Noi 128 +11,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 857 +13,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 647 +5,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 105 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 91 noi nov 24: 789 rulate, prima înmatriculare dec 24: 134 noi dec 24: 848 rulate, prima înmatriculare ian 25: 105 noi ian 25: 864 rulate, prima înmatriculare feb 25: 112 noi feb 25: 936 rulate, prima înmatriculare mar 25: 93 noi mar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculare apr 25: 88 noi apr 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare mai 25: 114 noi mai 25: 894 rulate, prima înmatriculare iun 25: 165 noi iun 25: 854 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 977 rulate, prima înmatriculare aug 25: 119 noi aug 25: 774 rulate, prima înmatriculare sep 25: 146 noi sep 25: 852 rulate, prima înmatriculare oct 25: 152 noi oct 25: 873 rulate, prima înmatriculare nov 25: 112 noi nov 25: 747 rulate, prima înmatriculare dec 25: 157 noi dec 25: 687 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 589 rulate, prima înmatriculare feb 26: 126 noi feb 26: 751 rulate, prima înmatriculare mar 26: 118 noi mar 26: 736 rulate, prima înmatriculare apr 26: 98 noi apr 26: 621 rulate, prima înmatriculare mai 26: 116 noi mai 26: 614 rulate, prima înmatriculare iun 26: 110 noi iun 26: 680 rulate, prima înmatriculare iul 26: 136 noi iul 26: 674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 86 noi aug 26: 617 rulate, prima înmatriculare sep 26: 104 noi sep 26: 635 rulate, prima înmatriculare oct 26: 117 noi oct 26: 576 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 91 789 dec 24 134 848 ian 25 105 864 feb 25 112 936 mar 25 93 1.013 apr 25 88 1.042 mai 25 114 894 iun 25 165 854 iul 25 114 977 aug 25 119 774 sep 25 146 852 oct 25 152 873 nov 25 112 747 dec 25 157 687 ian 26 143 589 feb 26 126 751 mar 26 118 736 apr 26 98 621 mai 26 116 614 iun 26 110 680 iul 26 136 674 aug 26 86 617 sep 26 104 635 oct 26 117 576
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 10 rulate, prima înmatriculare 2005: 15 rulate, prima înmatriculare 2006: 20 rulate, prima înmatriculare 2007: 23 rulate, prima înmatriculare 2008: 19 rulate, prima înmatriculare 2009: 23 rulate, prima înmatriculare 2010: 21 rulate, prima înmatriculare 2011: 55 rulate, prima înmatriculare 2012: 52 rulate, prima înmatriculare 2013: 58 rulate, prima înmatriculare 2014: 52 rulate, prima înmatriculare 2015: 49 rulate, prima înmatriculare 2016: 48 rulate, prima înmatriculare 2017: 68 rulate, prima înmatriculare 2018: 76 rulate, prima înmatriculare 2019: 115 rulate, prima înmatriculare 2020: 86 rulate, prima înmatriculare 2021: 27 rulate, prima înmatriculare 2022: 19 rulate, prima înmatriculare 2023: 90 noi 2023: 9 rulate, prima înmatriculare 2024: 38 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 2 2000 0 1 2001 0 0 2002 0 3 2003 0 5 2004 0 10 2005 0 15 2006 0 20 2007 0 23 2008 0 19 2009 0 23 2010 0 21 2011 0 55 2012 0 52 2013 0 58 2014 0 52 2015 0 49 2016 0 48 2017 0 68 2018 0 76 2019 0 115 2020 0 86 2021 0 27 2022 0 19 2023 90 9 2024 38 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă XC60 410 41,6% XC90 140 14,2% V40 91 9,2% XC40 80 8,1% V60 79 8,0% V50 53 5,4% S60 26 2,6% S90 22 2,2% S40 20 2,0% V90 17 1,7%
Toate (20) Modele: valoare, vehicule, cotă EX30 11 1,1% V70 11 1,1% C30 6 0,6% C40 4 0,4% Model necompletat 4 0,4% S80 4 0,4% XC70 3 0,3% C70 2 0,2% 940 1 0,1% B18 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 648 65,8% Compacte (C) 170 17,3% Medii (D) 116 11,8% Mari și de lux (E) 43 4,4% Neclasificate 6 0,6% Sport 2 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 191 19,4% Cluj 85 8,6% Suceava 50 5,1% Timiș 41 4,2% Iași 40 4,1% Bihor 39 4,0% Prahova 32 3,2% Bacău 30 3,0% Ilfov 30 3,0% Mureș 29 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Vrancea 25 2,5% Brașov 23 2,3% Constanța 23 2,3% Satu Mare 23 2,3% Sibiu 23 2,3% Maramureș 22 2,2% Neamț 20 2,0% Sălaj 20 2,0% Argeș 18 1,8% Dolj 18 1,8% Hunedoara 17 1,7% Alba 16 1,6% Botoșani 15 1,5% Arad 13 1,3% Vaslui 13 1,3% Bistrița-Năsăud 12 1,2% Harghita 12 1,2% Buzău 11 1,1% Dâmbovița 11 1,1% Galați 11 1,1% Brăila 9 0,9% Tulcea 9 0,9% Gorj 8 0,8% Covasna 7 0,7% Mehedinți 7 0,7% Olt 7 0,7% Caraș-Severin 6 0,6% Vâlcea 6 0,6% Ialomița 5 0,5% Călărași 4 0,4% Giurgiu 2 0,2% Teleorman 2 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 857 87,0% Noi 128 13,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 632 64,2% Hibrid 274 27,8% Benzină 52 5,3% Electric 27 2,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 674 68,4% Companie 311 31,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 661 67,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 242 24,6% Berlină 73 7,4% Cupeu 6 0,6% Cabriolet 2 0,2% Berlină cu hayon 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 5 0,5% 75-109 kW 179 18,2% 110-149 kW 495 50,3% 150-219 kW 191 19,4% 220 kW și peste 88 8,9% Necompletat 27 2,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 111 11,3% 1600-1999 cmc 691 70,2% 2000-2999 cmc 156 15,8% Necompletat 27 2,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.