Înmatriculări în județul Botoșani, martie 2026

Noi35+29,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare603+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări994+14,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri92

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 31 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 3 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200205
200304
200407
2005016
2006027
2007039
2008024
2009039
2010046
2011049
2012055
2013037
2014046
2015043
2016031
2017023
2018022
2019018
2020023
2021017
2022010
202305
202412
2025318
202630

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14923,4%
BMW6810,7%
AUDI609,4%
MERCEDES-BENZ416,4%
RENAULT375,8%
NISSAN355,5%
DACIA264,1%
SKODA253,9%
FORD233,6%
OPEL203,1%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA193,0%
PEUGEOT182,8%
SEAT182,8%
HYUNDAI162,5%
KIA152,4%
VOLVO111,7%
CITROEN81,3%
FIAT71,1%
SUZUKI60,9%
MAZDA50,8%
CHERY30,5%
CHEVROLET30,5%
LAND ROVER30,5%
MG30,5%
MITSUBISHI30,5%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
ALFA ROMEO10,2%
BYD10,2%
CADILLAC10,2%
CHRYSLER10,2%
LANCIA10,2%
LINCOLN10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF396,2%
VOLKSWAGEN PASSAT264,1%
NISSAN QASHQAI243,8%
AUDI A4213,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN213,3%
BMW SERIA 3162,5%
BMW X3162,5%
DACIA DUSTER162,5%
AUDI A6142,2%
SKODA OCTAVIA142,2%
Toate (167)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C132,1%
VOLKSWAGEN TOURAN121,9%
KIA SPORTAGE111,7%
VOLKSWAGEN POLO111,7%
FORD FOCUS101,6%
AUDI Q591,4%
BMW SERIA 191,4%
BMW SERIA 591,4%
OPEL ASTRA91,4%
AUDI A381,3%
RENAULT CLIO81,3%
RENAULT MEGANE81,3%
SEAT IBIZA81,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,3%
BMW X171,1%
HYUNDAI TUCSON71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN CADDY71,1%
MERCEDES-BENZ GLC60,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,9%
CITROEN C550,8%
FORD FIESTA50,8%
HYUNDAI IX3550,8%
NISSAN QASHQAI+250,8%
OPEL CORSA50,8%
RENAULT SCENIC50,8%
TOYOTA COROLLA50,8%
VOLKSWAGEN JETTA50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
BMW X540,6%
DACIA SANDERO40,6%
KIA CEED40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
TOYOTA RAV440,6%
AUDI A530,5%
AUDI A730,5%
MAZDA 330,5%
PEUGEOT 200830,5%
PEUGEOT 20730,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SKODA SUPERB30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLVO S4030,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
CHERY TIGGO420,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
DACIA SPRING20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD S-MAX20,3%
LAND ROVER DISCOVERY20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MG HS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT LEON20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
BMW X410,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD MONDEO10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21934,3%
Compacte (C)14923,4%
Medii (D)9314,6%
Monovolume (MPV)6510,2%
Mici (B)6410,0%
Mari și de lux (E)375,8%
Mini (A)50,8%
Neclasificate40,6%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60394,5%
Noi355,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45070,5%
Benzină12319,3%
Hibrid578,9%
GPL50,8%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60294,4%
Companie365,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29846,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13621,3%
Berlină cu hayon11017,2%
Berlină8413,2%
Cupeu60,9%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10015,7%
75-109 kW31749,7%
110-149 kW17126,8%
150-219 kW365,6%
220 kW și peste111,7%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc182,8%
1000-1399 cmc7511,8%
1400-1599 cmc18228,5%
1600-1999 cmc29345,9%
2000-2999 cmc6510,2%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28028,2%
AUDI11311,4%
BMW959,6%
DACIA787,8%
FORD595,9%
OPEL505,0%
MERCEDES-BENZ494,9%
SKODA444,4%
RENAULT373,7%
TOYOTA212,1%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT202,0%
FIAT141,4%
PEUGEOT131,3%
VOLVO131,3%
HYUNDAI121,2%
MAZDA101,0%
NISSAN101,0%
CHEVROLET80,8%
KIA70,7%
MINI70,7%
PORSCHE70,7%
CITROEN60,6%
LAND ROVER60,6%
SUZUKI60,6%
HONDA50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
JAGUAR30,3%
DAEWOO20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7076,1%
Export2223,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2729,3%
OPEL1415,2%
DACIA77,6%
AUDI66,5%
BMW66,5%
SKODA55,4%
PEUGEOT44,3%
SEAT44,3%
FIAT33,3%
FORD33,3%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ33,3%
DAEWOO22,2%
PORSCHE22,2%
RENAULT22,2%
HYUNDAI11,1%
KIA11,1%
LAND ROVER11,1%
MITSUBISHI11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.