Înmatriculări în județul Galați, martie 2026

Noi79-29,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare644-22,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.463+5,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri190

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 45 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 32 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 65 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 14 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200203
2003010
2004010
2005017
2006017
2007023
2008024
2009032
2010035
2011052
2012045
2013042
2014037
2015037
2016045
2017039
2018031
2019025
2020033
2021026
2022032
2023010
202403
2025659
2026140

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12317,0%
BMW8311,5%
MERCEDES-BENZ618,4%
RENAULT588,0%
AUDI567,7%
DACIA446,1%
SKODA304,1%
TOYOTA283,9%
FORD273,7%
HYUNDAI273,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL233,2%
NISSAN223,0%
KIA172,4%
VOLVO162,2%
PEUGEOT131,8%
SEAT111,5%
MAZDA91,2%
FIAT81,1%
SUZUKI71,0%
BYD60,8%
CITROEN60,8%
CHERY50,7%
MINI50,7%
PORSCHE40,6%
TESLA40,6%
CHEVROLET30,4%
HONDA30,4%
MG30,4%
DS20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
GEELY10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MAHINDRA10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF385,3%
VOLKSWAGEN PASSAT253,5%
DACIA DUSTER223,1%
BMW SERIA 3212,9%
RENAULT MEGANE202,8%
SKODA OCTAVIA192,6%
BMW SERIA 5182,5%
AUDI A6172,4%
BMW X3172,4%
NISSAN QASHQAI172,4%
Toate (214)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4141,9%
HYUNDAI TUCSON131,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,5%
OPEL ASTRA111,5%
RENAULT KADJAR111,5%
TOYOTA COROLLA101,4%
AUDI Q591,2%
MERCEDES-BENZ GLE91,2%
VOLKSWAGEN POLO91,2%
FORD KUGA81,1%
DACIA LODGY71,0%
DACIA SANDERO71,0%
FORD FOCUS71,0%
BMW SERIA 160,8%
RENAULT CLIO60,8%
RENAULT KOLEOS60,8%
TOYOTA YARIS60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
VOLKSWAGEN SHARAN60,8%
AUDI A350,7%
BMW X150,7%
DACIA LOGAN50,7%
HYUNDAI I3050,7%
HYUNDAI KONA50,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
AUDI A540,6%
BMW X640,6%
BYD SEAL U40,6%
CHERY TIGGO440,6%
KIA CEED40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MAZDA 340,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLVO XC6040,6%
AUDI A830,4%
BMW X530,4%
FORD PUMA30,4%
KIA SORENTO30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MINI COOPER30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT ESPACE30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SEAT LEON30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
BMW SERIA 220,3%
BMW X420,3%
BYD DOLPHIN SURF20,3%
CHEVROLET SPARK20,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FIAT 500X20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI I2020,3%
KIA OPTIMA20,3%
KIA STONIC20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG ZS20,3%
MINI ONE20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL CROSSLAND20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN TOURAN20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO S9020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X710,1%
BMW XM10,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DS DS310,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA XCEED10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LANCIA DELTA10,1%
MAHINDRA XUV 50010,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26436,5%
Compacte (C)16823,2%
Medii (D)9613,3%
Mici (B)598,2%
Mari și de lux (E)598,2%
Monovolume (MPV)598,2%
Mini (A)60,8%
Sport60,8%
Neclasificate30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64489,1%
Noi7910,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40055,3%
Benzină17323,9%
Hibrid12917,8%
Electric131,8%
GPL81,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64388,9%
Companie8011,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34347,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13518,7%
Berlină12216,9%
Berlină cu hayon10514,5%
Cabriolet91,2%
Cupeu91,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11115,4%
75-109 kW30542,2%
110-149 kW22431,0%
150-219 kW496,8%
220 kW și peste212,9%
Necompletat131,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc202,8%
1000-1399 cmc9513,1%
1400-1599 cmc20828,8%
1600-1999 cmc29140,2%
2000-2999 cmc8712,0%
3000 cmc și peste91,2%
Necompletat131,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29119,9%
DACIA16911,6%
BMW1389,4%
FORD1127,7%
AUDI1097,5%
MERCEDES-BENZ916,2%
OPEL906,2%
SKODA875,9%
RENAULT845,7%
HYUNDAI332,3%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT271,8%
FIAT251,7%
MAZDA211,4%
SEAT211,4%
TOYOTA191,3%
KIA181,2%
NISSAN141,0%
VOLVO141,0%
CITROEN130,9%
PORSCHE120,8%
CHEVROLET90,6%
LAND ROVER90,6%
SUZUKI90,6%
HONDA50,3%
MITSUBISHI50,3%
SMART50,3%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
LANCIA30,2%
LEXUS30,2%
MG30,2%
SSANGYONG30,2%
SUBARU30,2%
TESLA30,2%
DAEWOO20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAECOO10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14676,8%
Export4423,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3518,4%
OPEL2412,6%
FORD2010,5%
DACIA189,5%
AUDI136,8%
BMW105,3%
RENAULT105,3%
MERCEDES-BENZ94,7%
SKODA63,2%
CHEVROLET52,6%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO52,6%
FIAT52,6%
TOYOTA52,6%
HYUNDAI42,1%
CITROEN31,6%
NISSAN31,6%
SEAT31,6%
ALFA ROMEO21,1%
MAZDA21,1%
PEUGEOT21,1%
GEELY10,5%
LAND ROVER10,5%
MINI10,5%
MITSUBISHI10,5%
PORSCHE10,5%
SMART10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.