Înmatriculări în județul Dâmbovița, martie 2026

Noi62+8,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare776+3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.858+11,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 75 rulate, prima înmatriculare2015: 67 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 46 rulate, prima înmatriculare2020: 31 rulate, prima înmatriculare2021: 40 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 48 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 11 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200202
200305
200407
2005016
2006022
2007015
2008025
2009033
2010051
2011070
2012054
2013043
2014075
2015067
2016046
2017037
2018041
2019046
2020031
2021040
2022022
202307
202438
2025483
2026110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15017,9%
DACIA10412,4%
BMW8810,5%
RENAULT8510,1%
MERCEDES-BENZ556,6%
AUDI526,2%
SKODA485,7%
FORD435,1%
NISSAN323,8%
OPEL313,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT253,0%
SEAT151,8%
TOYOTA131,6%
HYUNDAI121,4%
KIA121,4%
FIAT70,8%
VOLVO70,8%
CITROEN60,7%
CHERY50,6%
LAND ROVER50,6%
MAZDA50,6%
MITSUBISHI50,6%
SUZUKI50,6%
BYD40,5%
PORSCHE40,5%
DS30,4%
JAGUAR30,4%
MINI30,4%
CUPRA20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DFSK10,1%
JEEP10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF536,4%
DACIA DUSTER475,6%
DACIA LOGAN313,7%
RENAULT MEGANE303,6%
VOLKSWAGEN PASSAT303,6%
SKODA OCTAVIA293,5%
BMW SERIA 3283,4%
NISSAN QASHQAI242,9%
BMW SERIA 5202,4%
RENAULT CLIO202,4%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4192,3%
FORD FOCUS161,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,8%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
DACIA SANDERO131,6%
RENAULT KADJAR121,4%
OPEL ASTRA111,3%
BMW SERIA 191,1%
BMW X391,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
SEAT LEON91,1%
AUDI A381,0%
DACIA DOKKER81,0%
KIA SPORTAGE81,0%
RENAULT SCENIC81,0%
SKODA FABIA81,0%
AUDI A570,8%
AUDI A670,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
BMW X660,7%
MERCEDES-BENZ VITO60,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
FORD MONDEO50,6%
MERCEDES-BENZ CLA50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
OPEL INSIGNIA50,6%
PEUGEOT 30850,6%
PEUGEOT 50850,6%
RENAULT TALISMAN50,6%
SKODA SUPERB50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
AUDI Q340,5%
AUDI Q540,5%
BMW SERIA 440,5%
CHERY TIGGO440,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 300840,5%
BMW X130,4%
BMW X430,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI I3030,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL ZAFIRA TOURER30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO XC6030,4%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C320,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD EDGE20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MINI ONE20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI SQ210,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL10,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO810,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DFSK E510,1%
DS DS310,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA VENGA10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,1%
MITSUBISHI MONTERO10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24829,6%
Compacte (C)20924,9%
Medii (D)13015,5%
Mici (B)11513,7%
Monovolume (MPV)678,0%
Mari și de lux (E)404,8%
Mini (A)121,4%
Sport81,0%
Neclasificate50,6%
Utilitare40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77692,6%
Noi627,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45153,8%
Benzină26531,6%
Hibrid9311,1%
GPL202,4%
Electric81,0%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76090,7%
Companie789,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40248,0%
Berlină cu hayon14917,8%
Berlină13916,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12815,3%
Cabriolet111,3%
Cupeu91,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17621,0%
75-109 kW38746,2%
110-149 kW20724,7%
150-219 kW485,7%
220 kW și peste121,4%
Necompletat81,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc576,8%
1000-1399 cmc15718,7%
1400-1599 cmc25730,7%
1600-1999 cmc29535,2%
2000-2999 cmc617,3%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat81,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36419,6%
DACIA25913,9%
BMW19810,7%
OPEL1679,0%
RENAULT1387,4%
SKODA1357,3%
FORD1176,3%
AUDI1055,7%
MERCEDES-BENZ744,0%
SEAT442,4%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI281,5%
PEUGEOT271,5%
FIAT231,2%
CITROEN181,0%
NISSAN181,0%
CHEVROLET170,9%
TOYOTA170,9%
SUZUKI130,7%
VOLVO100,5%
LAND ROVER90,5%
MAZDA90,5%
MINI90,5%
HONDA80,4%
KIA80,4%
ALFA ROMEO60,3%
JEEP60,3%
MITSUBISHI50,3%
PORSCHE50,3%
DAEWOO40,2%
DODGE30,2%
DS20,1%
LEXUS20,1%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8260,7%
Export5339,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2820,7%
BMW2417,8%
OPEL1410,4%
MERCEDES-BENZ107,4%
AUDI96,7%
DACIA96,7%
RENAULT85,9%
SKODA85,9%
FORD75,2%
SEAT43,0%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA32,2%
PEUGEOT21,5%
ALFA ROMEO10,7%
CITROEN10,7%
DAEWOO10,7%
HONDA10,7%
JEEP10,7%
MAZDA10,7%
MITSUBISHI10,7%
NISSAN10,7%
SUZUKI10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.