORTAGE71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
SEAT LEON71,0%
SKODA FABIA71,0%
AUDI A560,8%
FORD KUGA60,8%
KIA CEED60,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
SEAT IBIZA60,8%
TOYOTA COROLLA60,8%
TOYOTA YARIS CROSS60,8%
PEUGEOT 300850,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLVO V4050,7%
VOLVO V6050,7%
BMW SERIA 240,6%
BMW X440,6%
CHERY TIGGO740,6%
DACIA LOGAN40,6%
FORD FIESTA40,6%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
NISSAN JUKE40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
PEUGEOT 30840,6%
PEUGEOT 500840,6%
SEAT ALTEA40,6%
TOYOTA RAV440,6%
AUDI A330,4%
AUDI A730,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X130,4%
BMW X530,4%
BMW X630,4%
BMW X730,4%
BYD SEAL U30,4%
DACIA BIGSTER30,4%
FORD GRAND C-MAX30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL MERIVA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO XC4030,4%
BYD ATTO 220,3%
BYD SEALION 520,3%
CHERY TIGGO420,3%
CITROEN C320,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP COMPASS20,3%
KIA NIRO20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MINI MINI20,3%
OPEL ANTARA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN POLO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15610,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW IX10,1%
BMW X210,1%
BYD SEAL 510,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN NEMO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA INSIGHT10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA SORENTO10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS RX10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG MG310,1%
MG ZS10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29240,6%
Compacte (C)13819,2%
Medii (D)10013,9%
Mici (B)669,2%
Monovolume (MPV)669,2%
Mari și de lux (E)365,0%
Mini (A)121,7%
Neclasificate40,6%
Utilitare30,4%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64689,8%
Noi7310,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45763,6%
Benzină14219,7%
Hibrid9513,2%
GPL141,9%
Electric111,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65791,4%
Companie628,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34548,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16022,3%
Berlină cu hayon13118,2%
Berlină7510,4%
Cabriolet60,8%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12016,7%
75-109 kW34047,3%
110-149 kW19627,3%
150-219 kW405,6%
220 kW și peste131,8%
Necompletat101,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc253,5%
1000-1399 cmc10614,7%
1400-1599 cmc20929,1%
1600-1999 cmc29040,3%
2000-2999 cmc7410,3%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat111,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30223,9%
BMW12910,2%
AUDI12610,0%
DACIA1018,0%
FORD866,8%
OPEL655,2%
MERCEDES-BENZ635,0%
SKODA604,8%
RENAULT544,3%
SEAT352,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,5%
PEUGEOT302,4%
HYUNDAI282,2%
VOLVO201,6%
MAZDA141,1%
NISSAN141,1%
SUZUKI141,1%
FIAT100,8%
LAND ROVER90,7%
ALFA ROMEO80,6%
CHEVROLET70,6%
CITROEN70,6%
HONDA70,6%
MITSUBISHI70,6%
PORSCHE70,6%
KIA60,5%
DAIHATSU50,4%
JEEP40,3%
DAEWOO20,2%
LANCIA20,2%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20391,0%
Export188,1%
Înmatriculat pentru export20,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4520,2%
FORD3314,8%
DACIA2511,2%
OPEL229,9%
RENAULT229,9%
SKODA167,2%
SEAT83,6%
PEUGEOT73,1%
AUDI62,7%
FIAT52,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN41,8%
DAEWOO41,8%
TOYOTA41,8%
BMW31,3%
CHEVROLET31,3%
MERCEDES-BENZ31,3%
MITSUBISHI20,9%
VOLVO20,9%
ALFA ROMEO10,4%
DAIHATSU10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SMART10,4%
SUBARU10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.