Înmatriculări în județul Hunedoara, martie 2026

Noi109-6,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare736-3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.138-6,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri110

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 51 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 31 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 51 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 55 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002013
200203
200308
2004015
2005016
2006022
2007028
2008042
2009046
2010052
2011061
2012063
2013051
2014056
2015051
2016042
2017043
2018033
2019020
2020031
2021014
2022012
202316
202426
2025512
2026550

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12214,4%
VOLKSWAGEN11513,6%
BMW789,2%
RENAULT617,2%
AUDI607,1%
SKODA475,6%
FORD445,2%
MERCEDES-BENZ414,9%
PEUGEOT384,5%
NISSAN364,3%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL313,7%
HYUNDAI192,2%
KIA172,0%
MAZDA161,9%
SUZUKI151,8%
SEAT141,7%
VOLVO131,5%
CITROEN111,3%
FIAT101,2%
TOYOTA101,2%
CHERY60,7%
MINI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
BYD30,4%
GEELY30,4%
HONDA30,4%
TESLA30,4%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
JEEP20,2%
LAND ROVER20,2%
MG20,2%
MITSUBISHI20,2%
SSANGYONG20,2%
BUICK10,1%
DAIHATSU10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER505,9%
DACIA SANDERO465,5%
VOLKSWAGEN PASSAT303,6%
SKODA OCTAVIA283,3%
VOLKSWAGEN GOLF283,3%
NISSAN QASHQAI242,8%
BMW SERIA 3222,6%
FORD FOCUS212,5%
RENAULT MEGANE202,4%
AUDI A4182,1%
Toate (208)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5141,7%
DACIA LOGAN141,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,7%
AUDI A3131,5%
BMW X3111,3%
PEUGEOT 3008111,3%
RENAULT CAPTUR91,1%
RENAULT SCENIC91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN91,1%
AUDI A580,9%
AUDI A680,9%
BMW SERIA 180,9%
DACIA BIGSTER80,9%
KIA SPORTAGE80,9%
OPEL CORSA80,9%
RENAULT KOLEOS80,9%
SUZUKI GRAND VITARA80,9%
AUDI Q570,8%
FORD FIESTA70,8%
HYUNDAI I3070,8%
OPEL ASTRA70,8%
PEUGEOT 30870,8%
SKODA SUPERB70,8%
BMW SERIA 460,7%
BMW X160,7%
HYUNDAI TUCSON60,7%
MAZDA 360,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
PEUGEOT 200860,7%
RENAULT CLIO60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
SEAT LEON60,7%
VOLKSWAGEN POLO60,7%
FORD C-MAX50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
PEUGEOT 20750,6%
PEUGEOT 50850,6%
BMW X440,5%
FORD KUGA40,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN JUKE40,5%
OPEL MOKKA40,5%
SKODA KAROQ40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLVO XC9040,5%
CITROEN C330,4%
FIAT 50030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA CX-3030,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
SKODA FABIA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC6030,4%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW XM20,2%
CHERY TIGGO420,2%
CHERY TIGGO720,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD GALAXY20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
KIA RIO20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI ONE20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S310,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X610,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 510,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD BRONCO10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
GEELY STARRAY10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA PROCEED10,1%
KIA SORENTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30636,2%
Compacte (C)19222,7%
Medii (D)11613,7%
Mici (B)11313,4%
Monovolume (MPV)677,9%
Mari și de lux (E)323,8%
Mini (A)70,8%
Sport60,7%
Neclasificate30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73687,1%
Noi10912,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47456,1%
Benzină25630,3%
Hibrid849,9%
GPL242,8%
Electric60,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73887,3%
Companie10712,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35241,7%
Berlină cu hayon20924,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16219,2%
Berlină10812,8%
Cupeu80,9%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14717,4%
75-109 kW44552,7%
110-149 kW19623,2%
150-219 kW354,1%
220 kW și peste172,0%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc465,4%
1000-1399 cmc15718,6%
1400-1599 cmc25329,9%
1600-1999 cmc31136,8%
2000-2999 cmc718,4%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat60,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19417,0%
BMW11610,2%
DACIA11610,2%
AUDI958,3%
RENAULT877,6%
OPEL867,6%
FORD686,0%
SKODA605,3%
MERCEDES-BENZ575,0%
PEUGEOT383,3%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI292,5%
SUZUKI242,1%
CITROEN171,5%
NISSAN171,5%
MAZDA141,2%
MITSUBISHI141,2%
SEAT141,2%
TOYOTA141,2%
FIAT121,1%
VOLVO121,1%
HONDA111,0%
KIA90,8%
CHEVROLET30,3%
DAEWOO30,3%
LAND ROVER30,3%
SSANGYONG30,3%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LADA20,2%
SMART20,2%
VAUXHALL20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
GEO10,1%
GERMANIA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8375,5%
Export2724,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2220,0%
DACIA1715,5%
OPEL1412,7%
FORD87,3%
BMW76,4%
AUDI54,5%
RENAULT54,5%
SKODA54,5%
HYUNDAI32,7%
MERCEDES-BENZ32,7%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET21,8%
DAEWOO21,8%
NISSAN21,8%
PEUGEOT21,8%
SEAT21,8%
VOLVO21,8%
CITROEN10,9%
FIAT10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
MITSUBISHI10,9%
ROVER10,9%
SUBARU10,9%
SUZUKI10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.