Înmatriculări în județul Mureș, martie 2026

Noi285+117,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.068-13,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.542-15,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri353

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2002: 24 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 60 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 89 rulate, prima înmatriculare2013: 72 rulate, prima înmatriculare2014: 74 rulate, prima înmatriculare2015: 67 rulate, prima înmatriculare2016: 66 rulate, prima înmatriculare2017: 63 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 46 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 217 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 66 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002024
200207
2003017
2004022
2005035
2006035
2007038
2008045
2009060
2010057
2011084
2012089
2013072
2014074
2015067
2016066
2017063
2018043
2019042
2020033
2021046
2022025
2023011
202428
20252175
2026660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA23917,7%
VOLKSWAGEN20615,2%
AUDI14210,5%
BMW1138,4%
MERCEDES-BENZ695,1%
RENAULT685,0%
SKODA685,0%
OPEL634,7%
FORD564,1%
NISSAN513,8%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI372,7%
HYUNDAI342,5%
TOYOTA251,8%
PEUGEOT191,4%
SEAT171,3%
VOLVO171,3%
MITSUBISHI151,1%
MAZDA141,0%
CITROEN120,9%
BYD100,7%
KIA100,7%
TESLA80,6%
FIAT70,5%
CHERY60,4%
MINI60,4%
CUPRA50,4%
JEEP40,3%
LAND ROVER40,3%
MG40,3%
DS30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHEVROLET20,1%
HONDA20,1%
JAGUAR20,1%
SMART20,1%
SUBARU20,1%
ABARTH10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
ZEEKR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA BIGSTER1077,9%
VOLKSWAGEN GOLF554,1%
DACIA DUSTER523,9%
AUDI A4443,3%
VOLKSWAGEN PASSAT433,2%
DACIA SANDERO382,8%
SKODA OCTAVIA372,7%
AUDI A6332,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN282,1%
BMW SERIA 3272,0%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA JOGGER241,8%
OPEL ASTRA221,6%
BMW X3211,6%
NISSAN QASHQAI201,5%
BMW SERIA 5191,4%
FORD FOCUS191,4%
VOLKSWAGEN TOURAN191,4%
AUDI Q5181,3%
RENAULT CLIO181,3%
HYUNDAI TUCSON161,2%
AUDI A3151,1%
AUDI Q3141,0%
VOLKSWAGEN POLO141,0%
RENAULT MEGANE131,0%
BMW X1120,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,9%
DACIA LOGAN110,8%
FORD KUGA110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E110,8%
OPEL CORSA110,8%
SKODA SUPERB110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
NISSAN JUKE100,7%
SUZUKI GRAND VITARA100,7%
BMW SERIA 190,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
NISSAN QASHQAI+290,7%
RENAULT KADJAR90,7%
SKODA FABIA90,7%
MITSUBISHI ASX80,6%
NISSAN X-TRAIL80,6%
TOYOTA YARIS CROSS80,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,6%
AUDI A570,5%
MAZDA 370,5%
RENAULT CAPTUR70,5%
SEAT IBIZA70,5%
FORD FIESTA60,4%
KIA SPORTAGE60,4%
SUZUKI JIMNY60,4%
SUZUKI VITARA60,4%
TOYOTA RAV460,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,4%
BMW X450,4%
BYD SEAL U50,4%
CHERY TIGGO450,4%
CUPRA FORMENTOR50,4%
FORD PUMA50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MAZDA CX-550,4%
OPEL MERIVA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
SKODA KAROQ50,4%
SUZUKI S-CROSS50,4%
VOLVO XC6050,4%
BMW SERIA 740,3%
BMW X640,3%
HYUNDAI I3040,3%
HYUNDAI KONA40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
OPEL MOKKA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SEAT ALHAMBRA40,3%
SEAT LEON40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
BMW SERIA 430,2%
BMW X530,2%
