Înmatriculări în județul Vaslui, martie 2026

Noi30-37,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare396-13,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări887-5,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 26 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 3 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200304
200405
200507
2006016
2007015
2008029
2009016
2010022
2011037
2012031
2013035
2014034
2015030
2016026
2017016
2018014
2019019
202008
2021013
2022010
202301
202413
2025262
202630

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9121,4%
BMW4911,5%
AUDI429,9%
DACIA409,4%
MERCEDES-BENZ276,3%
RENAULT225,2%
FORD174,0%
HYUNDAI163,8%
NISSAN163,8%
OPEL153,5%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA143,3%
KIA112,6%
TOYOTA102,3%
PEUGEOT71,6%
SEAT71,6%
VOLVO71,6%
MAZDA61,4%
CITROEN40,9%
TESLA40,9%
CHEVROLET30,7%
SUZUKI30,7%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
LAND ROVER20,5%
MG20,5%
MITSUBISHI20,5%
CHERY10,2%
FIAT10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER286,6%
VOLKSWAGEN GOLF235,4%
VOLKSWAGEN PASSAT163,8%
BMW SERIA 3143,3%
BMW SERIA 5143,3%
AUDI Q5112,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,6%
NISSAN QASHQAI102,4%
AUDI A692,1%
HYUNDAI TUCSON92,1%
Toate (147)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A481,9%
RENAULT MEGANE81,9%
SKODA OCTAVIA81,9%
DACIA SANDERO71,7%
VOLKSWAGEN POLO71,7%
FORD KUGA61,4%
OPEL ASTRA61,4%
VOLKSWAGEN CADDY61,4%
VOLKSWAGEN TOURAN61,4%
AUDI A351,2%
BMW X351,2%
FORD FOCUS51,2%
KIA SPORTAGE51,2%
VOLKSWAGEN SHARAN51,2%
VOLVO XC6051,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
MERCEDES-BENZ GLC40,9%
NISSAN X-TRAIL40,9%
AUDI Q730,7%
BMW SERIA 130,7%
BMW X530,7%
CITROEN C4 PICASSO30,7%
DACIA LOGAN30,7%
MAZDA CX-530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
OPEL MOKKA30,7%
RENAULT CLIO30,7%
SEAT IBIZA30,7%
SKODA SUPERB30,7%
TOYOTA RAV430,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
AUDI A520,5%
AUDI Q320,5%
BMW SERIA 420,5%
BMW SERIA 720,5%
BMW X120,5%
FORD FIESTA20,5%
HYUNDAI I3020,5%
HYUNDAI SANTA FE20,5%
JEEP RENEGADE20,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
OPEL CORSA20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
PEUGEOT 300820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA FABIA20,5%
TESLA MODEL 320,5%
TESLA MODEL Y20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
VOLVO V6020,5%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q810,2%
BMW ALPINA XB710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X610,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C310,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN ID 410,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16538,7%
Compacte (C)7918,5%
Medii (D)6114,3%
Monovolume (MPV)4510,6%
Mici (B)378,7%
Mari și de lux (E)296,8%
Neclasificate30,7%
Mini (A)30,7%
Sport20,5%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39693,0%
Noi307,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27664,8%
Benzină9422,1%
Hibrid419,6%
Electric81,9%
GPL71,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39191,8%
Companie358,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21350,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8920,9%
Berlină cu hayon6515,3%
Berlină5512,9%
Cabriolet20,5%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5613,1%
75-109 kW20748,6%
110-149 kW11827,7%
150-219 kW266,1%
220 kW și peste112,6%
Necompletat81,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,8%
1000-1399 cmc4811,3%
1400-1599 cmc11527,0%
1600-1999 cmc18343,0%
2000-2999 cmc5613,1%
3000 cmc și peste40,9%
Necompletat81,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22425,3%
AUDI889,9%
DACIA778,7%
BMW768,6%
SKODA637,1%
OPEL566,3%
MERCEDES-BENZ505,6%
FORD495,5%
RENAULT364,1%
SEAT242,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA222,5%
HYUNDAI202,3%
PEUGEOT192,1%
KIA101,1%
FIAT91,0%
NISSAN70,8%
DAEWOO60,7%
SMART60,7%
SUZUKI60,7%
LAND ROVER50,6%
VOLVO50,6%
MAZDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
ALFA ROMEO30,3%
CITROEN30,3%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
STEYR PUCH10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4597,8%
Export12,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN919,6%
OPEL817,4%
DACIA715,2%
DAEWOO510,9%
RENAULT48,7%
FORD36,5%
SKODA36,5%
AUDI24,3%
MERCEDES-BENZ24,3%
BMW12,2%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA12,2%
PEUGEOT12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.