Înmatriculări în județul Constanța, martie 2026

Noi286+11,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare746-16,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.496-13,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri224

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 2 noi2017: 63 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 49 rulate, prima înmatriculare2021: 47 rulate, prima înmatriculare2022: 41 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 16 rulate, prima înmatriculare2025: 249 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 30 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200207
200306
200405
200509
2006019
2007024
2008016
2009018
2010035
2011053
2012057
2013036
2014038
2015043
2016044
2017263
2018041
2019041
2020049
2021047
2022041
2023016
2024516
202524910
2026300

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15114,6%
MERCEDES-BENZ848,1%
BMW817,8%
AUDI807,8%
SKODA747,2%
NISSAN626,0%
DACIA525,0%
PEUGEOT484,7%
RENAULT454,4%
FORD424,1%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI363,5%
TOYOTA272,6%
VOLVO272,6%
MAZDA232,2%
SUZUKI232,2%
CHERY181,7%
SEAT181,7%
OPEL161,6%
CITROEN141,4%
KIA141,4%
MG131,3%
LAND ROVER121,2%
TESLA90,9%
LEXUS70,7%
MITSUBISHI70,7%
SSANGYONG70,7%
FIAT60,6%
GEELY60,6%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
ALFA ROMEO30,3%
BYD30,3%
CUPRA30,3%
DS30,3%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
CHEVROLET10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LYNK&CO10,1%
PONTIAC10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI545,3%
VOLKSWAGEN GOLF393,8%
SKODA OCTAVIA363,5%
VOLKSWAGEN PASSAT262,5%
AUDI A4222,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E191,9%
HYUNDAI TUCSON181,8%
BMW SERIA 3171,7%
BMW SERIA 5161,6%
Toate (234)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3161,6%
AUDI A6151,5%
RENAULT MEGANE151,5%
AUDI A5141,4%
DACIA DUSTER141,4%
DACIA LOGAN141,4%
AUDI A3131,3%
PEUGEOT 3008131,3%
FORD FOCUS121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,2%
CHERY TIGGO4111,1%
PEUGEOT 308111,1%
VOLKSWAGEN TOURAN101,0%
DACIA BIGSTER90,9%
MG ZS90,9%
PEUGEOT 200890,9%
RENAULT CLIO90,9%
SKODA SUPERB90,9%
SUZUKI S-CROSS90,9%
SUZUKI VITARA90,9%
FORD KUGA80,8%
HYUNDAI KONA80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
MAZDA 380,8%
SKODA FABIA80,8%
SKODA KODIAQ80,8%
TOYOTA COROLLA80,8%
TOYOTA YARIS CROSS80,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER80,8%
VOLVO XC6080,8%
DACIA LODGY70,7%
FORD PUMA70,7%
MAZDA CX-3070,7%
MERCEDES-BENZ CLA70,7%
OPEL ASTRA70,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,7%
VOLKSWAGEN POLO70,7%
VOLKSWAGEN T-ROC70,7%
AUDI Q560,6%
BMW X160,6%
BMW X460,6%
CITROEN C4 CACTUS60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V60,6%
PEUGEOT 50860,6%
SEAT LEON60,6%
CITROEN C4 PICASSO50,5%
DACIA SPRING50,5%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MITSUBISHI OUTLANDER50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
SKODA KAROQ50,5%
BMW SERIA 140,4%
BMW X540,4%
FORD EXPLORER40,4%
GEELY CITYRAY40,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,4%
LEXUS RX40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SEAT IBIZA40,4%
TESLA MODEL 340,4%
TESLA MODEL Y40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO S6040,4%
VOLVO XC4040,4%
BMW SERIA 730,3%
CHERY TIGGO730,3%
CHERY TIGGO830,3%
DACIA SANDERO30,3%
DS DS730,3%
MAZDA CX-330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG MG330,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 500830,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA RAPID30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI E-TRON20,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X620,2%
BYD SEAL U20,2%
CITROEN C320,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
FIAT 60020,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD S-MAX20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA SCALA20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
BMW M210,1%
BMW M310,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW Z410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45744,3%
Compacte (C)20920,3%
Medii (D)12912,5%
Mici (B)747,2%
Monovolume (MPV)727,0%
Mari și de lux (E)605,8%
Mini (A)121,2%
Sport101,0%
Neclasificate70,7%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74672,3%
Noi28627,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43842,4%
Hibrid31830,8%
Benzină22822,1%
Electric343,3%
GPL141,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81278,7%
Companie22021,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41139,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23622,9%
Berlină cu hayon19719,1%
Berlină16415,9%
Cabriolet131,3%
Cupeu111,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12912,5%
75-109 kW38837,6%
110-149 kW38237,0%
150-219 kW696,7%
220 kW și peste302,9%
Necompletat343,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc414,0%
1000-1399 cmc18017,4%
1400-1599 cmc28127,2%
1600-1999 cmc37636,4%
2000-2999 cmc11110,8%
3000 cmc și peste90,9%
Necompletat343,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN52721,1%
BMW2479,9%
DACIA2439,7%
SKODA2068,3%
MERCEDES-BENZ1767,1%
AUDI1747,0%
FORD1275,1%
RENAULT1275,1%
OPEL1074,3%
HYUNDAI773,1%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT722,9%
TOYOTA532,1%
SEAT451,8%
VOLVO321,3%
KIA251,0%
LAND ROVER241,0%
MAZDA241,0%
CITROEN230,9%
NISSAN220,9%
CHEVROLET210,8%
FIAT210,8%
SUZUKI150,6%
PORSCHE140,6%
DAEWOO130,5%
MINI100,4%
HONDA90,4%
SSANGYONG70,3%
JAGUAR60,2%
TESLA60,2%
DS50,2%
ALFA ROMEO40,2%
LEXUS40,2%
MITSUBISHI40,2%
SMART40,2%
SUBARU40,2%
CADILLAC30,1%
JEEP30,1%
DODGE20,1%
MASERATI20,1%
MG20,1%
BYD10,0%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
DAIHATSU10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
ROVER10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14363,8%
Export8136,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3214,3%
OPEL208,9%
AUDI198,5%
FORD188,0%
MERCEDES-BENZ156,7%
BMW146,2%
RENAULT146,2%
DACIA135,8%
DAEWOO135,8%
PEUGEOT104,5%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA83,6%
FIAT62,7%
SEAT62,7%
CHEVROLET52,2%
HYUNDAI52,2%
MAZDA41,8%
HONDA31,3%
KIA31,3%
CITROEN20,9%
LAND ROVER20,9%
LEXUS20,9%
SUZUKI20,9%
JEEP10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SSANGYONG10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.