Înmatriculări în județul Olt, august 2026

Noi55-36,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare440-8,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.176-3,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri231

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare2026: 47 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200203
200203
200304
200406
200507
2006013
2007015
2008018
2009023
2010025
2011030
2012033
2013023
2014031
2015020
2016030
2017028
2018014
2019028
2020020
2021020
2022024
2023011
202400
2025811
2026470

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6813,7%
BMW6212,5%
DACIA5711,5%
RENAULT5711,5%
MERCEDES-BENZ377,5%
SKODA346,9%
OPEL265,3%
AUDI234,6%
PEUGEOT173,4%
FORD132,6%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI132,6%
NISSAN112,2%
BYD91,8%
SEAT81,6%
LAND ROVER71,4%
VOLVO71,4%
TOYOTA61,2%
KIA40,8%
MAZDA40,8%
CITROEN30,6%
FIAT30,6%
JAGUAR30,6%
SUZUKI30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CUPRA20,4%
MG20,4%
MINI20,4%
MITSUBISHI20,4%
CHERY10,2%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
OMODA10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER265,3%
SKODA OCTAVIA224,4%
BMW SERIA 3214,2%
RENAULT MEGANE214,2%
BMW SERIA 5183,6%
DACIA LOGAN183,6%
VOLKSWAGEN GOLF183,6%
VOLKSWAGEN PASSAT153,0%
OPEL ASTRA122,4%
AUDI A4112,2%
Toate (146)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT KADJAR112,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A102,0%
NISSAN QASHQAI91,8%
OPEL CORSA91,8%
RENAULT CLIO81,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,4%
BMW X161,2%
HYUNDAI TUCSON61,2%
PEUGEOT 300861,2%
RENAULT TALISMAN61,2%
SEAT LEON61,2%
SKODA SUPERB61,2%
VOLKSWAGEN CC61,2%
BMW SERIA 151,0%
DACIA LODGY51,0%
DACIA SANDERO51,0%
PEUGEOT 30851,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
AUDI A340,8%
AUDI A640,8%
BMW SERIA 440,8%
FORD FOCUS40,8%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
MERCEDES-BENZ GLE40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
VOLVO XC4040,8%
AUDI A530,6%
DACIA BIGSTER30,6%
HYUNDAI I3030,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
VOLKSWAGEN POLO30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
BMW X320,4%
BMW X520,4%
BYD SEAL U20,4%
BYD SEALION 520,4%
BYD SEALION 720,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD MONDEO20,4%
JAGUAR F-PACE20,4%
KIA CEED20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 220,4%
MERCEDES-BENZ CITAN20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MINI COOPER20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO BRERA10,2%
AUDI Q510,2%
BMW I710,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
BMW Z410,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEAL 610,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DODGE CHALLENGER R/T10,2%
DS DS710,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS RX10,2%
MASERATI BITURBO10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MG MG410,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OMODA 910,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT WIND10,2%
SKODA FABIA10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO XC6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15531,3%
Compacte (C)12825,9%
Medii (D)8316,8%
Mici (B)5911,9%
Mari și de lux (E)326,5%
Monovolume (MPV)255,1%
Sport71,4%
Neclasificate20,4%
Mini (A)20,4%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44088,9%
Noi5511,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28758,0%
Benzină12024,2%
Hibrid6212,5%
GPL193,8%
Electric71,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43788,3%
Companie5811,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22846,1%
Berlină9318,8%
Berlină cu hayon7916,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7715,6%
Cupeu102,0%
Cabriolet81,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7715,6%
75-109 kW24549,5%
110-149 kW12825,9%
150-219 kW316,3%
220 kW și peste71,4%
Necompletat71,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,6%
1000-1399 cmc7916,0%
1400-1599 cmc15330,9%
1600-1999 cmc19639,6%
2000-2999 cmc387,7%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat71,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22218,9%
BMW15713,4%
DACIA13811,7%
AUDI1079,1%
OPEL1028,7%
SKODA796,7%
RENAULT766,5%
FORD726,1%
MERCEDES-BENZ474,0%
HYUNDAI191,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT191,6%
SEAT181,5%
FIAT151,3%
CHEVROLET110,9%
TOYOTA110,9%
NISSAN100,9%
CITROEN90,8%
DAEWOO80,7%
MAZDA80,7%
LAND ROVER60,5%
VOLVO60,5%
KIA50,4%
SMART50,4%
MITSUBISHI40,3%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
LEXUS30,3%
MINI30,3%
LANCIA20,2%
PORSCHE20,2%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
REMO10,1%
SUZUKI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22597,4%
Export62,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4820,8%
DACIA3716,0%
VOLKSWAGEN3716,0%
DAEWOO2611,3%
FORD2510,8%
RENAULT146,1%
SKODA83,5%
AUDI52,2%
SEAT52,2%
BMW41,7%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT41,7%
HYUNDAI31,3%
CHEVROLET20,9%
MAZDA20,9%
MERCEDES-BENZ20,9%
PEUGEOT20,9%
SMART20,9%
ALFA ROMEO10,4%
CITROEN10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.