CITROEN C230,2%
CITROEN C430,2%
DACIA DOKKER30,2%
FIAT 50030,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
MITSUBISHI PAJERO30,2%
OPEL GRANDLAND30,2%
OPEL VIVARO30,2%
PEUGEOT 20830,2%
PEUGEOT 50830,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
SUZUKI SX430,2%
TESLA MODEL S30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN ID 430,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO XC4030,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI A120,1%
AUDI A720,1%
AUDI Q720,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW X220,1%
BYD ATTO 220,1%
BYD DOLPHIN SURF20,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C4 PICASSO20,1%
DACIA LODGY20,1%
DACIA SPRING20,1%
DS DS720,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD GALAXY20,1%
FORD TRANSIT20,1%
FORD TRANSIT CUSTOM20,1%
JEEP WRANGLER20,1%
KIA NIRO20,1%
MERCEDES-BENZ ML20,1%
MG HS20,1%
MINI COOPER20,1%
NISSAN MICRA20,1%
OPEL TIGRA20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
PEUGEOT 500820,1%
RENAULT AUSTRAL20,1%
RENAULT KANGOO20,1%
RENAULT TALISMAN20,1%
RENAULT ZOE20,1%
SKODA RAPID20,1%
SKODA YETI20,1%
SUZUKI IGNIS20,1%
SUZUKI SWACE20,1%
TOYOTA AVENSIS20,1%
TOYOTA COROLLA20,1%
VOLKSWAGEN EOS20,1%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,1%
VOLKSWAGEN JETTA20,1%
VOLKSWAGEN SHARAN20,1%
VOLVO V4020,1%
VOLVO V6020,1%
ABARTH 50010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV56441,7%
Compacte (C)23517,4%
Medii (D)16312,0%
Mici (B)15011,1%
Monovolume (MPV)1188,7%
Mari și de lux (E)805,9%
Mini (A)181,3%
Sport110,8%
Utilitare80,6%
Neclasificate60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.06878,9%
Noi28521,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină68950,9%
Benzină30822,8%
GPL17613,0%
Hibrid15011,1%
Electric302,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.04176,9%
Companie31223,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61845,7%
Berlină cu hayon34125,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23017,0%
Berlină13810,2%
Cupeu151,1%
Cabriolet110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23717,5%
75-109 kW64347,5%
110-149 kW35226,0%
150-219 kW685,0%
220 kW și peste251,8%
Necompletat282,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc604,4%
1000-1399 cmc31223,1%
1400-1599 cmc31223,1%
1600-1999 cmc50237,1%
2000-2999 cmc1309,6%
3000 cmc și peste70,5%
Necompletat302,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN37024,0%
AUDI17911,6%
BMW1187,7%
OPEL1036,7%
DACIA1026,6%
SKODA996,4%
FORD956,2%
MERCEDES-BENZ795,1%
RENAULT734,7%
PEUGEOT372,4%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI332,1%
TOYOTA322,1%
HYUNDAI221,4%
NISSAN211,4%
SEAT211,4%
VOLVO211,4%
MAZDA171,1%
CITROEN161,0%
FIAT151,0%
MITSUBISHI130,8%
CHEVROLET110,7%
LAND ROVER80,5%
HONDA70,5%
KIA60,4%
MINI60,4%
SMART60,4%
PORSCHE50,3%
SUBARU40,3%
DAIHATSU30,2%
LEXUS30,2%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
JEEP20,1%
SSANGYONG20,1%
ALFA ROMEO10,1%
BYD10,1%
CAMI10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export17750,1%
Dezmembrare17549,6%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12736,0%
VOLKSWAGEN6317,8%
OPEL298,2%
FORD205,7%
MERCEDES-BENZ133,7%
RENAULT123,4%
SKODA123,4%
BMW113,1%
TOYOTA113,1%
AUDI102,8%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN61,7%
SEAT61,7%
FIAT51,4%
MAZDA51,4%
HYUNDAI30,8%
MITSUBISHI30,8%
CHEVROLET20,6%
KIA20,6%
LAND ROVER20,6%
NISSAN20,6%
PEUGEOT20,6%
SUZUKI20,6%
DAEWOO10,3%
DAIHATSU10,3%
MINI10,3%
SSANGYONG10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.