Noi 36 +12,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 147 -31,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 618 +8,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 98 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 < 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 1 rulate, prima înmatriculare 2006: 4 rulate, prima înmatriculare 2007: 4 rulate, prima înmatriculare 2008: 4 rulate, prima înmatriculare 2009: 8 rulate, prima înmatriculare 2010: 8 rulate, prima înmatriculare 2011: 8 rulate, prima înmatriculare 2012: 10 rulate, prima înmatriculare 2013: 9 rulate, prima înmatriculare 2014: 14 rulate, prima înmatriculare 2015: 9 rulate, prima înmatriculare 2016: 7 rulate, prima înmatriculare 2017: 7 rulate, prima înmatriculare 2018: 9 rulate, prima înmatriculare 2019: 10 rulate, prima înmatriculare 2020: 6 rulate, prima înmatriculare 2021: 10 rulate, prima înmatriculare 2022: 8 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 33 noi 2026: 3 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 2 2002 0 0 2003 0 2 2004 0 2 2005 0 1 2006 0 4 2007 0 4 2008 0 4 2009 0 8 2010 0 8 2011 0 8 2012 0 10 2013 0 9 2014 0 14 2015 0 9 2016 0 7 2017 0 7 2018 0 9 2019 0 10 2020 0 6 2021 0 10 2022 0 8 2023 0 2 2024 0 3 2025 33 0 2026 3 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 25 13,7% BMW 19 10,4% AUDI 17 9,3% DACIA 16 8,7% NISSAN 12 6,6% RENAULT 12 6,6% HYUNDAI 11 6,0% TOYOTA 10 5,5% SKODA 9 4,9% PEUGEOT 6 3,3%
Toate (27) Mărci: valoare, vehicule, cotă FORD 5 2,7% MAZDA 5 2,7% MERCEDES-BENZ 5 2,7% OPEL 5 2,7% VOLVO 5 2,7% KIA 4 2,2% SEAT 3 1,6% SUZUKI 3 1,6% LAND ROVER 2 1,1% MITSUBISHI 2 1,1% CITROEN 1 0,5% DS 1 0,5% GEELY 1 0,5% JAGUAR 1 0,5% OMODA 1 0,5% PORSCHE 1 0,5% VOLKSWAGEN,VW 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA DUSTER 10 5,6% NISSAN QASHQAI 7 3,9% BMW X3 6 3,3% SKODA OCTAVIA 6 3,3% VOLKSWAGEN GOLF 6 3,3% VOLKSWAGEN POLO 5 2,8% AUDI A6 4 2,2% HYUNDAI KONA 4 2,2% PEUGEOT 3008 4 2,2% VOLKSWAGEN PASSAT 4 2,2%
Toate (101) Modele: valoare, vehicule, cotă AUDI A4 3 1,7% BMW SERIA 3 3 1,7% BMW SERIA 5 3 1,7% DACIA LOGAN 3 1,7% KIA XCEED 3 1,7% NISSAN JUKE 3 1,7% RENAULT KADJAR 3 1,7% TOYOTA COROLLA 3 1,7% TOYOTA YARIS CROSS 3 1,7% VOLVO XC60 3 1,7% AUDI A3 2 1,1% AUDI A5 2 1,1% AUDI Q3 2 1,1% BMW X1 2 1,1% HYUNDAI I20 2 1,1% HYUNDAI I30 2 1,1% NISSAN QASHQAI+2 2 1,1% RENAULT ARKANA 2 1,1% RENAULT CLIO 2 1,1% SKODA SUPERB 2 1,1% SUZUKI VITARA 2 1,1% TOYOTA YARIS 2 1,1% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 1,1% AUDI A1 1 0,6% AUDI Q5 1 0,6% AUDI Q8 1 0,6% AUDI TT 1 0,6% BMW SERIA 2 1 0,6% BMW X6 1 0,6% CITROEN C5 1 0,6% DACIA BIGSTER 1 0,6% DACIA LODGY 1 0,6% DACIA SANDERO 1 0,6% DS DS7 1 0,6% FORD FOCUS 1 0,6% FORD KUGA 1 0,6% FORD PUMA 1 0,6% FORD S-MAX 1 0,6% FORD TUDOR 1 0,6% GEELY CITYRAY 1 0,6% HYUNDAI IX35 1 0,6% HYUNDAI SANTA FE 1 0,6% HYUNDAI TUCSON 1 0,6% JAGUAR F-PACE 1 0,6% KIA SPORTAGE 1 0,6% LAND ROVER DISCOVERY 1 0,6% LAND ROVER RANGE ROVER VELAR 1 0,6% MAZDA 6 1 0,6% MAZDA CX-3 1 0,6% MAZDA CX-30 1 0,6% MAZDA CX-5 1 0,6% MAZDA CX-60 1 0,6% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,6% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,6% MERCEDES-BENZ CLASA E 1 0,6% MERCEDES-BENZ GLB 1 0,6% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,6% MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 1 0,6% MITSUBISHI SPACE STAR 1 0,6% OMODA 9 1 0,6% OPEL ASTRA 1 0,6% OPEL CORSA 1 0,6% OPEL MOKKA 1 0,6% OPEL SIGNUM 1 0,6% OPEL ZAFIRA TOURER 1 0,6% PEUGEOT 308 1 0,6% PEUGEOT 407 1 0,6% PORSCHE 911 1 0,6% RENAULT CAPTUR 1 0,6% RENAULT KANGOO 1 0,6% RENAULT KOLEOS 1 0,6% RENAULT MEGANE 1 0,6% RENAULT ZOE 1 0,6% SEAT ALTEA 1 0,6% SEAT ARONA 1 0,6% SEAT IBIZA 1 0,6% SKODA KAMIQ 1 0,6% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,6% TOYOTA C-HR 1 0,6% TOYOTA RAV4 1 0,6% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,6% VOLKSWAGEN GOLF VARIANT 1 0,6% VOLKSWAGEN ID 4 1 0,6% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,6% VOLKSWAGEN SCIROCCO 1 0,6% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,6% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,6% VOLKSWAGEN TOURAN 1 0,6% VOLKSWAGEN,VW TIGUAN 1 0,6% VOLVO V70 1 0,6% VOLVO XC40 1 0,6%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 93 50,8% Compacte (C) 28 15,3% Mici (B) 19 10,4% Medii (D) 19 10,4% Mari și de lux (E) 8 4,4% Monovolume (MPV) 7 3,8% Neclasificate 5 2,7% Sport 3 1,6% Mini (A) 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 147 80,3% Noi 36 19,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 84 45,9% Benzină 57 31,1% Hibrid 35 19,1% GPL 5 2,7% Electric 2 1,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 171 93,4% Companie 12 6,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 78 42,6% Berlină cu hayon 39 21,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 36 19,7% Berlină 25 13,7% Cupeu 4 2,2% Cabriolet 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 36 19,7% 75-109 kW 72 39,3% 110-149 kW 59 32,2% 150-219 kW 6 3,3% 220 kW și peste 8 4,4% Necompletat 2 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 11 6,0% 1000-1399 cmc 29 15,8% 1400-1599 cmc 57 31,1% 1600-1999 cmc 62 33,9% 2000-2999 cmc 21 11,5% 3000 cmc și peste 1 0,5% Necompletat 2 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.