Înmatriculări în județul Suceava, martie 2026

Noi88+11,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.388+20,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.891+1,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri198

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 23 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 73 rulate, prima înmatriculare2008: 75 rulate, prima înmatriculare2009: 73 rulate, prima înmatriculare2010: 96 rulate, prima înmatriculare2011: 102 rulate, prima înmatriculare2012: 104 rulate, prima înmatriculare2013: 90 rulate, prima înmatriculare2014: 92 rulate, prima înmatriculare2015: 111 rulate, prima înmatriculare2016: 74 rulate, prima înmatriculare2017: 89 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 48 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 33 rulate, prima înmatriculare2023: 20 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 15 rulate, prima înmatriculare2025: 61 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 24 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002023
2002014
2003010
2004022
2005032
2006047
2007073
2008075
2009073
2010096
20110102
20120104
2013090
2014092
20150111
2016074
2017089
2018059
2019040
2020048
2021041
2022033
2023020
2024315
2025615
2026240

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33022,4%
AUDI19713,3%
BMW15410,4%
MERCEDES-BENZ1308,8%
DACIA755,1%
FORD674,5%
SKODA634,3%
NISSAN594,0%
RENAULT543,7%
VOLVO463,1%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA392,6%
OPEL382,6%
SEAT292,0%
PEUGEOT251,7%
HYUNDAI231,6%
KIA171,2%
SUZUKI161,1%
MAZDA140,9%
FIAT130,9%
MITSUBISHI100,7%
CITROEN80,5%
LAND ROVER80,5%
BYD60,4%
PORSCHE60,4%
CHERY50,3%
JAGUAR50,3%
TESLA50,3%
HONDA40,3%
JEEP40,3%
MG40,3%
MINI40,3%
CHEVROLET30,2%
SUBARU30,2%
ALFA ROMEO20,1%
SAAB20,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JAECOO10,1%
LANCIA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF674,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN674,6%
VOLKSWAGEN PASSAT664,5%
AUDI A4614,2%
DACIA DUSTER533,7%
AUDI A6503,4%
BMW SERIA 5352,4%
BMW X3342,3%
BMW SERIA 3332,3%
NISSAN QASHQAI332,3%
Toate (255)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA312,1%
AUDI Q5271,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E271,9%
VOLKSWAGEN TOURAN251,7%
FORD FOCUS241,7%
VOLKSWAGEN POLO211,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C181,2%
VOLVO XC60171,2%
AUDI A3161,1%
VOLKSWAGEN CADDY161,1%
NISSAN X-TRAIL141,0%
OPEL ASTRA130,9%
RENAULT CLIO130,9%
VOLVO XC90130,9%
BMW X1120,8%
SEAT ALHAMBRA120,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS120,8%
AUDI Q3110,8%
MERCEDES-BENZ GLC110,8%
MERCEDES-BENZ GLE110,8%
AUDI A5100,7%
SKODA FABIA100,7%
VOLKSWAGEN SHARAN100,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,7%
RENAULT KADJAR90,6%
DACIA LOGAN80,6%
FORD FIESTA80,6%
FORD KUGA80,6%
FORD S-MAX80,6%
MERCEDES-BENZ VITO80,6%
TOYOTA COROLLA80,6%
TOYOTA RAV480,6%
BMW SERIA 170,5%
BMW X470,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V70,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER70,5%
MITSUBISHI ASX70,5%
NISSAN QASHQAI+270,5%
BMW X660,4%
DACIA SANDERO60,4%
HYUNDAI TUCSON60,4%
KIA SPORTAGE60,4%
MERCEDES-BENZ GLK60,4%
OPEL CORSA60,4%
SEAT IBIZA60,4%
SUZUKI VITARA60,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,4%
FORD MONDEO50,3%
MERCEDES-BENZ ML50,3%
PEUGEOT 300850,3%
SKODA KAROQ50,3%
SKODA SUPERB50,3%
TOYOTA YARIS CROSS50,3%
VOLKSWAGEN JETTA50,3%
AUDI Q740,3%
BMW SERIA 440,3%
BMW X540,3%
CHERY TIGGO440,3%
DACIA DOKKER40,3%
FORD GALAXY40,3%
KIA CEED40,3%
