Noi 933 -1,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 706 -8,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.541 -0,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 107 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 899 noi nov 24: 580 rulate, prima înmatriculare dec 24: 840 noi dec 24: 641 rulate, prima înmatriculare ian 25: 948 noi ian 25: 599 rulate, prima înmatriculare feb 25: 1.016 noi feb 25: 694 rulate, prima înmatriculare mar 25: 942 noi mar 25: 767 rulate, prima înmatriculare apr 25: 997 noi apr 25: 729 rulate, prima înmatriculare mai 25: 977 noi mai 25: 686 rulate, prima înmatriculare iun 25: 984 noi iun 25: 643 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.771 noi iul 25: 764 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.642 noi aug 25: 628 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.057 noi sep 25: 711 rulate, prima înmatriculare oct 25: 1.343 noi oct 25: 840 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.149 noi nov 25: 730 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.724 noi dec 25: 663 rulate, prima înmatriculare ian 26: 764 noi ian 26: 652 rulate, prima înmatriculare feb 26: 900 noi feb 26: 662 rulate, prima înmatriculare mar 26: 933 noi mar 26: 706 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.065 noi apr 26: 725 rulate, prima înmatriculare mai 26: 1.147 noi mai 26: 603 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.252 noi iun 26: 617 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1.250 noi iul 26: 613 rulate, prima înmatriculare aug 26: 1.240 noi aug 26: 511 rulate, prima înmatriculare sep 26: 1.449 noi sep 26: 515 rulate, prima înmatriculare oct 26: 1.458 noi oct 26: 548 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 899 580 dec 24 840 641 ian 25 948 599 feb 25 1.016 694 mar 25 942 767 apr 25 997 729 mai 25 977 686 iun 25 984 643 iul 25 1.771 764 aug 25 1.642 628 sep 25 1.057 711 oct 25 1.343 840 nov 25 1.149 730 dec 25 1.724 663 ian 26 764 652 feb 26 900 662 mar 26 933 706 apr 26 1.065 725 mai 26 1.147 603 iun 26 1.252 617 iul 26 1.250 613 aug 26 1.240 511 sep 26 1.449 515 oct 26 1.458 548
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2002: 15 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 8 rulate, prima înmatriculare 2004: 9 rulate, prima înmatriculare 2005: 11 rulate, prima înmatriculare 2006: 15 rulate, prima înmatriculare 2007: 10 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 15 rulate, prima înmatriculare 2010: 16 rulate, prima înmatriculare 2011: 16 rulate, prima înmatriculare 2012: 16 rulate, prima înmatriculare 2013: 19 rulate, prima înmatriculare 2014: 23 rulate, prima înmatriculare 2015: 25 rulate, prima înmatriculare 2016: 35 rulate, prima înmatriculare 2017: 45 rulate, prima înmatriculare 2018: 42 rulate, prima înmatriculare 2019: 70 rulate, prima înmatriculare 2020: 58 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 noi 2021: 110 rulate, prima înmatriculare 2022: 68 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 rulate, prima înmatriculare 2024: 4 noi 2024: 22 rulate, prima înmatriculare 2025: 650 noi 2025: 11 rulate, prima înmatriculare 2026: 277 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 15 2002 0 4 2003 0 8 2004 0 9 2005 0 11 2006 0 15 2007 0 10 2008 0 13 2009 0 15 2010 0 16 2011 0 16 2012 0 16 2013 0 19 2014 0 23 2015 0 25 2016 0 35 2017 0 45 2018 0 42 2019 0 70 2020 0 58 2021 2 110 2022 0 68 2023 0 30 2024 4 22 2025 650 11 2026 277 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă COROLLA 514 31,4% RAV4 266 16,2% C-HR 233 14,2% YARIS CROSS 179 10,9% YARIS 152 9,3% AURIS 74 4,5% LAND CRUISER 41 2,5% AVENSIS 35 2,1% CAMRY 28 1,7% PRIUS 26 1,6%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă AYGO 17 1,0% PRIUS PLUS 15 0,9% AYGO X 10 0,6% PROACE 10 0,6% PROACE CITY 9 0,5% VERSO 8 0,5% Model necompletat 4 0,2% GR YARIS 3 0,2% TOYOTAS C-HR 3 0,2% BZ4X 2 0,1% COROLLA VERSO 2 0,1% IQ 2 0,1% AVENSIS VERSO 1 0,1% CELICA 1 0,1% GR86 1 0,1% GT86 1 0,1% HIGHLANDER 1 0,1% URBAN CRUISER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 733 44,7% Compacte (C) 614 37,5% Mici (B) 152 9,3% Medii (D) 63 3,8% Monovolume (MPV) 45 2,7% Mini (A) 19 1,2% Neclasificate 7 0,4% Sport 6 0,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 572 34,9% Cluj 113 6,9% Ilfov 111 6,8% Iași 89 5,4% Brașov 67 4,1% Dolj 44 2,7% Timiș 43 2,6% Suceava 39 2,4% Bihor 31 1,9% Neamț 31 1,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Argeș 28 1,7% Galați 28 1,7% Prahova 28 1,7% Bacău 27 1,6% Constanța 27 1,6% Maramureș 25 1,5% Mureș 25 1,5% Bistrița-Năsăud 23 1,4% Vrancea 23 1,4% Satu Mare 20 1,2% Botoșani 19 1,2% Harghita 19 1,2% Buzău 16 1,0% Sălaj 16 1,0% Sibiu 16 1,0% Alba 15 0,9% Arad 15 0,9% Vâlcea 14 0,9% Dâmbovița 13 0,8% Teleorman 11 0,7% Hunedoara 10 0,6% Tulcea 10 0,6% Vaslui 10 0,6% Giurgiu 9 0,5% Olt 9 0,5% Brăila 8 0,5% Caraș-Severin 8 0,5% Ialomița 8 0,5% Covasna 7 0,4% Gorj 7 0,4% Călărași 4 0,2% Mehedinți 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 933 56,9% Rulate, prima înmatriculare 706 43,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 1.411 86,1% Motorină 134 8,2% Benzină 87 5,3% Electric 4 0,2% GPL 2 0,1% GNC/GNL 1 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 934 57,0% Companie 705 43,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 572 34,9% Break 408 24,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 401 24,5% Berlină 253 15,4% Cupeu 5 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.067 65,1% 75-109 kW 174 10,6% 110-149 kW 366 22,3% 150-219 kW 26 1,6% 220 kW și peste 2 0,1% Necompletat 4 0,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 27 1,6% 1000-1399 cmc 33 2,0% 1400-1599 cmc 337 20,6% 1600-1999 cmc 924 56,4% 2000-2999 cmc 313 19,1% 3000 cmc și peste 1 0,1% Necompletat 4 0,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.