Înmatriculări în județul Caraș-Severin, martie 2026

Noi420,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare477-17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări599-11,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 28 noi2026: 10 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200209
2003010
2004014
2005013
2006019
2007027
2008034
2009029
2010033
2011045
2012034
2013030
2014024
2015031
2016027
2017023
2018017
201909
2020013
2021013
202208
202306
202441
2025280
2026100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9518,3%
AUDI5310,2%
BMW5210,0%
DACIA397,5%
FORD387,3%
OPEL316,0%
MERCEDES-BENZ305,8%
RENAULT285,4%
SKODA254,8%
PEUGEOT163,1%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN142,7%
SEAT142,7%
HYUNDAI112,1%
SUZUKI112,1%
CITROEN81,5%
TOYOTA81,5%
FIAT61,2%
KIA51,0%
MAZDA51,0%
VOLVO40,8%
ALFA ROMEO30,6%
JEEP30,6%
CHERY20,4%
CHEVROLET20,4%
LAND ROVER20,4%
MG20,4%
PORSCHE20,4%
SUBARU20,4%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MASERATI10,2%
MITSUBISHI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4234,4%
BMW SERIA 3203,9%
VOLKSWAGEN GOLF203,9%
DACIA DUSTER183,5%
FORD FOCUS173,3%
VOLKSWAGEN PASSAT152,9%
BMW SERIA 5142,7%
OPEL ASTRA132,5%
SKODA FABIA122,3%
VOLKSWAGEN POLO122,3%
Toate (154)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN112,1%
VOLKSWAGEN SHARAN101,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,9%
AUDI A391,7%
NISSAN QASHQAI91,7%
AUDI Q581,5%
RENAULT SCENIC81,5%
BMW X171,3%
FORD KUGA71,3%
VOLKSWAGEN TOURAN71,3%
SEAT IBIZA61,2%
SKODA OCTAVIA61,2%
DACIA SANDERO51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
OPEL INSIGNIA51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SUZUKI GRAND VITARA51,0%
AUDI A540,8%
AUDI A640,8%
AUDI A740,8%
FORD GALAXY40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MAZDA CX-540,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,8%
OPEL CORSA40,8%
PEUGEOT 200840,8%
PEUGEOT 30840,8%
RENAULT KADJAR40,8%
RENAULT MEGANE40,8%
SEAT ALHAMBRA40,8%
SKODA KODIAQ40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,8%
BMW SERIA 430,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
CITROEN C530,6%
DACIA BIGSTER30,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD FIESTA30,6%
HYUNDAI I3030,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ GLA30,6%
VOLKSWAGEN T-ROC30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO XC6030,6%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW X320,4%
BMW X520,4%
CHERY TIGGO420,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI I2020,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MG ZS20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI S610,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C310,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
MASERATI QUATTROPORTE10,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ M270 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE BOXSTER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15630,1%
Compacte (C)10520,2%
Medii (D)8817,0%
Mici (B)6512,5%
Monovolume (MPV)6412,3%
Mari și de lux (E)265,0%
Mini (A)61,2%
Utilitare51,0%
Sport30,6%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47791,9%
Noi428,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34466,3%
Benzină12724,5%
Hibrid366,9%
GPL91,7%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49795,8%
Companie224,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22843,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12123,3%
Berlină cu hayon10620,4%
Berlină5811,2%
Cabriolet51,0%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10720,6%
75-109 kW24747,6%
110-149 kW13425,8%
150-219 kW234,4%
220 kW și peste51,0%
Necompletat30,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc203,9%
1000-1399 cmc8817,0%
1400-1599 cmc12123,3%
1600-1999 cmc23645,5%
2000-2999 cmc509,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12020,0%
BMW579,5%
FORD579,5%
AUDI538,8%
OPEL447,3%
DACIA437,2%
RENAULT386,3%
MERCEDES-BENZ376,2%
SKODA325,3%
HYUNDAI172,8%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,2%
SEAT122,0%
NISSAN111,8%
SUZUKI91,5%
CITROEN71,2%
MAZDA71,2%
MITSUBISHI71,2%
FIAT61,0%
VOLVO50,8%
ALFA ROMEO30,5%
CHEVROLET30,5%
SMART30,5%
TOYOTA30,5%
DAEWOO20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
DODGE10,2%
GEELY10,2%
KIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5267,5%
Export2532,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1114,3%
AUDI911,7%
RENAULT911,7%
BMW810,4%
FORD810,4%
VOLKSWAGEN67,8%
DACIA56,5%
MERCEDES-BENZ56,5%
FIAT33,9%
MINI22,6%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MITSUBISHI22,6%
PEUGEOT22,6%
DAEWOO11,3%
HYUNDAI11,3%
JEEP11,3%
LAMBORGHINI11,3%
NISSAN11,3%
SEAT11,3%
SKODA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.