PEUGEOT 500840,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
RENAULT MEGANE40,3%
RENAULT SCENIC40,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SEAT LEON40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A830,2%
BYD ATTO 230,2%
FIAT PUNTO30,2%
FORD C-MAX30,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI IX3530,2%
JAGUAR XF30,2%
JEEP GRAND CHEROKEE30,2%
KIA SORENTO30,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ VIANO30,2%
MG ZS30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
OPEL VIVARO30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
OPEL ZAFIRA TOURER30,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 30830,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SKODA YETI30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
SUZUKI SX430,2%
TESLA MODEL 330,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
AUDI Q820,1%
AUDI SQ520,1%
AUDI TT20,1%
BMW X220,1%
BYD DOLPHIN SURF20,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CITROEN C320,1%
DACIA SPRING20,1%
FIAT 50020,1%
FIAT PANDA20,1%
FIAT TIPO20,1%
FORD PUMA20,1%
FORD TRANSIT CUSTOM20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI IONIQ20,1%
HYUNDAI KONA20,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
MAZDA 220,1%
MAZDA 320,1%
MERCEDES-BENZ CLA20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MINI COOPER20,1%
OPEL ANTARA20,1%
OPEL FRONTERA20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PEUGEOT 400820,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV55737,7%
Compacte (C)24516,6%
Medii (D)21714,7%
Monovolume (MPV)16010,8%
Mari și de lux (E)1278,6%
Mici (B)1127,6%
Neclasificate281,9%
Mini (A)130,9%
Utilitare100,7%
Sport70,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.38894,0%
Noi886,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.08273,3%
Benzină22115,0%
Hibrid1419,6%
Electric221,5%
GPL100,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.29487,7%
Companie18212,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break77852,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28119,0%
Berlină cu hayon20714,0%
Berlină19313,1%
Cabriolet110,7%
Cupeu60,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18612,6%
75-109 kW63943,3%
110-149 kW47131,9%
150-219 kW1238,3%
220 kW și peste372,5%
Necompletat201,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc261,8%
1000-1399 cmc1198,1%
1400-1599 cmc32522,0%
1600-1999 cmc76852,0%
2000-2999 cmc20814,1%
3000 cmc și peste80,5%
Necompletat221,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN54328,7%
AUDI22211,7%
BMW1598,4%
MERCEDES-BENZ1447,6%
DACIA1176,2%
FORD904,8%
SKODA894,7%
OPEL713,8%
RENAULT673,5%
VOLVO432,3%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA402,1%
PEUGEOT301,6%
NISSAN291,5%
HYUNDAI281,5%
SEAT271,4%
SUZUKI251,3%
FIAT201,1%
CITROEN191,0%
LAND ROVER191,0%
MAZDA130,7%
MITSUBISHI120,6%
JEEP110,6%
MINI90,5%
PORSCHE90,5%
SMART90,5%
KIA70,4%
CHEVROLET60,3%
HONDA50,3%
ALFA ROMEO30,2%
JAGUAR30,2%
MG30,2%
SAAB30,2%
LEXUS20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
ARO10,1%
CHERY10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
MASERATI10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16482,8%
Export3316,7%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5527,8%
OPEL3015,2%
AUDI2311,6%
FORD189,1%
SKODA115,6%
BMW73,5%
DACIA73,5%
RENAULT73,5%
FIAT63,0%
MERCEDES-BENZ63,0%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT63,0%
MAZDA31,5%
VOLVO31,5%
CHEVROLET21,0%
CITROEN21,0%
DAEWOO21,0%
SEAT21,0%
SUZUKI21,0%
CHRYSLER10,5%
DS10,5%
HYUNDAI10,5%
KIA10,5%
SAAB10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.