Înmatriculări în județul Dâmbovița, august 2026

Noi34-77,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare469-35,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări872-39,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri245

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 29 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200201
200303
200403
200504
200605
200708
2008012
2009019
2010020
2011040
2012025
2013028
2014042
2015050
2016043
2017035
2018025
2019017
2020022
2021020
2022020
2023010
202405
202555
2026291

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7915,7%
BMW6613,1%
RENAULT6613,1%
MERCEDES-BENZ438,5%
AUDI367,2%
SKODA367,2%
DACIA346,8%
FORD244,8%
OPEL173,4%
PEUGEOT163,2%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI132,6%
TOYOTA132,6%
NISSAN81,6%
SEAT81,6%
VOLVO51,0%
BYD40,8%
GEELY40,8%
KIA40,8%
LAND ROVER40,8%
FIAT30,6%
SUZUKI30,6%
CITROEN20,4%
DS20,4%
HONDA20,4%
MAZDA20,4%
MG20,4%
MINI20,4%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
LEXUS10,2%
TESLA10,2%
ZEEKR10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE224,4%
SKODA OCTAVIA204,0%
VOLKSWAGEN GOLF204,0%
DACIA DUSTER183,6%
BMW SERIA 3173,4%
VOLKSWAGEN PASSAT163,2%
BMW SERIA 5153,0%
BMW X3122,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C122,4%
RENAULT CLIO122,4%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6102,0%
VOLKSWAGEN POLO102,0%
FORD FOCUS91,8%
HYUNDAI TUCSON91,8%
AUDI A481,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,6%
NISSAN QASHQAI81,6%
RENAULT KADJAR81,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
AUDI A571,4%
BMW SERIA 171,4%
PEUGEOT 300871,4%
RENAULT TALISMAN71,4%
DACIA LOGAN61,2%
OPEL ASTRA61,2%
RENAULT CAPTUR61,2%
SKODA SUPERB61,2%
MERCEDES-BENZ GLE51,0%
SEAT IBIZA51,0%
TOYOTA COROLLA51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
BMW X540,8%
DACIA LODGY40,8%
PEUGEOT 200840,8%
SKODA FABIA40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
AUDI A330,6%
BMW SERIA 430,6%
BMW X130,6%
DACIA DOKKER30,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD MONDEO30,6%
GEELY CITYRAY30,6%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 720,4%
DACIA SANDERO20,4%
DS DS420,4%
FIAT 50020,4%
FORD KUGA20,4%
FORD TRANSIT20,4%
KIA NIRO20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SKODA RAPID20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO XC6020,4%
AUDI A110,2%
AUDI SQ810,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 510,2%
BYD SEALION 710,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU MATERIA10,2%
FIAT 60010,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ610,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG RX6 PLUG-IN HYBRID10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT DUSTER10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT THALIA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%
ZEEKR 7GT10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15330,4%
Compacte (C)12224,3%
Medii (D)8015,9%
Mici (B)509,9%
Monovolume (MPV)489,5%
Mari și de lux (E)377,4%
Mini (A)40,8%
Neclasificate30,6%
Sport30,6%
Utilitare30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46993,2%
Noi346,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29458,4%
Benzină12324,5%
Hibrid6312,5%
GPL153,0%
Electric81,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45390,1%
Companie499,7%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23145,9%
Berlină9318,5%
Berlină cu hayon9218,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7514,9%
Cupeu71,4%
Cabriolet51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7715,3%
75-109 kW22444,5%
110-149 kW15029,8%
150-219 kW367,2%
220 kW și peste81,6%
Necompletat81,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc204,0%
1000-1399 cmc6512,9%
1400-1599 cmc16332,4%
1600-1999 cmc19238,2%
2000-2999 cmc5110,1%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat81,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15517,8%
DACIA11012,6%
BMW9911,4%
OPEL738,4%
FORD627,1%
SKODA617,0%
RENAULT546,2%
AUDI495,6%
MERCEDES-BENZ414,7%
PEUGEOT404,6%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT192,2%
HYUNDAI131,5%
CITROEN91,0%
FIAT91,0%
MAZDA80,9%
VOLVO80,9%
NISSAN70,8%
LAND ROVER60,7%
SUZUKI60,7%
CHEVROLET50,6%
KIA50,6%
TOYOTA50,6%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
SAAB30,3%
SSANGYONG30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24198,4%
Export41,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4819,6%
DACIA4418,0%
VOLKSWAGEN3413,9%
RENAULT2510,2%
SKODA176,9%
FORD145,7%
DAEWOO93,7%
HYUNDAI83,3%
MERCEDES-BENZ72,9%
AUDI62,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,4%
FIAT52,0%
SEAT52,0%
CITROEN41,6%
BMW31,2%
CHEVROLET20,8%
MINI20,8%
TOYOTA20,8%
HONDA10,4%
LAND ROVER10,4%
NISSAN10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.