Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, martie 2026

Noi37-22,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare716-3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări927+3,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri74

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 28 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 6 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002016
200202
200305
2004013
2005025
2006037
2007037
2008043
2009037
2010038
2011080
2012057
2013044
2014047
2015047
2016047
2017030
2018019
2019019
2020025
2021024
2022010
202308
202434
2025282
202660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14018,6%
BMW10513,9%
AUDI9813,0%
FORD496,5%
SKODA405,3%
MERCEDES-BENZ374,9%
DACIA354,6%
RENAULT354,6%
TOYOTA233,1%
NISSAN212,8%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI202,7%
SEAT192,5%
OPEL152,0%
VOLVO152,0%
HYUNDAI131,7%
MITSUBISHI121,6%
CITROEN101,3%
KIA91,2%
LAND ROVER81,1%
MAZDA81,1%
PEUGEOT81,1%
MG60,8%
CHEVROLET40,5%
FIAT30,4%
TESLA30,4%
CHERY20,3%
CUPRA20,3%
HONDA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JAECOO10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
PUCH10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4435,8%
VOLKSWAGEN GOLF364,8%
VOLKSWAGEN PASSAT273,6%
BMW SERIA 3233,1%
DACIA DUSTER233,1%
BMW X3222,9%
SKODA OCTAVIA182,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,4%
FORD FOCUS172,3%
BMW SERIA 5162,1%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X1141,9%
VOLKSWAGEN TOURAN131,7%
AUDI A3121,6%
AUDI A5121,6%
AUDI A6121,6%
NISSAN QASHQAI111,5%
SUZUKI GRAND VITARA111,5%
VOLKSWAGEN POLO111,5%
RENAULT MEGANE101,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG101,3%
BMW SERIA 191,2%
SKODA FABIA91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
AUDI Q570,9%
SEAT IBIZA70,9%
VOLVO XC6070,9%
BMW X460,8%
FORD FIESTA60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
RENAULT KADJAR60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
VOLVO V4060,8%
BMW SERIA 450,7%
FORD MONDEO50,7%
MITSUBISHI OUTLANDER50,7%
NISSAN X-TRAIL50,7%
OPEL ASTRA50,7%
TOYOTA COROLLA50,7%
CHEVROLET CAPTIVA40,5%
DACIA SANDERO40,5%
FORD C-MAX40,5%
FORD TOURNEO CONNECT40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL CORSA40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SEAT LEON40,5%
TOYOTA AVENSIS40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
AUDI Q330,4%
DACIA LOGAN30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MAZDA 330,4%
MG HS30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
RENAULT CLIO30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SKODA YETI30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
AUDI A820,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CHERY TIGGO420,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG MG420,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT ATECA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI SQ710,1%
BMW 250010,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT QUBO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
JAECOO JAECOO710,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SORENTO10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-3010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27336,3%
Compacte (C)15921,1%
Medii (D)13718,2%
Monovolume (MPV)638,4%
Mici (B)628,2%
Mari și de lux (E)405,3%
Neclasificate81,1%
Utilitare50,7%
Sport40,5%
Mini (A)20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71695,1%
Noi374,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55774,0%
Benzină12216,2%
Hibrid597,8%
Electric141,9%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68791,2%
Companie668,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41655,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11715,5%
Berlină cu hayon11315,0%
Berlină8811,7%
Cupeu141,9%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10013,3%
75-109 kW32543,2%
110-149 kW25133,3%
150-219 kW456,0%
220 kW și peste182,4%
Necompletat141,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc101,3%
1000-1399 cmc577,6%
1400-1599 cmc18324,3%
1600-1999 cmc39452,3%
2000-2999 cmc9012,0%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat141,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21122,8%
BMW11712,6%
AUDI9710,5%
FORD828,8%
DACIA555,9%
MERCEDES-BENZ465,0%
SKODA414,4%
OPEL343,7%
RENAULT313,3%
SUZUKI272,9%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA192,0%
PEUGEOT181,9%
HYUNDAI171,8%
VOLVO171,8%
SEAT141,5%
NISSAN131,4%
MITSUBISHI101,1%
CITROEN91,0%
JEEP91,0%
LAND ROVER70,8%
MAZDA70,8%
SMART70,8%
KIA50,5%
FIAT40,4%
JAGUAR40,4%
CHEVROLET30,3%
HONDA30,3%
LEXUS30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
MG20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
DS10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4256,8%
Export3243,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1621,6%
BMW810,8%
FORD79,5%
MERCEDES-BENZ79,5%
OPEL79,5%
AUDI68,1%
DACIA68,1%
PORSCHE34,1%
RENAULT34,1%
JEEP22,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,7%
CITROEN11,4%
FIAT11,4%
HYUNDAI11,4%
LAND ROVER11,4%
PEUGEOT11,4%
SKODA11,4%
TOYOTA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.