Înmatriculări în județul Vâlcea, martie 2026

Noi130+56,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare540-25,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.112-4,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri133

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 89 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 40 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200204
200203
200302
2004010
2005013
2006013
2007019
2008023
2009045
2010040
2011044
2012034
2013029
2014040
2015029
2016039
2017029
2018025
2019020
2020025
2021022
2022016
202306
202415
2025895
2026400

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14621,8%
BMW8312,4%
DACIA7010,4%
AUDI639,4%
RENAULT456,7%
MERCEDES-BENZ406,0%
SKODA406,0%
FORD203,0%
PEUGEOT203,0%
NISSAN192,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL152,2%
TOYOTA142,1%
HYUNDAI121,8%
SUZUKI121,8%
VOLVO111,6%
SEAT91,3%
KIA81,2%
FIAT71,0%
LAND ROVER60,9%
CITROEN50,7%
MAZDA30,4%
PORSCHE30,4%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
MG20,3%
MITSUBISHI20,3%
BYD10,1%
CHEVROLET10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
GMC10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO467,0%
DACIA DUSTER355,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN294,4%
VOLKSWAGEN GOLF284,2%
BMW SERIA 3263,9%
SKODA OCTAVIA263,9%
AUDI A4213,2%
AUDI Q3172,6%
BMW X3142,1%
DACIA LOGAN142,1%
Toate (171)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5132,0%
NISSAN QASHQAI132,0%
DACIA SANDERO111,7%
RENAULT CLIO101,5%
VOLKSWAGEN PASSAT101,5%
VOLKSWAGEN TOURAN101,5%
BMW X191,4%
RENAULT MEGANE91,4%
TOYOTA COROLLA81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,1%
RENAULT KADJAR71,1%
AUDI A560,9%
AUDI Q560,9%
FORD FOCUS60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
SKODA FABIA60,9%
DACIA BIGSTER50,8%
FORD FIESTA50,8%
HYUNDAI I3050,8%
MERCEDES-BENZ GLE50,8%
OPEL ASTRA50,8%
PEUGEOT 30850,8%
RENAULT SCENIC50,8%
SEAT IBIZA50,8%
AUDI A640,6%
BMW SERIA 140,6%
FORD KUGA40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
NISSAN JUKE40,6%
OPEL CORSA40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
AUDI A330,5%
BMW X430,5%
BMW X530,5%
DACIA LODGY30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
PEUGEOT 20830,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT AUSTRAL30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO XC6030,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI RS620,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
DACIA DOKKER20,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PANDA20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO V4020,3%
AUDI A110,2%
AUDI SQ810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
BYD SEAL U10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS310,2%
DAEWOO NUBIRA10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
GMC DENALI10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA STONIC10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS LC50010,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG RX6 PLUG-IN HYBRID10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT ION10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT 410,2%
RENAULT ARKANA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25137,5%
Compacte (C)12618,8%
Mici (B)11116,6%
Medii (D)8512,7%
Monovolume (MPV)416,1%
Mari și de lux (E)284,2%
Neclasificate172,5%
Sport60,9%
Mini (A)50,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54080,6%
Noi13019,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37455,8%
Benzină17526,1%
Hibrid9614,3%
GPL203,0%
Electric50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55282,4%
Companie11817,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30946,1%
Berlină cu hayon16124,0%
Berlină10215,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8612,8%
Cabriolet71,0%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15322,8%
75-109 kW26739,9%
110-149 kW18727,9%
150-219 kW345,1%
220 kW și peste253,7%
Necompletat40,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc6810,1%
1000-1399 cmc8512,7%
1400-1599 cmc17626,3%
1600-1999 cmc26539,6%
2000-2999 cmc629,3%
3000 cmc și peste91,3%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24221,8%
DACIA13412,1%
BMW11510,3%
AUDI797,1%
SKODA706,3%
FORD686,1%
MERCEDES-BENZ595,3%
OPEL554,9%
RENAULT524,7%
HYUNDAI292,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI232,1%
SEAT181,6%
TOYOTA171,5%
FIAT151,3%
PEUGEOT151,3%
NISSAN141,3%
LAND ROVER121,1%
CITROEN111,0%
MAZDA111,0%
KIA90,8%
VOLVO90,8%
SMART80,7%
DAEWOO60,5%
MITSUBISHI60,5%
CHEVROLET50,4%
JEEP50,4%
HONDA40,4%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
TESLA30,3%
CUPRA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHERY10,1%
I M MIRSA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
REMA10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8362,4%
Dezmembrare4936,8%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5239,1%
AUDI2619,5%
FORD129,0%
DACIA86,0%
MERCEDES-BENZ86,0%
OPEL75,3%
BMW43,0%
RENAULT43,0%
FIAT32,3%
PEUGEOT21,5%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA21,5%
DAEWOO10,8%
HYUNDAI10,8%
MAZDA10,8%
MINI10,8%
SKODA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.